Faydalı Bilgiler

Yeni Doğan Ne Görür?

Valla ben çeşitli uzmanların yalancısıyım; yeni doğan minnaklar bi kere bulanık görürlermiş. Renklerden çok şekillere ilgi duyarlarmış. Bir bebek için en önemli nesne insan yüzüymüş, genellikle de annesinin yüzüymüş. Bebek milleti pastel renkleri kolay ayırt edemezmiş, siyah-beyaz gibi zıt renklere ilgi duyarlarmış.

Bunu yıllar önce İpek doğduğu zamanlarda öğrenmiştim zaten. O dönemde takip ettiğim tek blogger sonra da arkadaşım olan Blogcu Anne’nin yazılarından birinde siyah beyaz basılmış gülen-ağlayan yüzlerin çocuklarının ilgisini çektiğini okumuştum. Ben de İpek için bir pano hazırladım. Gerçekten de ilgilendi. Alt değiştirme masasının yanına duvara yaslamıştım. Uzun süre bakıyordu ona. Şimdi aynısını Selim için de hazırladım ve yatağının kenarına koydum. Onun da ilgisini çekmiş gibi görünüyor.

Siz de bebeğiniz için hazırlamak isterseniz işinizi kolaylaştırayım. Aşağıdaki “gulen_yuzler” isimli ppt dosyasını indirip çıkış aldıktan sonra fotoblok ya da karton gibi sert bir malzemeye yapıştırarak bebeğinizin görebileceği bir yere koyabilirsiniz. Ben dosyayı A4 kağıda göre hazırladım ama boyutu istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

GULEN_YUZLER

İlk fotoğraftaki İpek'ti, bu fotoğrafta da Selim Bey var. :)

İlk fotoğraftaki İpek’ti, bu fotoğrafta da Selim Bey var. 🙂

Yorum Bırak