Faydalı Bilgiler Hayatın İçinden İpek Büyürken

Yaz Okulu

İpek’in yeni okuluna nasıl karar verdiğimizi şu yazımda anlatmıştım. Minik kuzum Anabilim Çekmeköy Anaokulu’nda önce yaz okuluna başlayacak, sonra da eylülde aynı okulda devam edecek. “Çocuk bütün kış okula gitti zaten yazın da gitmeyiversin” diyenlere çalışan anneler için yaz okullarının hayat kurtarıcı olduğunu hatırlatmak isterim. Ayrıca yaz okulu içeriği ile kışın verilen eğitim epey farklı. Yaz okulları çocukların ilgisini çekecek etkinlikler, spor (kimi okulda at binme, kimisinde yüzme, jimnastik vb.), sanat eğitimlerini programlarına alıyor. Bu aralar birkaç anneden daha yaz okuluyla ilgili araştırma yaptıklarını duydum. Ben de Anabilim öğretmenleriyle yaz okulu konusundaki diyaloğumuzu yazıya dökmeye karar verdim. Umarım faydası dokunur.

Anabilim Eğitim Kurumları yaz okulu iki ayrı yaş grubu için hazırlanmış.

7-12 yaş grubu yaz okulu tam gün ve 3 tam gün seçenekleriyle dörder haftalık iki dönem halinde Ataşehir’deki merkez kampüste düzenleniyor. 16 Haziranda başlamış ama yer olup olmadığını yazının sonundaki telefon numarasından öğrenebilirsiniz. En azından ikinci dönem kayıtları devam ediyordur. Eğlenceli bilim, akıl oyunları, drama, satranç, İngilizce, müzik, görsel sanatlar, basketbol, tenis ve yüzme başta olmak üzere birçok alanda eğitim veriliyormuş. Dersler alanında uzman antrenör ve eğitmenler tarafından yürütülüyormuş.
Birinci dönem     : 16 Haziran – 11 Temmuz
İkinci Dönem      : 14 Temmuz – 15 Ağustos

Beni ilgilendiren kısma gelecek olursak; 3-6 yaş grubu yaz okulu üçer haftalık dönemler halinde Anabilim Çekmeköy Anaokulu‘nda düzenleniyor.
Birinci dönem     : 30 Haziran – 18 Temmuz
İkinci Dönem      : 21Temmuz – 15 Ağustos

Normal bir okul günü gibi 09.00-17.00 arasında sabah kahvaltısı, öğlen yemeği ve ikindi kahvaltısı aralarına birçok etkinlik ekleniyor.

3-6 yaş grubu için belirlenmiş program şöyle:

anaokul_yazokul_program_2014

Sınıflar yaş gruplarına göre oluşturulacak. 2-3 ve 3-4 yaş gruplarında sınıf mevcudu en fazla 12, 4-5 ve 5-6 yaş gruplarında en fazla 15 öğrenci olacakmış. Her sınıfta iki öğretmen olacakmış.

Yüzme dersleri Çekmeköy Anaokulu’nun bahçesindeki havuzda yapılıyor. Bu benim için harika çünkü havuz için okul dışına çıkmak zorunda kalmayacak demektir. Ne kadar az servise binerse o kadar iyi benim açımdan. Yüzme dersinde öğrencilerin seviyelerine göre çalışacaklarmış. Mesela su korkusu olan bir öğrenci öncelikle su ile barışmayı öğrenecek bunun dışında kolluk vb. aksesuar kullanmadan tüm çocukların mevcut seviyelerini geliştiren yüzme çalışmaları yapılacakmış. Havuzun içerisinde ihtiyaca göre öğrenci ve öğretmen bireysel olarak çalışabilirmiş. Bakarsınız eylülün ilk haftası gideceğimiz tatilde İpek böcüğüm balık gibi yüzer hale gelir! Şaka şaka öyle bir beklentim yok tabii ki, kendini suyun üzerinde tutmayı başarsa yeter de artar 🙂

Havuzun hijyenini nasıl sağladıkları aklıma geldi hemen. Günlük olarak otomatik ilaçlama yapılıyormuş. Belirli aralıklarla da havuz suyunu tahlile gönderiyorlarmış.

Programda ABK olarak görülen ders Jimnastik. Bu derste temel jimnastik hareketlerini öğreneceklermiş. Büyük motor becerileri denge, koşma, atlama, sıçrama vb. gibi yaş özelliklerine bağlı hareketleri jimnastik disiplini içerisinde yapacaklarmış.

Yüzme ve jimnastik dersleri Anabilim Spor Kulübü bünyesindeki uzman antrenörler tarafından veriliyormuş.

Olur da herhangi bir öğrenci yüzme/jimnastik dersine katılmak istemezse ortamdan uzaklaştırılmadan ama katılmaya da zorlamadan sınıf öğretmeni ile birlikte yapılan etkinlikleri izleyecekmiş.

2-3 ve 3-4 yaş gruplarında öğlen uykusu varmış ama daha büyük gruplarda uyku değil dinlenme sağlanıyormuş. Bakalım öğlen uykusu olmadan mızmızlar kraliçesine dönüşen İpek kuzusu bu durumla nasıl başa çıkacak! Dönüş yoluna geçtiğinde, serviste sızacak gibi bir hisse kapılıyorum.

Yüzme ve jimnastik dışında İngilizce, görsel sanatlar, müzik, drama, satranç gibi dersler de branş öğretmenleri tarafından yapılacakmış.

Okul dışı gezi yapılıp yapılmayacağını da merak ettim. Her iki dönemde de birer kez okul dışı gezi yapılıyormuş. Önceki yıllarda Polenezköy’de bulunan hayvanat bahçesine ve Buyaka AVM içerisinde olan macera oyun adasına gezi düzenlemiş. Bu yıl için de gezi planlaması üzerinde çalışılıyormuş. Okul dışı gezilerin bedeli gidilecek yere ve öğrenci sayısına göre değişiyormuş.

Çantasında olması gereken malzemelerin listesi gönderilecekmiş ama ben yine de web sitelerindeki 3-6 yaş ihtiyaç listesini buraya alıyorum. 7-12 yaş için şuraya bakabilirsiniz.

3-6 yaş grubu için ;

 • Okul Çantası
 • Okul Ayakkabısı
 • İletişim Defteri  (02.07.2014 tarihinden itibaren günlük bilgilendirme için)
 • Su Matarası
 • Yazlık Uyku Pijama ve Pike Takımı (2011 doğumlu öğrencilerimiz için)
 • Yaz mevsimine  uygun 1 takım yedek kıyafet, 2 takım iç çamaşırı, 2 adet çorap,
 • Tarak
 • Islak mendil
 • Yüzme çantası; mayo, bone, havlu, terlik, şapka, güneş kremi, 1 adet boş poşet (ıslak mayolar için)
 • Tam İdrar Tahlili (TİT)
 • Aşı kartı Fotokopisi
 • Kızlar için Tayt–T-shirt
 • Erkekler içinde Eşofman–T-shirt

Detaylı bilgi almak isterseniz Çarşamba günü hariç her gün 09:00 – 21:00 saatleri arasında 0216 415 00 00/1651 numaralı telefondan yardım alabilirsiniz.

Ayrıca yaz okulu web sitesini incelemek isterseniz: http://www.yazokulu.e-anabilim.com/anaokulu_yazbrosur_24x17.2cm_2014

 

 

Yorum Bırak