Faydalı Bilgiler Hayatın İçinden

Ütü Yapmayı Kolaylaştıracak İpuçları

utu

Ütü yapmayı genelde kimse sevmez. Hele ben nefret ederim. Ancak ütü yapmanın pratik yollarını bildiğiniz takdirde kolay ve zevkli bir hal alabilir. İşte ütü yapmanızı kolay hale getirecek ipuçları;

Kusursuz Fransız Kol ve Omuzlar için
Fransız kollu giysiler, bluz ve ceketleriniz varsa omuz kısmını ütülemeyi dert etmeyin. Bir elbise kol kartonuyla birlikte ütüleyerek harika bir sonuca ulaşabilirsiniz. Eğer elinizde yoksa bir havluyu kol kısmına dolayın ve doğrudan kolu ütüleyin.

Fermuarlı giysi ütülerken
Öncelikle giysinin fermuarını kapatın ve ütünüzün ucuyla iç kanatlara bastırın.
Daha sonra fermuarı açın ve etrafındaki kumaşı nazikçe ütüleyin. Ardından fermuarı kapatarak kumaşın dış kısmını ütüleyin.

Plastik, naylon yâda polyester kıyafetlerde bulunan fermuarların dişlerini ütülemeyin. Bu tip kumaşlarda kullanılan fermuarlar kolayca eriyebilir.

Narin kumaşları ütülemek  Çok narin kumaşları ütülerken ütü bezi kullanın. Bir tülbent veya pamuklu bir parça kumaşı da bez olarak kullanabilirsiniz.

Kolalı giysileri ütülerken
Kola için kullanılan sertlik düzeyi farklılık gösterdiğinden kolalama işlemine yönelik birkaç öneri sunulabilir. En etkili yöntem; Hazır spreyi kullanım şeklinize göre sulandırarak fısfıs yardımıyla kullanmak olacaktır.

Dikişli ve nakışlı parçaları korumak
Nakış işlemeli kumaşları ütülemek sanıldığı kadar zor değildir. Havlunun üzerine ters yüz şekilde yerleştirdiğiniz kumaşı buharlı ütü yardımıyla rahatlıkla ütüleyebilirsiniz.

Büyük parçalarını ütülerken
Büyük parçaları ütülemek için geniş bir alana ihtiyaç duyulur.  Ütü masasının geniş uç kısmını kullanarak büyük parçaların kolaylıkla üstesinden gelebilirsiniz. Ayrıca çamaşırlarınızı plastik masa örtüsü veya yere sereceğiniz eski bir çarşaf yardımıyla yere temas ettirmeden ütüleyebilirsiniz.

Giysilerin yaka, kol ve kenarlarını ütülemek
Kırışıklıklara dikkat ederek önce içten daha sonra dıştan ütüleyin.

Kusursuz piliseler için
Öncelikle pilisenin iç kısmını aşağıdan yukarı doğru şekilde ütüleyin, daha sonra giysinin dışını ütüleyin. Piliselere kusursuz bir görünüm kazandırmak için buharla ütüleyin.

İnce düğmeleri korumak için
Düğmeleri kaşık ile kapatarak koruyabilirsiniz. Düğmenin üzerine kaşığı koyun ve etrafını rahatça ütüleyin.

Ütü yaparken rahat olmak için
Ütü masasını boyunuza uygun olarak ayarlayın. Ütü yaparken belinizi eğmeyin, dik durmaya özen gösterin.

Kumaşın parlamasını önlemek için:
Ütü bezini ıslatıp iyice sıkın. Islak bezi giysinin parlayan kısmına koyun ve o şekilde ütüleyin. O bölge kuruyana dek aynı işlemi yineleyin.

Dikiş yerlerini daha düzgün hale getirmek için: Öncelikle dikiş yerlerini elinizle düzeltin, daha sonra ütüleme işlemine geçin.

Kıyafetlerinizdeki kırışıklıkları buharlı kırışık giderici ile kolayca giderebilirsiniz.

En kolay ütü saatleri sizin olsun 🙂

Yorum Bırak