İpek Büyürken Sevdiğim Ürünler

Tuvalet Eğitimi ve İpek

Tuvalet eğitimi mühimdir. Hem çocuk için hem de anne için. Anne tedirgindir genellikle; çocuğum buna hazır mı, peki ben hazır  mıyım, nasıl olacak, ne kadar sürecek, lazımlık mı adaptör mü, her yer batacak mı, tuvalete alışana kadar evde hapis miyiz, hadi evde tamam dışarı çıkmak zorunda kalırsam ve tuvaletini kaçırırsa, vesaire vesaire…

Benim de böyle sorularım, endişelerim, tedirginliklerim vardı. Niyeyse çok korkuyordum bu aşamadan. İpek daha 1 yaş civarındayken “Bezsiz Bebek” kitabını okumuştum. Kitaba göre tuvalet eğitimi için geç bile kalmıştım. Editör notunda diyordu ki;

Aslında bebeklerin fıtratında temiz olmak vardır. Biz ebeveynler bez bağlaya bağlaya önce beze yapmayı öğretiriz, sonra da bu alışkanlıktan vazgeçmelerini bekleriz.

Nasıl da özenmiştim nerdeyse doğuştan tuvalete alıştırılan çocuklara.  Ama koşullarım o kitaba uygun değildi ki benim. Orada söylenenleri uygulamak için bence tam gün çocukla kalıyor olmak gerekli. Yani çalışan anneler için uygun değil.

Sanırım 18 ay civarıydı ki karşıma çıkan Selpak’ın Prof. Dr. Bengi Semerci ile birlikte düzenlediği tuvalet eğitimi sohbeti benim için nimet gibiydi. Çünkü o sıralarda İpek ciddi ciddi kakasını tutuyordu. “kaka tutan çocuğa tuvalet eğitimi verilmeli midir ya da nasıl verilir” sorusunun yanıtını aradım ama net bir yanıt bulamadım. Çünkü çok spesifik bir konuydu. Bunun için İpek’in bir süre gözlenmesi, bizimle ilişkisine bakılması falan gerekliydi. Bu yıl aynı seminerin ikincisi düzenlendi. Tam da bizim eğitimin arefesinde tekrar katılıp bilgi tazelemek istedim ama işlerin yoğunluğu yüzünden gidemedim maalesef Ama bu sohbette konuşulanları twitterdaki #selpaklatuvaletemerhaba hashtag’inden özet şekilde görebilirsiniz.

2 yaşına yaklaştığı sıralarda bir de Uzm. Psikolog Iraz Toros Suman’ın tuvalet eğitimi semineri vardı. Tabii ki onu da kaçırmadım. Zaten o sıralarda kızım Iraz’ın oyun grubuna katılıyordu ve Iraz’la ara sıra kaka tutması üzerine de konuşuyorduk. Benden önce bu yoldan geçmiş bir sürü anne yazısı da okudum tabii ki. En sonunda şuna karar verdim: Beklemek güzeldir! 🙂

Merdivenli klozet adaptörü olarak ben Moonstar marka kullanıyorum çünkü bunu alırken benzeri olduğunu bilmiyordum. Ama Litaf marka olanlar hem adaptör hem de lazımlık olarak kullanılabiliyor.

Bi kere önce yaz gelmesini bekleyecektim. Çünkü yazın izin alabilecektim. İznimin bir haftasını bu işe adarsam bir hafta sonunda İpek muma döner ben de içim rahat anane-babanne-okul üçgenine emanet edebilirdim. Ama bu arada sürekli İpek’le bez bırakma konusunda konuşmaya başladım. 1 yaş civarındayken aldığım lazımlığı ortaya çıkardım. Baktım onu oyuncak gibi görüyor, hızla yok ettim ve adaptör aldım. Ama adaptör de bizim klozetimize tam oturmayıp kayınca jet hızıyla Tuniko.com‘dan merdivenli klozetlerden temin ettim. Renk renk, desen desen külotlar aldım. Dışarı çıktığımızda kullanmak üzere Potette denilen şahane aleti baş köşeye koydum. Zamanı geldiği halde bir boy büyük beze geçmedim. Bu şekilde küçük gelen bezden rahatsız olmasını bekledim. Artık tuvalete yapmak isterse hazırdık. Ama hiç ısrarcı olmadım. Aylar boyunca her fırsatta kurduğum cümleler, diyaloglardan aklımda kalanlar:

Marketten bez aldığımız günlerde 

– Şimdi bu bezi alıyoruz ama yakında buna ihtiyacın kalmayacak sen de bizim gibi tuvalete yapacaksın çünkü.

Özendirme çalışmaları sırasında

– Yeni aldığımız adaptörün renkleri ne güzel di mi tatlım, merdiveni de var. Tam senin boyuna göre.
– Eveeeeet kırmızıya bayılırıııım… 🙂

– İpeeeeek bak sana ne aldıııım!!! Küloooot. Tuvalete yapmak istediğinde bunları giyeceksin.
– Hello Kity’li külot var mı anneeee?
– Var canım, istersen birlikte Hello Kity’li olanlardan da alırız.
– Alalım alalım, ben onları giycem.

Bez değişimi sırasında

– Bi tanem bu bez sana küçük geliyor artık sanırım.
– Evet anne büyüğünü alalım. Şurası acıdı.
– Ama daha büyüğü yok ki. En büyüğünü kullanıyoruz ve senin yaşına uygun bez üretmiyorlar. Neyse tuvalete yaptığın zaman beze ihtiyacın kalmaz böylece canın da yanmaz.

Özendirme çalışmaları

– İpek’ciğim Ayda artık bez kullanmıyormuş biliyor musun.
– Başka?
– Canali de kullanmıyor, sonra Yusuuuuf, Defneee, Hakan Emiiiiir hiç biri kullanmıyor.
– Mustafa?
– Ohooo Mustafa kocaman çocuk o zaten kullanmıyordu.
– Pekiii Çınar bi de Harun Emre? Teyzem Çınar’a bez taktı.
– Onlar daha bebek tatlım. Biraz daha büyüyene kadar bez kullanacaklar sonra onlar da tuvalete yapacaklar çişlerini kakalarını.
– Hmm anladım.

Okul zamanı yaklaştığında

– İpekciğim okula başladığında orada küçük tuvaletler olacak istersen çişini oraya yapabilirsin.
– Minicik tuvalet mi?
– Evet minicik tuvalet ve lavabo. Okuldaki çocuklar artık bez kullanmadığı için çişlerini minicik tuvaletlere yapıyorlar. Sen de çişin geldiğinde öğretmenine söylersen seni tuvalete götürür.
– Sen götür beni tuvalete
– Ama okulda ben yanında olamam ki, öğretmenine söylemelisin.

Artık vakti geldiğine inandığım yaz başında evdeki hesap çarşıya uymadı ve yine izin alamadım. Oysaki İpek gerekli sinyalleri vermek bir kenara floresan gibi yanıyordu. Artık kakası ya da çişi geldiğinde haber veriyor hatta bazen tuvalete yapıyordu. Sonunda Haziran ayı ve çok önceden planlanmış tatil vaktimiz geldi. Tatile gitmeden bir hafta önce emziği bıraktırmıştım. Niyetim tatilde deniz, kum, mayo, bikini imkanından faydalanarak zaten büyük oranda cıbıldak dolaşacak olan İpek’i bezsizliğe alıştırmaktı. Tatil dönüşü de İpek anaokuluna başlayacak ve orada diğer çocukları görerek iyice bezden kurtulacaktı. Tatile gitmeden bir-iki gün önce başlayacağı okulun yöneticisiyle konuştum. Emzik bırakma zamanının yakın olması nedeniyle tatilde bez bırakmamaya zorlamamamı önerdi. Okula başladığında biz hallederiz rahat olun dedi. O öyle deyince ben de rahat oldum gerçekten. Tatili ne kendime ne de kızıma zehir etmemeye karar verdim. Ama tatil süresince sık sık çişin var mı diye sordum. Havuz başında ya da kumsalda bezlemedim. Ara sıra çişi yoksa bile miniclub’ün küçük tuvaletlerine götürdüm. Bazen yaptı bazen yapmadı. Bazen çişim var dedi koşarak gittik ama yoktu. “Hay Allah yanlış alarmmış” dedik.Bazen çişim yok dedi, bir dakika sonra altına kaçırdı. Olsun tatlım “Olur böyle şeyler, bir dahakine tuvalete yaparsın” dedik.  Bazen de çişim var dedi ve tuvalete yaptı. Kendisini tebrik ettik, “seninle gurur duyuyorum” dedik. Bizimle aynı otelde tatil yapan arkadaşımızın İpek’ten 3 ay büyük kızı tuvalete giderken İpek’e durumu anlattık:

– İpek’ciğim Deniz artık bez kullanmak istemediği için tuvalete yapıyor sen de istediğin zaman bez yerine tuvalete yapabilirsin.
– Ona da mı bezi küçük gelmiş?
– Evet bezler küçülünce canı yanmış ve bez kullanmak istememiş.

Ve eve döndük. Tatil dönüşü alışveriş yaparken İpek her zaman kullandığımdan farklı bir marka bez istedi. Zaten evde bez azalmıştı. O paketi alırken “Bu son paket İpek’ciğim, bu paket bittikten sonra artık tuvalete yapacaksın çünkü senin boyuna uygun bez kalmadı” dedim. Kuzu kuzu “Tamam, bu son” dedi.

Sonraki hafta Çarşamba günü İpek’i okulla tanışmaya götürdüm. 2 saat kadar orada kaldı, oynadı, bahsettiğim tuvaletleri ve diğer çocukların tuvalete çiş yaptıklarını gördü. O gün okulda öğrendiğim kayısılı tarifi uygulamaya başladım ve iki gün sonra İpek’in kaka tutma sorunu da kalmadı. Bu konunun detayını şu yazıda anlatmıştım. Pazartesi günü İpek resmi olarak okula başladı. Sabah okula girdi ve öğlene kadar onu okulda bekledim. Birlikte çıktık. Sonraki gün de aynı şekilde okula götürdüm ama bu kez beklemedim. Öğlende almaya gittim. Salı gecesi yatmaya hazırlanırken beklemediğim bir şekilde “bez istemiyorum anne” dedi. Birkaç kez emin olup olmadığını sordum. Eminim deyince bundan sonraki aşamaları anlattım.

– Şimdi bez istemiyorsan sabah uyandığında da bez kullanmayacağız tamam mı?
– Tamam.
– Artık hep külot giyeceksin ve çişin/kakan geldiğinde tuvalete yapman gerekecek. Çişin gelirse bana, babana, anneannene, babaannene, öğretmenine haber vermelisin. Bazen çişini tutmayıp altına kaçırırsan üzülme, başka zaman çişin geldiğinde bize söylersin ve kaçırmazsın olur mu?
– Olur.

– Kalan bezlerini Çınar’a verelim o zaman.
– Evet Çınar’a verelim, o daha bebek.

O gece seçtiği külotu ve pijamalarını giydirip İpek’i oyalaması için salona babasının yanına gönderdim. Ben de o sırada yatağına üç kat alez ve çarşaf yaydım. Olur da kaçırırsa ilk kat çarşafı çıkarınca alttakiyle uykusuna devam edecekti. Gece iki kez çişe kaldırdım. İkisinde de uykusu bölünmeden tuvalete yaptı. Sabah vukuatsız uyandı. İpek o günden beri bezsiz. Böylece 3 yaşına bir ay kala bezi bırakmış oldu. Tabii ki geçtiğimiz 4 ayda bir çok kez altına kaçırdı. Kimi zaman oyuna daldığı için, kimi zaman hasta olduğu için… Ama kendi istediği zamanda, kendi istediği şekilde oldu. Kimine göre çok geç ama en azından sancısız bir süreçti. Pişman değilim, gene olsa gene aynı şekilde yaparım.

Bu uzuuuun yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederim 🙂

hülya_çocuk

5 yorum

 • Kakayla başı dertte bir anne olarak gecenin bu saatinde internette biçare ararken buldum yazınızı,tam da bizi anlatıyordu sanki 🙁 daha biraz önce kızıma lavman yapmak zorunda kaldık hem o perişan hem biz , doktor baba hemşire bir anne ancak bildiğimiz bütün yöntemler kızımda işe yaramıyor, benim gibi başka anneler de olduğunu görmek bir nebze olsun içime su serpti belki ne yapabileceğimi onlardan öğrenebilirim diye umarım bizim hikayemizde mutlu sonla biter 🙂

  • İnşallah bir an önce sorun çözülür. kaka tutmayla ilgili diğer yazımı da okudunuz mu? oradaki kayısılı tarif bizim çok işimize yaradı.

   • Diğer yazınızı da okudum kayısılı tarifi yaptım ancak yemeye ikna edemiyorum ama hemen pes etmek yok inşallah alışır 🙂

 • Acaba bu adaptörker yeni duvara monte kare tip klozetlere uygun mu? Ben bunu hiçbir yerde öğrenemedim maalesef 🙁

 • Merhaba bu adaptörün merdiven ayarı varmı acaba oturagini yerleştirdiğimizde yere değmezse ayar yapalabiliyormu bilgi verirseniz sevinirim sizden baska kullanan bulamadım tesekkurler

  • Merhaba Sema Hanım,
   Bu oturağı 3 farklı klozette kullandık, üçüne de oldu. ayağın yere değmemesi söz konusu olmadı.

 • Merhaba,ben çalışan bir anneyim.Kızım Yağmur 3 yasında.Bebekliğinden itibaren kaka tutma sorunu var.Biyolojik problemimiz yok.Kızına babaannemiz bakıyor.Herşeyi denedik.Yaklaşık 9 aydır doktorumuzun önerdiği Almanyadan temin ettiğimiz MOVİCOL ilaç kullanıyoruz.15 gün tutuyordu.Tam yoluna girmişti.Hatta klozete tuvalettini yapmıştı.Sevindik ama o gün sanırım korktuğu için şu an 11 gün oldu ve tuvalerini yapmadı.Çok çaresizim.Sabretmekten başka birşey gelmiyor elimden…Tarifinizi deneyeceğim inşallah faydasını görürüm.teşekkürler

 • Merhaba yaşadığınız bu deneyimi paylaştığınız için çok teşekkürler.kızım 2.5 yaşında kakası geldiğinde poposunu sıkıp kakasını tutuyor.ne yapacağımı bilemiyorum.anlattıklarınız okadar bizki.lavman okadar zor yapıyoruzki içim parçalanıyor.kayısıları haşlayıp püre yapıp yoğurduna hergün katıp yediriyordum.ama hiç faydası olmadı verdiğiniz tarifi deneyeceğim.sorunları bu olsun daha kötü durumlardan allah korusun fakat çok zor bir süreç.

Yorum Bırak