Faydalı Bilgiler Selim Büyürken

Selim’in Üçüncü Ay Kontrolü

Bilgi veren yazılar yazmayı seviyorum ama bebek bakımıyla ilgili temel bilgilere çok girmiyorum genellikle. Sanki herkes biliyormuş da ben ikinci baskı yapıyormuşum, insanları sıkacakmışım gibi geliyor diye düşünürken bugün bir mesaj aldım. Takipçilerimden biri bebek bakımına dair daha çok bilgi paylaşmamı istediğini yazmış. Ben de ilk olarak dün gittiğimiz kontrolde doktorumuzun verdiği bilgileri paylaşarak başlıyorum. İşte rutin bir üç aylık bebek kontrolünde aldığım bilgiler.
  • Öncelikle üçüncü ayda Rotavirüs aşısının ilk dozu yapılıyor. Bu aşı ağızdan verilen bir sıvı. İğne yok ağlayan bebek de yok. Bebekleri mide-bağırsak enfeksiyonundan koruyor. Doktorumuz yan etkisi olmadığını, ateş vs. görmeyeceğimizi söyledi. Görmedik de çok şükür. Aşı, 6 aydan küçük bebeklere en az 4, en fazla 8 hafta ara ile 2 dozda uygulanıyor. 6 aylık olmadan aşılamanın bitirilmiş olması gerekiyor. (Yani bebek 5 aylıkken ilk doz yapılması halinde 6 aylıkken 2. doz yapılamıyor; dolayısıyla o zaman ilk doz da yapılmamalı). İdeal aşılama 2. ay ile 3. ayda başlamalı. Ocak ayında Selim 5 aylık olduğunda ikinci dozu yapılacak.
  • Bebeğinizi her gün yıkıyorsanız bir gün şampuanlayın bir gün şampuanlamayın. Hatta cildi çok kuruysa iki gün sadece su, üçüncü gün şampuan kullanın.
  • Vücudu kurumasın diye her gün nemlendirici sürmek gerekir. Çok kuruysa saf vazelin (%100 pure petroleum jelly olarak geçiyor) kullanabilirsiniz. İpek’in de Selim’in de cildi çok kuru. Bu yüzden ben haftada 2-3 kez vazelin kullanıyorum. İpek 1,5 yaşlarındayken atopik dermatit olduğunda dermatolog önerisiyle kullanmaya başlamıştım. Böylece kortizonlu kremi kızarıklıklar geçene kadar çok kısa bir süre kullanıp, sonra vazelinle devam ederek tekrarlamayı engellemiştim.
  • Nemlendirici sürerken kulak arkasını ihmal etmeyin. Bebeklerin kulak arkası çok kururmuş ve kabuklaşabilirmiş. Kabuklaşma olursa sakın soymayın. Daha kötü oluşmuş. Bolca nemlendirerek kabukların kendi kendine kaybolmasını sağlayın.
  • Bebeğin uyuduğu odanın nemi %40’in altına düşmemeliymiş. Düşerse; kışın kalorifer peteği üzerine su dolu kap/ıslak havlu konulabilir ya da soğuk buhar makineleri kullanılabilirmiş.
  • Bebeğimize her gün jimnastik yaptırmamız gerekiyor. An itibariyle ellerinden tutarak çok yavaşça kendimize çekip yaklaşık 110 derecelik açıda 3-5 saniye bekleyip yine yavaşça yatırabiliriz. Böylece bel ve boyun kasları çalışmış oluyor. Bu hareketi hızlı yapmıyoruz, çünkü kolları çıkabilirmiş.
  • D vitamini damlasına devam.
  • Burnunun tıkalı olduğunu hissederseniz serum fizyolojik sıkıyoruz. Bir seferde o küçük şişelerin 3/4’ünü sıkabilirmişiz. Emzirmeden önce sıkmak bebeği rahatlatabilir. Ben banyodan sonra, gece uykusundan önce sıkmayı tercih ediyorum ki rahat uyusun.
  • Havalar serin olduğu için pişik oranı azalıyor ama popoda kızarıklık görüyorsanız mutlaka pişik önleyici kremlerden sürmek gerekiyormuş. Selim
  • Boyu şu kadar kilosu bu kadar olmalı konusuna şimdilik girmeyeceğim çünkü her bebeğin kendine göre bir büyüme eğrisi var. Bizim oğlan biraz iri kıyım olduğundan ortalamanın üzerinde gidiyor. Bebeğiniz sadece anne sütüyle beslendiği sürece istediği kadar kilo alabilir ama mama ile besleniyorsa ve kilosu ortalamanın çok üzerindeyse kuvvetle muhtemel doktorunuz mamayı azaltmak isteyecektir.

En kısa zamanda da Selim’le evde bir günümüzü yazacağım.

 

Yorum Bırak