Faydalı Bilgiler

Saf, Doğal, Organik!

Çocuklarla birlikte 15 günlük köy hayatı sonrası doğal olan nedir, organik olan nedir, saf olan nedir, biz şehirde ne kadar sağlıklı besleniyoruz konusunda yine kafam karışık döndüm. Elimden gelse tüm yiyeceğimi kendim yetiştireceğim. Bir de son günlerde “saf su”dan anladığımın hiç de anladığım gibi olmadığını fark edince kelime anlamlarına tekrar bakmaya karar verdim.
Saf, Doğal, Organik!
Doğal, minimum müdahale ile tüketime hazır olan ürünler. Son 15 gündür epeyce doğal ürün tükettik çok şükür.
Organik, her aşaması kontrollü ve bilinçli üretilen ürünler. Şehirde doğalını bulamayınca sağlığı organik ürünlerde arıyoruz. Doğru şekilde buluyoruzdur umarım.
Peki Saf Su Nedir? Belli ki saf kelimesinin anlamı sebebiyle “saf su” için farklı bir algı oturmuş zihnimize. Öğrendim ki saf su, içindeki minerallerden laboratuvar ortamında arındırılmış sudur. Yani doğada saf su bulunmaz. Dolayısıyla saf su içeren bir ürüne de doğal demek yanlış olur. Yani bizim genelde “saf” sandığımız, tükettiğimiz, içtiğimiz suların içinde, suya tadını ve özelliklerini veren maddeler vardır.

Saf su içinde özellikle çocuklar ve yaşlılar için gerekli olan kalsiyum, magnezyum, bikarbonat, sülfat gibi mineraller bulunmaz. Sertlik değeri çok düşük olan sular (yağmur suyu gibi) bir tür saf su sayılır. Saf suyun içinde mineral bulunmadığı için tadı içtiğimiz sudan farklı, yavandır.

Saf Su Vücudu Nasıl Etkiler?

İçme suları “hipertonik” çözeltilermiş. Yani hücreden su alır. İçerisinde çeşitli mineraller taşır ve bu durum içme suyunu az da olsa hipertonik yapar. Suya tadını veren de bu minerallerdir.

Saf su “hipotonik” çözeltidir. Yani hücreye su geçirerek şişmesine neden olur. Saf su içilmesi halinde vücudumuzdaki elektrolit dengesi bozulur, bu da su zehirlenmesine ve çok ciddi hasarlara sebep olabilir diyor uzmanlar (Kaynak: http://isciencemag.co.uk/features/fact-of-the-day-1/ ).

Peki saf su nerede işimize yarar? Nerede kullanılır, nerede kullanılmaz?
Yine öğrendiğime göre saf su aslında sanayide, tıpta ve evde pek çok alanda kullanılıyor. Akvaryumdan uçak motorlarına, tekstilden kozmetiğe kadar kullanım alanı çok geniş. Geçenlerde akülerin içine saf su doldurulduğunu öğrendim mesela. İçmediğimiz sürece riskli bir durum yokmuş. İçersek vücudumuzdaki elektrolit dengesini bozuyor. Ancak saf suyun cilde temas etmesi emilerek hücrelerden içeri geçtiği için sorun demekmiş. Bebek ürünleri kullanımım giderek azalıyor ama geçmişte çocuklara saf su içerikli ürünler kullandım mı acaba diye aklımdan geçmedi değil. Çünkü anladığım kadarıyla bir üründe saf su kullanılıyorsa, vücudun etkilenmemesi için koruyucu maddeler de kullanılıyor. Nereden baksam zarar gibi geldi bana.

Konu dağılmadan toparlayayım; paketli ürünler nasıl doğal olamıyorsa, “saf su” da, koruyucu madde eklenmeden kullanılamayacağı için, saf su içeren ürünler “saf” olmuyor demektir! O zaman satın aldığımız ürünlerin içindekiler kısımlarını okumaya devam.

Yorum Bırak