Sevdiğim Ürünler

Midemizdeki Deterjanlar!

Bir kaç ay önce Uzay Kimya’nın Hadımköy’deki fabrikasını ziyaret ettim. İyi ki de gittim. Temizliğe ve deterjanlara bakış açım değişti. Organik etiketli ürünlere her zaman tedirgin yaklaşırım. Çünkü “organik” olup olmadıklarından emin olamam. Biraz da o yüzden katıldım geziye. Uzay Kimya’nın U Green Clean isimli organik temizlik ürünleri serisini yakından tanımak içindi bu gezi. Yazıyı yazmadan önce de ürünleri kullanıp gerçek fikirlerimi paylaşmak istedim. Tam yazacağım sırada da blogda hostingden kaynaklı bir sorun oldu ve aklımdaki tüm yazılar elde olmayan sebeplerle epey ertelendi. Neyse hepsi bitti, bloguma yine kavuştum. U Green Clean yazısı da bugüne kısmetmiş.

Önce Uzay Kimya’dan bahsedeyim bilmeyenler için. 1983 yılında Sevda Arıkan tarafından kurulmuş. Sevda Hanım bir kadın girişimci olarak hâlâ işinin başında. Zaten yenilik ve gelişime olan açıklığıyla, işine bağlılığıyla, en ince detaya kadar her şeyi düşünmesiyle kendine hayran bıraktı bizi. Bence örnek bir başarı hikayesi. Firma 2007 yılından beri bitkisel temelli ve petrokimyasallardan uzak hammaddelerle üretim yapıyor. Öncelikleri doğaya zararsız veya en az zarar veren hammaddeleri kullanarak tüketicilerin ihtiyaçlarına yönelik ürünler üretmek. 2014 yılı sonunda ise “Ecogarantie®  Sertifikası” ile tüm dünyada ekolojik ürünler için uluslararası kabul görmüş bir belgeyi Türkiye’de ilk kez almaya hak kazanmışlar. Ürün gamları hayli geniş. Ahşap temizleyicileri, mobilya bakım cilaları, halı şampuanları, leke çıkarıcılar, bulaşık ve çamaşır makinesi deterjanları gibi çok çeşitli ürünleri var. Aslında Uzay Kimya’nın birçok ürününü marketlerde görüyoruz. Açıkçası bu ziyarete kadar ben biraz ön yargılıydım. Kalite konusunda her zaman kullandığım deterjanlardan iyi olmayacağına inanıyordum ama aldığım bilgiler ve aylardır kullanırken yaptığım denemeler yanıldığımı kanıtladı. Öyle ki artık U Green Clean haricinde bir şey kullanır mıyım bilmiyorum.

Önce Bio. Uzm. Hülya Nurel’den klasik deterjanların bize zararlarını dinledik. Aşağıdaki bilgiler sizin de deterjan alışkanlıklarınızı sorgulamanıza neden olabilir, demedi demeyin!

 • Kullandığımız deterjanlar 26 saniyede derimizden geçerek ya da solunum yoluyla tüm organlarımıza ulaşıyor.
 • Temizlik malzemeleri birçok zararlı kimyasal bileşik içeriyor ve ne kadar iyi duruladığımızı düşünürsek düşünelim kalıntı bırakıyor. Derimiz ve ciğerlerimizden vücudumuza girerek kısırlık, akciğer ve böbrek hasarları, egzama, kanser, körlük ve astım gibi birçok hastalığa sebep oluyor. Bunun doğruluğunu kanıtlayan araştırma sonucu TÜBİTAK tarafından Kasım 2011 Bilim ve Teknik Dergisi’nde açıklanmış.
 • Çamaşır, bulaşık derken kalıntılar yüzünden bir haftada yaklaşık 100 ml. deterjan yemiş gibi oluyoruz! Yani yarım su bardağı kadar. Vücutlarımızda birikenleri düşünmek bile istemiyor insan.
 • En zararlı temizleyicilerden biri çamaşır suyuymuş. Zararlı bakterilerle birlikte zararlı olanları da öldürüyor, ciğerimize, cildimize zarar veriyormuş. Çamaşır suyu kokladığımızda geniz ve ciğerlerdeki rutubetle birleşip asit halinde yutuyormuşuz. Deriye değince kanımıza, nefes alınca akciğerlerimize geçiyormuş. Üstelik kapağı kapalıyken bile zehir saçıyormuş.
 • Arap sabunu atık sabunlardan üretilen bir temizleyiciymiş.

Sonuç; bütün bu zararlı etkilerden korunmak için organik temizlik malzemesi kullanmak gerekiyor. Böylece sadece kendimizi ve ailemizi değil, çevremizi de korumuş oluyoruz.

İşte haftalık olarak ‘yediğimiz’ deterjan miktarı.
Fotoğraf: Melina’s Mom Merve Öztürk

Kullandığımız ürünün organik olduğundan nasıl emin olacağız?

Sertifikalarına bakarak. Çünkü organik sertifikası almak hiç de kolay değil. Yabancı denetleme şirketleri tarafından çok fazla denetlemeden geçerek alınabiliyor. Mesela Uzay Kimya’nın yıl başında satın aldığı hammaddeler ile yıl boyunca ne kadar üretim yaptığı, üretilen miktarla kalan hammadde miktarının tutup tutmadığı bile denetleniyor. Belirleyici olarak 7-8 kadar kıstas varmış ve bunlardan biri eksik olsa firma sertifika alamıyormuş. 

Uzay Kimya’nın ve dolayısıyla UGreen Clean markasının hammaddelerinden itibaren tüm aşamaları ekolojik sertifikalı. Avrupa Birliği’nden ECOGARANTİE sertifikası var. Yani bitkisel ve doğal hammaddelerle üretiliyor, petrol ve hayvansal kaynaklı hammaddeler içermiyor. Klor, SLES, paraben, sentetik parfüm ve fosfat gibi zararlı kimyasallar kesinlikle içermiyor. Sentetik parfüm yerine lavanta yağı, portakal çiçeği, yasemin yağı gibi organik yağlar kullanılıyor. Zararlı kalıntı bırakmıyor. İçeriğindeki tüm hammaddeler doğada biyolojik olarak parçalanıyor, yani çevre ve cilt dostu. Sıradan temizleyicilerde bulunan ve temas ettikten 26 saniye sonra kana karışan kanserojen kimyasallar içermiyor.

Doğal mı Organik mi?

Bir de doğal mı organik mi tartışması var. Firmanın Zincir Mağazalar Satış Müdürü Ebru Eröztürk diyor ki: “Organik olan her şey doğaldır. Ancak doğal olan her şey organik değil. Portakal doğaldır ama yetişirken ve sizin sofranıza gelene kadar ki aşamalarda yaşadıkları sonucunda size zararlı bir hale gelebiliyor. Organik ise üretim, yetiştirme ve sonrasında size gelme süreçlerinin hepsinde zararlı maddelerin olmaması hedefleniyor.

En önemli sorulardan biri: Temizliyor mu?

İçinde kimyasal olmayan bir ürün nasıl temizler sorusu herkesin kafasında tabii ki. Bunun yanıtını şöyle veriyorlar: Sirke, tuz hatta su bile birer kimyasal. Önemli olan hangi kimyasalın ne şekilde kullanıldığı.

Ben  U Green Clean çamaşır deterjanının performansından tatmin oldum açıkçası. Sadece lekeli çamaşırları direk makineye atmak yerine aynı markanın yağ çözücü ürününü sıkıyorum. Biraz bekletip, gerekirse hafif çitileyip sonra makinede yıkıyorum. Sonuçtan memnunum. Yağ bazlı lekelerde başarılı. Mutfak tezgahını ve ocağı da aynı çok amaçlı yağ çözücü ile siliyorum. Herhangi bir temizleyiciden çok daha rahat ediyor içim.

Bulaşık deterjanı da aynı şekilde gayet güzel temizliyor ve çok kolay durulanıyor. Önceki bulaşık deterjanını çalkala çalkala köpük gitmez sinir olurdum. U Green Clean çok köpürmüyor evet ama zaten fazla köpürmesi iyi temizlediği anlamına gelmiyormuş. Sadece daha fazla su, enerji ve zaman harcatıyor bize.

Bulaşık makinesi deterjanını kullanmadan önce kutunun içinden çıkan makine temizleyicisini kullanarak önce boş bir şekilde makineyi yıkamak gerekli. Böylece makinenin içindeki zararlı kimyasallardan kurtulmuş oluyoruz. Bu işlemi yapmazsak bulaşıklarda buğu oluşabilirmiş. Sonrasında U Green Clean tabletleriyle devam edebiliriz. Bir aylık kullanımda bundan da memnun kaldım.

Evin genel temizliğinde de taş ve parke yüzeyler için kullandığım ürünleri değiştirip yine bu markaya geçtiğimden beri Selim’in yere düşenleri ağzına atmasından eskisi kadar endişelenmiyorum. Keşke emekleme döneminde tanışsaydım bu ürünlerle.

Testler Nasıl Yapılıyor?

Merak edenler için bir not; ürünlerin helal sertifikası da varmış ve ürünlerle ilgili deneyler hayvanlar üzerinde yapılmıyormuş. Yani vegan sertifikası da var. Uzay Kimya Danışmanı, California Üniversitesi’nde Araştırma Görevlisi, Amerika’da Doğal Ürünler Derneği’nin Üyesi Hülya Nurel testlerin nasıl yapıldığını da anlattı bize. Dermatolojik testler 20 sağlıklı denek ile yapılıyor. Sağlıklı denek demek; dermatologlar tarafından hassas olduğu onaylanmış yaşları 24-45 arasında değişen kişiler demek. Bu kişiler Avrupa ve Amerika’da tamamen gönüllülük esasıyla para karşılığı testlere katılıyorlar. Maddeler makyaj temizleme pamuğu gibi görünen bir pede konuyor. Deneğin koluna yapıştırılıp 24 saat bekletiliyor. Ertesi gün dermatolog tarafından ped yapıştırılan bölge kızarıklık ve su toplaması açısından 2 kriterle değerlendirilerek puan veriliyor. Su toplama en ileri ve istenmeyen aşama. İkinci gün ped yenileniyor. Tekrar değerlendiriliyor. Ona göre de karar veriliyor. U Green Clean ürünlerinin hepsi bu testleri geçmiş.

Pahalı mı?

Adı organik olunca kesin pahalıdır algısı bende de var. O yüzden aşağıdaki fiyatları görünce hem şaşırdım hem sevindim. Normalde kullandığım ürünlerle arasında çok az fark var. Hatta bazıları neredeyse aynı. O yüzden evdeki ürünleri yenilemem çok kolay oldu. Bu arada firmayı ziyaretimde bana bu ürünlerden yığdılar ve onları kullanıyorum sanılmasın. Evet nezaketen 3 farklı ürünlerinden hediye ettiler ama devamını para verip aldım ve bittikçe yenilemeye devam ediyorum.

 • U Green Clean Sıvı Çamaşır Deterjanı 1 lt. 16,25 TL
 • U Green Clean Yumuşatıcı 1 lt. 10,50 TL
 • U Green Clean Çok Amaçlı Yüzey Temizleyici 1 lt. 8,95 TL
 • U Green Clean Bitkisel Çamaşır Suyu 1 lt. 8,95 TL
 • U Green Clean Banyo Temizleyici 500 ml. 8,95 TL
 • U Green Clean Yağ Çözücü 500 ml. 9,95 TL
 • U Green Clean Likit Sabun 500 ml. 8,95 TL
 • U Green Clean Bulaşık Deterjanı 500 ml. 7,75 TL
 • U Green Clean Tablet 30’lu 21,50 TL
 • U Green Clean Parlatıcı 500 ml. 12,90 TL

U Green Clean Ürünlerini Nereden Alabiliriz?

Organik marketlerde, Carrefour, Metro, File market gibi büyük marketlerde, Nur Temizlik, Şanlık Market ve Özkuruşlar mağaza zincirlerinde. Bursa’da Özhan Market zincirlerinde varmış. Keşke daha yaygın bir satış ağı olsa. Sanırım zaman içinde o da olacak. Şimdilik aşağıdaki görselde görünen noktalardan alabilirsiniz.

Bu ürünler hakkında daha çok bilgi almak isterseniz, bu linkten firmanın web sitesini inceleyebilirsiniz. Ayrıca Facebook’tan takip etmek için buraya, Instagram için de buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Bırak