Sosyal Sorumluyum

Meyve çekirdeklerini ne yapalım?

Tema Vakfı  bir iki ay önce, yediğimiz meyvelerin çekirdeklerini en güzel değerlendirme yolu hakkında bir duyuru yapmış. Ben bugün bir arkadaşımın gönderdiği mail ile gördüm ve dün çöpe attığım bir kase kayısı çekirdeği aklıma gelince çok üzüldüm 🙁

Tema’nın duyurusunu aynen kopyalıyorum. Ne kadar çok insan duyarsa geleceğimiz için o kadar iyi olur.

Tema Vakfı’ndan Duyuru!

Yeryüzünün aldığı yağmur oranı 10 yıllık aralıklarda artar. Bu sene (2012) dünyanın periyodik olarak en çok yağmur alan senelerinden biri olacak, bu sebeple yediğiniz kayısı, şeftali, kiraz, vişne, karpuz, kavun, erik vb. meyvelerin çekirdeklerini lütfen çöpe atmayın, hele çöp poşetlerine ASLA hapsetmeyin. Mümkünse herhangi bir yerde toprağın 10 cm altına gömün. Üzerine de bir bardak su dökün.

Gömme imkânınız yoksa bir poşette bu çekirdekleri biriktirip yanınıza alın (ya da arabanıza koyun). Arsa, tarla, toprak yol kenarı, yamaç gibi toprağı gördüğünüz yerlere bu çekirdeklerinizi savurun, korkmayın bu çevre kirliliği değildir. Aksine çevre için yeni hayattır. Tabiat, hemen o yeni çekirdekleri kucaklar ve besler.

Yapılan çalışmalarda tabiata başıboş atılan ya da dikilen bu çekirdeklerin en az yarısının yeşerip ağaç veya bitki olduğu ispatlanmış. En büyük israflardan birisi; meyve çekirdeklerinin çöpe atılması, ülkemiz adına küçümsenemeyecek büyük bir servet… Daha yeşil bir ülke için, daha temiz hava için, toprak kaymasını önlemek ve yeni nesillerimize yeşil bir dünya bırakmak için hep birlikte elimizden geldiğince meyve çekirdeği gömelim, savuralım, fırlatalım.

Bu hareket TEMA tarafından başlatıldı ve bilinçli toplum olarak bizlerin desteklerini bekliyor. Doğaya yardım etmek, gelecekte etrafımızı saracak beton ve gökdelenlerden alamayacağımız oksijeni karşılamak için bile bu çekirdeklerden çıkacak ağaçlara ihtiyacımız olacaktır.

Bilenler bilmeyenlere söylesin bi zahmet 🙂

5 yorum

Yorum Bırak