Faydalı Bilgiler Hayatın İçinden

KidZania’da Bir Günün Hikayesi

İpek kızım ve ben birkaç hafta önce Uykusuz Anneler Kulübü‘nden çok keyifli bir davet aldık. Yolculuğumuz Akasya AVM içindeki çocuklara özel bir dünya olan KidZania‘yaydı. KidZania 4-14 yaş arası çocuklara özel bir dünya. Amacı eğlenerek öğretmek. Bunun için gerçek bir şehir mantığıyla ama çocuklara uygun ölçeklerde inşaa edilmiş uluslararası bir tema parkı. İlk olarak 1999’da Meksika’da kurulmuş. Bugün itibarıyla, 9 ülke ve 12 şehirde KidZania var.

KidZania’da bizim her gün gördüğümüz, kullandığımız markaların sponsorluğunda mekanlar oluşturulmuş. Çocuklar bu mekanlarda birer yetişkin gibi, bankada para bozduruyor, alışveriş yapabiliyor, kurabiye, dondurma yapımını öğreniyor, doktor, diş hekimi, fotoğrafçı, inşaat işçisi, itfaiyeci, özel ajan… oluyor, tiyatro seyrediyor… Bunun 60’tan fazla faaliyet alanında 90’dan fazla rol üstlenebiliyorlar. Bu faaliyetler sırasında da kimi zaman para kazanıyor kimi zaman da para harcıyorlar.

Ben aslında içeri girmeden önce başkalarının “markalar çocuklara empoze ediliyor” yorumlarıyla bir parça ön yargılıydım. Ama içeri girdiğimde gördüm ki gerçek dünyada kızım neye maruz kalıyorsa içeride de aynısı var. Yani bir AVM’ye gidip alışveriş yaptığımızda gördüğü markaları oyun alanında da görüyor olması beni rahatsız etmedi. Hatta ben bu mekana bayıldım. İpek de bayıldı. Aklına geldikçe tekrar gitmek istiyor. Her ne kadar mekan 4 yaş ve üstüne yönelik olsa da, burada 5-6 yaş ve üstü çocuklar daha bilinçli şekilde hareket ettikleri için daha çok eğleniyorlar.

Örneğin İpek içeri girdiğimizde uyuyor olmasının da etkisiyle ilk bir saat hiçbir aktiviteye katılmadı. Önce nereye geldiğimizi anlayamadı, etraf yabancı, kalabalık ve ortalıkta koşturan büyük çocuklarla dolu olunca dibimden ayrılmadı, mızmızlık moduna geçti. Ta ki dondurma yapabileceğini ve yaptığı dondurmayı yiyebileceğini görene kadar. Sonra bir açıldı, pir açıldı. Bizim neler yaptığımızı fotoğraflarla anlatalım en iyisi.

 

KidZania'nın girişinde böyle bir uçak var. İçeri girerken İpek uyuduğu için bunu göremedi. Çıkışta da mızmızlıktan göremedi. AMa sanki içine doğmuş gibi içerdeyken durmadan "uçağa binelim anne" dedi durdu. Ama maalesef faaliyet alanında uçak yoktu.

KidZania’nın girişinde böyle bir uçak var. İçeri girerken İpek uyuduğu için bunu göremedi. Çıkışta da mızmızlıktan göremedi. Sanki içine doğmuş gibi içerideyken durmadan “uçağa binelim anne” dedi durdu. Ama maalesef faaliyet alanında uçak yoktu.

Bunlar da biletlerimiz...

Bunlar da biletlerimiz…

Bilet demişken, KidZania bilet fiyatları şöyle:
0-2 yaş ücretsiz
2-4 yaş 30 TL
4-14 yaş 50 TL
Yetişkin 30 TL
Yani 4 yaş üstü bir çocuk ve iki yetişkin için ödenecek rakam 110 TL. Bu bedeli ödeyerek minimum 4 saat vakit geçirebiliyorsunuz. Haftaiçi ve haftasonu süreleri farklı olduğundan, gitmeden önce web sitelerine bakmakta fayda var.

kidzania15_derenden

İçeri girerken ebeveyn ve çocuğa takılan bu bileklikler birbiriyle eşleştiriliyor. Böylece çocuğunuzun sizden habersiz dışarı çıkması engellenmiş oluyor. Her aktivite başlangıcında ve bitiminde bileklikler okutulduğundan çocuğun nerede olduğu da kolaylıkla bulunuyor.

kidzania13_derenden

KidZania diyarına girdiğinizde ilk yapmanız gereken, bilet alırken size verilen çeki bozdurarak nakit paraya çevirmek. Tabii ki özel “Kidzos” paraları bunlar. Bazı aktivitelere katılırken Kidzos veriliyor ama bazılarında da çocuklar çalıştıkları için para kazanıyorlar. Böylece içeride kaldıkları sürece paraları bitmiyor. Mesela bizim Kidzos’larımız arttı. Bu durumda geri almadıklarından bir sonraki seferde kullanmak üzere saklıyorsunuz.

Hiçbir şeye katılmak istemyen İpek Böceğini dondurma ile kandırdım. Önce nasıl yapıldığına dair brief aldı.

Hiçbir şeye katılmak istemyen İpek Böceğini dondurma ile kandırdım. Önce nasıl yapıldığına dair brief aldı.

20 dakika sonunda, kendi elleriyle yaptığı dondurmasını kaptığı gibi dışarı çıktı :)

20 dakika sonunda, kendi elleriyle yaptığı dondurmasını kaptığı gibi dışarı çıktı 🙂

İkinci aktivite için bir türlü meslek beğendiremediğim kızım birden akaryakıt istasyonuna tav oldu. Zaten ben yakıt alırken de çevreyi ilgiyle izler. İnsanların neler yaptığını ve neden yaptığını sorardı. Ayda ile birlikte önce işi teorik olarak öğrendiler :)

İkinci aktivite için bir türlü meslek beğendiremediğim kızım birden akaryakıt istasyonuna tav oldu. Zaten ben yakıt alırken de çevreyi ilgiyle izler. İnsanların neler yaptığını ve neden yaptığını sorardı. Ayda ile birlikte önce işi teorik olarak öğrendiler 🙂

Sonra biri arabayı temizlerken diğeri yakıt doldurdu.

Sonra biri arabayı temizlerken diğeri yakıt doldurdu.

Arabanın lastikleri de biraz inmiş sanırım. Havasını kontrol edip biraz şişirdiler :)

Arabanın lastikleri de inmiş sanırım. Havasını kontrol edip biraz şişirdiler 🙂

 

Akaryakıt istasyonundaki 15 dakikalık çalışma sonucu kızım tam 8 Kidzos kazandı :)

Akaryakıt istasyonundaki 15 dakikalık çalışma sonucu kızım tam 8 Kidzos kazandı 🙂

 

Son aktivitemiz kurabiye yapımı oldu.

Son aktivitemiz kurabiye yapımı oldu.

 

Pişirdiği kurabiyeyi paketleyip hediye ettiler.

Pişirdiği kurabiyeyi paketleyip hediye ettiler.

Her faaliyet alanının kapısında kaç yaştan itibaren uygun olduğu, süresi, ücreti ve çocuğun neler öğreneceğini yazan küçük tabelalar var.

Her faaliyet alanının kapısında kaç yaştan itibaren uygun olduğu, süresi, ücreti ve çocuğun neler öğreneceğini yazan küçük tabelalar var.

kidzania2_derenden

Bir de böyle uyarı stickerları bulunuyor. Kurabiye yapım alanında örneğin çocuğunuzun alerjisi olan bir madde kullanılıyorsa, bu uyarıları okuyarak oradan uzak durmanız mümkün.

Son olarak çıkışta KidZania gümrüğüne uğrayarak bileklikleri bırakmanız gerekiyor.

Son olarak çıkışta KidZania gümrüğüne uğrayarak bileklikleri bırakmanız gerekiyor.

Girişteki uçak fikri bana enteresan gelmişti. Gerçek bir uçak olması daha enteresandı. Siz de benim gibi nereden geldiğini nasıl yerleştirildiğini merak ediyorsanız bu videodan öğrenebilirsiniz. Bu uçak epey uzak yollardan gelmiş Türkiye’ye…

Şimdiden iyi eğlenceler dilerim… 🙂

5 yorum

 • Harikaymış, bayıldım Kidzania’ya, benim bücür henüz çok küçük ama gidip görücem yine de. 4 yaş üstü çocuklar için gerçekten çok keyifli bir ortam olmuş. Yazına da fotoğraflara da bayıldım. Ellerine sağlık.

  • Özgeciğim yeğenin falan varsa yaşı uygun götür mutlaka. Çocuğun eğlendiğini gördükçe sen de eğleniyorsun :))

  • Haftasonu daha kalabalık, hafta için daha az insan oluyor. Okuldan kaç kişi gideceğinizi bilmiyorum ama içeri giriş için belirlenmiş bir kapasite vardır eminim. Okul sizi rezervasyonlu götürüyorsa, KidZania yönetimi kişi sayısını dikkate almıştır. İyi eğlenceler 🙂

 • Ben ozellikle disco(disko yani karaoke sarki soyleme. Yeri)
  Orayi begendim kader sarkisini soyledim ve tuttu firlatti kalbimi sarkisini arkadasimla soykedim herkese tavsiye ederim

  Bilgi: kidzania guzel bir yer sikinti yok ama gorevliler biraz daha
  Guler yuzlu olsalar daha iyi olurdu okul ile gitmek daha guzel rezervasyonlu oldugu icin kalabalik degildi 40 lira verdigime degmis bogaz koprusunden gectik manzara tek bir kelime ile
  Superdi kendi sutumu kendim yaptim cig sutten islenmis sute
  Paketleme dugmesine bastim odum koptu ve son hali super di
  Kasiyerde cok guzel gizli ajanda Ve itfaiye insaata acayip bir sira vardi arkadaslarimin canlandirdigi tiyatroyu izledim superdi
  Bu daha yaptiklarimin yarisi toplam 11 aktiviteye girdim neredeyse. Sonra yazarim

  • Hafta içi tek seans oluyordu sabahtan akşama kadar ama bu bilgi değişmiş olabilir. En iyisi Kidzania web sitesine bakmanız ya da orayı aramanız 🙂

Yorum Bırak