Hayatın İçinden

Kardeşlerin Arası Kaç Yaş Olmalı?

Bu aralar en çok duyduğum sorulardan ikisi:

– Çocuklarınızın araları kaç yaş?

– Sizce kardeşlerin arası kaç yaş olmalı?

Ben de ikinci kez hamile kalmadan önce diğer iki çocuklu annelere sorardım. Yaş araları azsa zorlanıp zorlanmadıklarını merak ederdim. Fazlaysa da ikinci için geç kalmadım diye sevinirdim. Hele 4-5 yaş farkın iyi olduğu yorumunu duyduysam pek keyiflenirdim.

Açıkçası ben iki çocuklu olma kararımı büyüklerin baskısına ya da ilk çocuğumun psikolojisine göre değil kendi psikolojime göre belirledim. Bedenimi ve beynimi dinledim. Mesela kızım iki yaşındayken ikinci bir çocuk fikri korkunç geliyordu. Hala emziriyordum, bedenimi kendime geri istiyordum. Bir kaç yıl daha bana bağımlı bir varlığa hazır değildim. Ne maddi ne de manevi… Eşimle en başından beri iki çocuğumuz olacağını konuşurduk hep. Sadece zamanı iyi ayarlamak istiyorduk. 4 yaş aranın bizim için uygun olacağını düşünmüştük. İpek 24 Temmuz 2010 doğumlu, Selim de 3 Ağustos 2015. Aralarında tam olarak 5 yıl+10 gün var. Bu fark bize iyi geldi çünkü İpek’e her şeyi rahatlıkla anlatabiliyoruz. Kardeşinin nasıl doğduğunu, neden doğum sırasında İpek’in hastanede kalamadığını, kardeşine zarar vermeden nasıl sevebileceğini, neden sık sık öpmemesi gerektiğini onun anlayacağı dille anlattık, anlatıyoruz. Tabi kızımızın gayet uyumlu ve söz dinleyen bir karakterde olmasının da etkisi büyük.

Doktorlara iki çocuk arasındaki makul yaş farkı sorulduğunda genel olarak iki yıl diyorlar. Bence bu tamamen annenin doğum sonrası bedeninin toparlandığı, emzirmenin bittiği, üç aşağı beş yukarı doğum öncesi haline geri döndüğü tıbbi olarak belirlenmiş bir zaman dilimi. Doktorların bunu söylerken annenin ya da ilk çocuğun psikolojisini hesaba kattıklarından emin değilim. Hatta ikinci ve sonraki çocuklar için sadece psikoloji değil maddi durumun da önemi büyük bence. İlk yıllarda yapılan üst baş masrafı önemli değil tabii ki. Eğitim gibi uzun vadeli masraflardan bahsediyorum.

Şahsi fikrim; ilk çocuğun okula gidecek kadar büyük olması annenin işini kolaylaştırıyor. İpek zaten iki yıldır okula gidiyordu. Yaz tatilindeyken kardeşi doğdu ve bir ay sonra İpek’in okulu açıldı. Başından beri okulunun tatilde olduğunu, tekrar açılacağını biliyordu. Böylece “kardeşim doğduğu için beni evden gönderiyorlar” psikolojisine girmedi. Kardeşi olmadan önce de anneanne/babaannesinde gece kalmak isterdi, kardeşi doğduktan sonra da canı istediğinde kalıyor. Misal geçtiğimiz hafta sonu iki gece babaannesinde kaldı kendisi. Böyle zamanlar benim nefes almam ve iş yükümün azalması için de iyi oluyor. Yani ben diyorum ki 5 yaş fark şahane. Tabi bu şimdilik benim konforum açısından böyle. Bir kaç yıl sonra araları nasıl olacak, anlaşabilecekler mi, çok mu kavga edecekler bilemiyorum. O zamanlar geldiğinde göreceğim. Mesela kardeşimle benim aramda tam üç yıl var ve gençliğimiz kavga ederek geçmişti. 🙂

Cemiyet hayatının tanınmış isimlerinden olan, restoran işletmecisi ve beş çocuk sahibi Ayşe Kucuroğlu’nun bu konudaki yorumu: “Yerdeki oyuncaklar kalkmadan diğer çocuk gelmeli” şeklindeydi. Hafta sonu katıldığım #bebekoloji 2015’teki bir panelde konuşmacıydı ve sorulan soruyu böyle yanıtladı. Hamileliğimin sonunda tanıştığım bir hemşire ise ilk bebeği daha bir yaşına gelmeden, planlı olarak ikinci kez hamile kalmıştı. Hem çocuklar arasında yaş farkı az olsun istemişler hem de çocuklara bakacak birileri varken şanslarını değerlendirmek istemişler. Sonuç olarak makul yaş farkı diye bir şey yok. Daha doğrusu anne babanın kendini iyi hissettiği zaman aralığı en makul olanıdır.

kardes_yas_farki2

Fotoğraflar: Ferhan Saral

 

5 yorum

 • bu yazıya ben de sevindim ben de ikinci bebeği bekliyorum ve kızım 5.5 yaşında 6 yaş farkı da ideal olabilir belki 🙂
  en önemlisi anne babanın ve çocuğun da kendini hazır hissetmesi

 • Gerçekten de hiçbirşeyde olmadığı gibi bu konuda da tek bir doğru yok. Her aile kendi koşulları içinde en doğru kararı veriyor. Olması gereken de bu. Öte yandan bazı gerçekler de var gözardı edilmemesi gereken 🙂

  Çocuklarımın arası 22 ay. Pek planlı olduğu söylenemez bunun. Fakat çok memnunum bu durumdan. İlk zamanlardaki fiziksel zorluklar, özellikle anne açısından yadsınamaz. Bezlenen iki bebek, emen iki bebek, büyüdğü düşünülen ama hala bebek olan bir abla, vs. Evet daha uzun uykusuz geceler, daha çok yorgunluk vs.

  İyi yanları daha çoktu öte yandan: ikisini aynı anda emzirebildim 8 ay boyunca, harika bir deneyimdi. Henüz bebek bakım sürecimiz bitmediği için, zaten uyuyabildiğim gecelere geçiş yapmamıştım henüz, bu anlamda çok da zor gelmedi. Evdeki tüm ayarlamalar (bakacak kişi, bez torbaları, kıyafetler, uyku düzeni, banyo düzeni, öğle uykusu vs) bir bebeğe oldukça uygundu. Çok rahat büyüdü ikinci bebeğim bu sebeple. Duygusal olarak da hala “bebeklik” dönemi içinde olan beynim bana çok yardımcı oldu. Ek gıda, emzirme dönemi, bezden kurtulma, bebek yıkama, gaz çıkarma vs.

  Biraz büyüdüklerinde ise aynı oyunları, aynı zamanlarda oynayabilmeleri çok iyi. Tatillerde aynı düzen (uyku, yemek vs) rahat ettiriyor. Arkadaşları bile aynı olduğu için epey rahat ediyoruz.

  Mevzu yine buraya bağlanacak ama 🙂 aralarındaki yaş farkından bağımsız kardeş güzel….

  • Merhaba sevgili Annegozuyle,
   Kardeşler açısından yaş farkının az olması daha iyi gibi görünüyor. Ben gayet bencilce kendimi düşündüm bu konuda. Aslında bir de işin maddi yönü vardı. Yaş araları yakın olsaydı İpek şu anda gittiği anaokuluna gidemezdi büyük ihtimalle. Sonuç olarak sizin de dediğiniz gibi kardeş güzel şey. Fark ne olursa olsun 🙂

Yorum Bırak