Çalışan Anne Hayatın İçinden İpek Büyürken

İpek’in Yeni Okulu

Bir süredir İpek için yeni bir okul arayışı içindeydik. Gittiği okuldan memnun değildik. Aslında aylar önce eşimle birlikte okul ziyareti yapmaya başlamıştık, okul seçimiyle ilgili sohbetlere katılıyordum ama bir türlü icraata geçememiştik. Biz okul ararken İpek’e çaktırmıyorduk bu durumu. Çünkü değiştirsek mi değiştirmesek mi kesin karar veremiyorduk. Ama bir gün İpek okuldan geldi ve “Anne ben bu okulda devam etmicekmiyim?” diye sordu. Nerden çıktı, sana kim söyledi derken bir şekilde okulda onun yanında böyle bir şeyin konuşulduğunu anladım. O noktada kesin karar verilmiş oldu ama yıl ortasında okul değişikliği yaparak İpek’te travmatik bir durum yaratmak istemedik. Her ne kadar her sabah okula gitmek istemiyorum diye uyansa da aniden okul değiştirmek sıkıntı yaratır gibi geldi. Ayrıca gönlümüze göre okul da bulamamıştık. Gönlümüze göre olan okul nasıldı?

 • Fazla uzak olmamalıydı. Arabayla en fazla 20 dakikalık mesafede olmalıydı (Mevcutta gittiği okul kuş bakışı yakın gibi görünse de, özellikle akşamları okul çıkışı ile eve varışı arasında 30-45 dakika geçiyordu. Sebebi trafikti).
 • Okul müdürü ve öğretmenleri ile aynı dili konuşmalıydık.
 • Diğer velilerle benzer profilde olmalıydık (Çocuğuna oje sürdükten sonra, oje şişesini okula gönderen, arkadaşları da yesin diye kutu kutu bonibonu çantasına atan velilerle aram pek iyi değil de…).
 • Okulun bahçesi olmalıydı. Mümkünse gerçek çim döşeli…
 • Eğitim şekli çocuğun hayal gücünü sınırlamamalıydı (Yani akvaryumda yaşayan bir hayvan olarak çocuğum kaplumbağa çizdiyse, “doğru cevap balık olacaktı” diye resminin kenarına çarpı işareti almamalıydı. Akvaryumda dinozor çizse ne fark eder. Ayrıca anaokulu çocuğuna çarpı da neyin nesi Allah aşkına. Neyse bu konuda doluyum, biz konumuza dönelim…). 
 • Kurumsal olmalıydı; yediği-içtiği belli olmalıydı. Ben ayın başında listeyi düzenli almalıydım. Geziye gideceklerse en az bir hafta önceden haber gelmeliydi. Her türlü bilgilendirme vaktinde yapılmalıydı, çocukla bir etkinlik yapılması isteniyorsa çalışan anneye hazırlık için zaman bırakılmalıydı (Şimdi bu nasıl kriter diyenleriniz olacaktır. Eski okulunda geziler bir gün önceden, veli toplantıları bir hafta önceden haber veriliyordu. Yemek listesi çoğunlukla gelmiyordu. Her şeyi önceden bilmek isteyen bir anne için sıkıntı verici…).
 • En önemli konulardan biri; okulun pedagogu olmalıydı. Hergün olmasa da haftanın birkaç günü okulda olan, çocuğu gözlemleyen ve ihtiyaç anında danışabileceğimiz, yardım alabileceğimiz türden…
 • Tabi fiyatı da bizi çok üzmemeliydi 🙂

Eşimle birlikte bir sürü okul gezdik. Evimizin dibindeki butik anaokullarından başladık, franchise sistemiyle işleyen anaokullarını gördük, beğenmedik. Başka annelerin referansıyla gittiğimiz uzak mesafelerdeki okullarla turu tamamladık. Bu okulların hepsini ilk yarıyılda gezmiştik. Niyetimiz 1. dönem karnesiyle birlikte İpek’e “bu okulu bitirdin, artık başka bir okula gideceksin” mesajını verip hasarsız atlatmaktı. Ama gördüğümüz okullar, mevcutta gittiği okullardan daha iyi gelmedi bize. Bir tanesi hariç, onun da bizim semte servisi yoktu. Sonunda bu kararımızı ötelemeye karar verdik. İkinci dönemin bitimine kadar araştırıp gönlümüze göre olanı bulmaya çalışacaktık. Bulamazsak da aynı okula devam edecekti.

İyi ki de öyle yapmışız. Çünkü tesadüfen Anabilim Okulları‘nın tanıtım gününden haberdar olduk ve gitmeye karar verdik. Bu okulu referans gösteren bir kaç kişi olmuştu ve biz de görmek istiyorduk. Tanıtım günü Ataşehir’deki merkez kampüsteydi. Anlatılanlar o kadar güzeldi ki, bir taraftan etkilenirken bir taraftan da yok canım her şey bu kadar mükemmel olamaz dedik. Sonra bir komşumun iki kızının birden Anabilim’e gittiğini öğrendim. Arayıp bizzat konuştum ve çok güzel yorumlar aldım. Komşumun kızları ilkokul-ortaokul düzeyindeydi ama onun anlattıklarıyla tanıtım günündeki sunum birebir örtüşünce, anlatılanların pek abartı olmadığını görmüş oldum. Tanıtım gününden bir-iki ay sonra bize en yakın şubesi olan Çekmeköy Anaokulu‘na gittik. Bina öyle şekerdi, bahçesi öyle güzeldi ki bayıldık. Bir de müdürü Neşe Hanım’ı çok sevdik. Güler yüzü ve her sorumuzu açık açık cevaplayışının bu okula ısınmamızdaki payı çok büyüktür diyebilirim. Bizi ilk karşılayan ve her aradığımda telefonda sesi gülen Banu Hanım’ı da anmadan geçemeyeceğim.

Eşimle daha önce gittiğimiz diğer okulları düşününce gönlümüz fena halde Anabilim’e kaydı. Ve Neşe Hanım’la ilk görüşmemizden bir ay kadar sonra bir cumartesi günü bu sefer İpek’le birlikte gittik. Pedagog’un da o sırada okulda olması çok iyi oldu. İpek önce bekleme salonundaki kaplumbağaya tav oldu, sonra da oyun odasına. O zamandan beri “Anabilim Okulu’na ne zaman gidicem anneeee” diyip duruyor. Hal böyle olunca, İpek zaten mevcut okuluyla ilgili her gün, doğru olup olmadığını anlayamadığımız başka bir hikaye anlattığı için, biz de kesin karar verip kaydını yaptırdığımızın ertesi günü İpek’e iki seçenek sunduk. Ona Anabilim’deki derslerin başlamasına uzun bir zaman olduğunu, isterse yeni okulu başlayana kadar şu anki okuluna devam edebileceğini, isterse de arkadaşları ve öğretmeniyle vedalaşıp, okul başlayana kadar anneannesi ve babaannesiyle vakit geçirebileceğini söyledik. Tabii ki anneanne-babaanneyi seçti 🙂 Şimdi 30 Haziran’da başlayacak yaz okulunu bekliyor. Böylece yeni okuluna eğlenceli bir şekilde geçiş yapmış olacak. 6 haftalık yaz okulu sonrasında 2014-2015 döneminde yeni okuluna çoktan alışmış bir şekilde devam edecek.

Şimdilik içimiz rahat, en doğru kararı verdiğimizi düşünüyoruz. Veli profilini ilerleyen günlerde göreceğiz ama diğer kriterlerimiz oldu galiba. Yanılıp yanılmadığımızı zaman gösterecek. İşte bu da İpek’in yeni okulu ve bahçesi. Eğlenceli günler geçirmesi dileğiyle… 🙂

anabilim_cemekoy

Okulun bahçesinde gerçek çimler, havalar ısınınca gelen tavuk, tavşan, köpek gibi hayvanlar ve yaz okulunda kullanılan pek de küçük olmayan bir havuz var. Kışın gittiğimizde havuzun üzeri güvenlik sebebiyle örtülüydü.

 

5 yorum

 • Merhaba yazınızı okuyunca demekki bizim gibi düşünen veliler varmış düşüncesiyle çok rahatladım. Bizimde kızımız için tercihimiz Anabilim oldu hem güleryüz hemde bizim gibi Atatürkçü bir eğitim ile çocuklarımızın büyümesini istediğimiz için. Hayırlısı ise 2014-2015 eğitim yılında Sancaktepe kampüsünde anasinifina baslayacak. Umarım bizde memnun kalırız.

 • Yazinizi bir cirpida okudum,tam da ayni okulla ilgili bilgi ariyordum 🙂 Biz de sizler gibi cocugumuz icin en iyisi olsun dusuncesiyle uzun suredir bir cok okul geziyoruz.Bizim de son tercihlerimiz arasinda Anabilim Cekmekoy.Hatta oglum da 4 yasinda,karar verirsek biz de muhtemelen ayni sinifta olacaklar ipekle gibi:-) Tek tereddutum havuz oldu acikcasi,eminim yalniz kalmayacaklar hic ama bir anlik dalginlik,bilemedim korkutuyor beni.Siz ne dusunuyorsunuz bu konuda,karar verme asamasinda benim hissettiklerimi hissettiniz mi siz de?

  • Haklısınız havuz konusunda aynı şeyi düşündüm ama hiç dillendirmedim. Çünkü içinde havuz olmayan bir okula gönderseydim büyük ihtimalle yaz boyunca havuz için dışarı götüreceklerdi ya da at binmek için. Geçen yıl kızımın gittiği okulda iki haftada bir at binmeye gidiyorlardı daha çok aklım kalıyordu. Yarın ilk günü olacak. Sabah ben götüreceğim İpek’i. Gittiğimde havuzla ilgili daha çok bilgi alacağım. Sizinle de paylaşırım.

  • Özlem Hanım, bugün havuzun 140 cm olduğunu öğrendim. Her daim öğrencilerin yanında 3 öğretmen oluyormuş. Riskli bir durum olup olmadığını sordum. Kesinlikle güvenlikle ilgili herhangi bir sorun olmadığını söylediler. Önceki yorumumda da yazdığım gibi tehlikenin nereden geleceği belli değil. Ben öğretmenin verdiği söze güveniyorum. Aklım kalmıyor mu tabii ki kalıyor. Ama havuz olsa da olmasa da yanımda olmadığı her an aynı duyguyu hissediyorum. Annemin evinde de, babasıyla parka gittiğinde de… Allah çocuklarımızı kötü insanlardan ve kazalardan korusun.

 • Kesinlikle haklısınız aslında, her an her şey olabilir sonu yok tedirginliğin, allah tüm çocukları kazalardan kötülüklerden korusun..Öyle evhamlı ki yapım düşünmeden duramıyorum. Şu an oturduğumuz sitede havuz var,haftasonu oraya giriyor zaten diyorum. Gerçi eylülde başlatmayı düşünüyorum, o zaman üstü kapalı olacak, seneye Sancaktepe binasına da geçebilirmişiz. Okulu, bahçeyi, öğretmenleri, Neşe Hanım’ı da çok sevdik bir taraftan 🙂 Bir kaç okul var daha alternatif kafamda, oğluşumun hakkında en hayırlısı ne ise o olsun inşallah 🙂 Bakarsınız eylülde aynı sınıfta oluruz yazarım buradan tekrar, 2010 doğumlu değil mi İpek de? Fikirleriniz için çok teşekkür ederim, Sevgilerimle..

  • İpek de 2010 doğumlu evet. Şu anda Gökkuşağı sınıfında. Eylül’de aynı mı olur bilemem. Birden fazla sınıf oluyormuş. Bakarsınız bir veli toplantısında karşılaşırız 🙂
   Ne karar verirseniz hayırlısı olsun 🙂

 • Merhaba 🙂

  benim ikiz kızlarım Lal ve Defne iki senedir Çekmeköy Anabilim de , değil bir gün bir an bile pişmanlık duymadım , Neşe hanım da tüm kadro da keşke tüm eğitim hayatlarında bizimle olabilseler , öyle minnet ve saygı doluyuz. Eminim siz de ne kadar doğru bir karar verdiğinizi kısa zamanda anlayacaksınız. Bol şans …

  • Merhaba SUna Hanım,
   Kızlarınız yaz okuluna gidiyor mu? İpek’in ikizler diye bahsettiği çocuklar var. Acaba sizin kızlarınız mı? 🙂

 • merhaba,
  ben de 2010 doğumlu oğlum için okul arayışındayım ve Anabilim aklımda olanlardan biri. Okul beklentilerinizi karşıladı mı, memnun musunuz acaba?

  • Merhaba İrem Hanım,
   Ananbilim beklentimden fazlasını karşıladı. Çekmeköy Anaokulundan çok çok memnunum. Seneye de orada devam edeceğiz. Hatta ilkokul için de gönlüm Anabilim’den yana. Umarım siz de gönlünüze göre bir okul bulursunuz. 🙂

 • Merhabalar
  Ben de Sancaktepede oturuyorum, Ada dört yaşında ve üç aylık da ikiz kızlarım var. Ada şu an evimize yaklaşık 500 m mesafede bir butik okula gidiyor fakat hem fiyatından hemde okulun küçüklüğünden memnun değiliz. Buraya taşınalı da bir yıl olmadı henüz, Avrupa yakasından geldik buraya ve ne çevreyi ne de okulları konusunda pek bi bilgimiz yok, ancak sitede oturan çocuklu ailelerle tanışarak onlardan okullar konusunda fikir almaya çalışıyorum. Bugün bir komşum Anabilimin çok çok güzel bir okul olduğunu değerlendirmeye değer demesi üzerine internetten araştırmaya başladım. Okulda sitenin karşısında aramızda cadde var ki bu benim için çok önemli bir unsur evime yakın olması. Evde ki bebişlerden dolayı herhangi olumsuz bir durumda hemen ulaşabilmem trafik çilesi çekmemem için evime en yakın en iyi okulu değerlendirmek istiyorum. İpek bir yıllık eğitim gördü sanırım, hala okulla ilgili görüşleriniz aynı yönde mi öğrenmek isterim…

  • Merhaba,
   Görüşlerim hala aynı evet. Anabilim’den çok memnumum. Benim kızım Çekmeköy Anaokuluna gidiyor. Sancaktepe binasındaki anaokulu koşullarını bilmiyorum. Ama Çekmeköy’de okul Müdürü Neşe Hanım’ın okulu şahane yönettiğini söyleyebilirim. Okul arayışındaysanız mutlaka gidip görüşün derim. Hatta hem sancaktepe hem de çekmeköyle görüşün. Çekmeköyün fiziki koşulları da çok güzel. Umarım istediğiniz gibi bir okul bulursunuz.

 • Merhaba;
  Anabilim okullarıyla ilgili araştırma yaparken yazınıza denk geldim, ilkokul arayışı içerisindeyiz, İpek ilkokula Anabilim de mi devam etti? Öyleyse memnun musunuz acaba?

Yorum Bırak