Faydalı Bilgiler Hayatın İçinden Sevdiğim Ürünler Sosyal Sorumluyum

Happy Baby Carrier

hbposterseng-50x70

Bir önceki yazımda bahsettiğim bebegiminlistesi.com’un da destek olduğu bir sosyal sorumluluk projesinden yeni haberim oldu. Happy Baby Carrier Projesi. Bu proje Cansu Akarsu ve ekibi tarafından geliştirilen dünyanın en ergonomik ana kucağı tasarımını içeriyor.

Aslında projenin tek özelliği ergonomik bir bebek taşıyıcısı olması değil, Uganda’da yerli halk tarafından üretilmesi ve kar amacı gütmeyen bir proje olması takdire şayan.

Cansu Akarsu İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstriyel Tasarım bölümü mezunu genç ve yetenekli bir tasarımcı. “Happy Baby” adını verdiği bebek taşıyıcısı projesi ile özellikle kırsal alanda yaşayanların kullanımına uygun olarak, rahat ve güvenli bebek taşımayı sağlayan bir ürün tasarlamış. Ekibiyle birlikte Afrika ülkelerinde çok yaygın olan, bir bez parçasını bağlayarak bebek taşıma yöntemini uzun zaman boyunca incelemişler. Kullanılan bezler ve bağlama yöntemlerinin çoğu zaman bebeklerin boynunu desteklemediğini fark etmişler. Buradan hareketle bebeklerin en doğru şekilde nasıl taşınabileceğini araştırıp hem bebeği hem de onu taşıyanı rahat ettiren ergonomik bir taşıyıcı geliştirmişler. Daha da güzeli aldıkları destekle Uganda’nın yerli halkına bu taşıyıcıları üretme ve uygun fiyatla satma imkanı yaratmışlar. Böylece hem düşük gelirli halk yeni bir gelir kaynağı elde etmiş hem de bölgedeki anne-babalar oldukça ucuz fiyatlara bu taşıyıcıları satın alabilir olmuşlar.

happy_baby_carrier

Projenin hazırlık aşamasında, Uganda’nın Lira, Kasese ve Nkokonjeru bölgelerinde çalışmışlar. Öncelikle 108 ebeveynden oluşan bir grubun bu konudaki ihtiyaçlarını öğrenmişler. Ürettikleri bebek taşıyıcıları pilot bölge seçilen Nkokonjeru’ya bağlı 12 köydeki 17 gönüllü aile tarafından denenmiş. Sadece kadınların değil, erkeklerin de çocuklarını taşıması teşvik edilmiş. Taşıyıcının halk tarafından daha kolay kabul edilmesini sağlamak için, yerel liderlere, Nkokonjeru Hastanesi’nin görevlilerine, dini liderlere ve köy sağlık ekiplerine bebek taşımanın doğru yollarını ve faydalarını yaymaları için eğitim verilmiş.

Uganda’da yaşayan 17 terziye taşıyıcının dikimi öğretilerek, nasıl pazarlayabileceklerini anlatmışlar ve sadece 7 dolara satılmasını sağlamışlar. Happy Baby Carrier, hem üretiminin düşük maliyetli olması, hem de anne-babaların kullanımına uygun olması nedeniyle Uganda’nın köylerinde hızla yayılmış.

happy_baby_carrier_3

Cansu Akarsu’yu, birlikte çalıştığı ekibi ve sponsor olarak onu destekleyen firmaları tebrik ediyorum. Bu harika projenin en kısa zamanda Türkiye’deki köylerden birinde de hayata geçirilmesini diliyorum.

Happy Baby Carrier’ın gelişimi sırasında neler yapıldığını görmek isterseniz şu videoyu izleyebilirsiniz.

 

 

 

happy_baby_carrier_4 happy_baby_carrier_5

 

 

 

1 Yorum

Yorum Bırak