Faydalı Bilgiler İpek Büyürken

Hangi bebek arabası?

Bebeğimin oturmaya başlamasıyla doğumdan itibaren kullandığımız Piere Cardin marka bebek arabası kullanışsız olmaya başladı. Bebeğim yeterince dik oturamıyordu, araba hantal olduğu için etrafa hakim olamıyordu. Açıp-kapatmak zordu, bagajda çok yer kaplıyordu… Bunun üzerine tekrar araştırmaya başladım. Aklımdaki tek model MacLaren Quest’ti. Hem herkeste gördüğüm için hem de çevremde kullanan annelerden olumlu eleştriler aldığım için. Karar verilmişti. Bebeğimizin yeni arabası MacLaren Quest olacaktı. Bunun üzerine eşimle beraber  İstanbul-Aksaray’daki Haşim İşcan Geçidi’ne gittik. Bilen bilir bisiklet, bebek arabası, park yatak, oto koltuğu vs. gibi bilimum tekerlekli çocuk malzemesinin satıldığı bir yerdir. Peşin parayla alışveriş yapacaksanız, ihtiyacınız olan malzemeyi, pazarlıkla piyasanın oldukça altına alabilirsiniz.

Mağazalara MacLaren Quest’i sorduk. Amacımız birkaç dükkana sorup fiyat kontrolü yaptıktan sonra o gün alıp eve gitmekti. Girdiğimiz 3. dükkanda satıcı eşime “abi daha uygun fiyata en az Mac Laren kadar kaliteli başka bir ürün var. Tek geçerim. Ben de çocuğum için bunu kullanıyorum” dedi ve Cybex’i çıkardı. Gerçekten daha kaliteli görünüyordu. Sistem olarak MacLaren’le aynıydı. Fiyatı da 200 TL daha ucuzdu. Tabii ki kafamız karıştı. Eve araba alamadan döndük. Araştırma tekrar başladı. Eşe dosta, emziren anneler grubuna soruldu. Nurturia’da Cybex başlığı açılmış mı bakıldı. Yorumlar bir elin parmakları kadar bile değildi. Bunun üzerine yurtdışı sitelerde yorum aradık. Ve şunu bulduk: http://www.amazon.com/Cybex-2010-Onyx-Black-Stroller/product-reviews/B003BG5YD8/ref=dp_top_cm_cr_acr_txt?ie=UTF8&showViewpoints=1

Bu yorumda kısaca ağırlık sorun değilse Cybex alın yazıyor. Bu yetmedi tabii ki. Maslak e-bebek mağazasına gittim ve oradaki satıcıdan şu bilgileri aldım:

 • Cybex’i ilk olarak MacLaren pazarlıyormuş zaten, sonra ayrılmışlar. 
 •  Türkiye’de 1 yıldır varmış. (sanırım e-bebekte 1 yıldır var, çünkü bize Cybex öneren satıcı 5 yıldır sattığını söylemişti) 
 • Kumaş ve metal kısmın kalitesi MacLaren’den daha kaliteli ve yumuşak duruyor. Satıcı da bunu doğruladı .
 •  MacLaren Quest’e göre yerden bir gıdım daha yüksek. 
 • Bebek arabası konusunda tüm güvenlik testlerinden geçmiş. 
 • Alman malı. 
 •  Bebekle temas eden kısım tamamen çıkarılıp makine ile 30 derecede yıkanabiliyor.
 • Tentesi kocaman, bebeğe güneş gelmeyecek kadar kapanabiliyor. UV ışınlarını filtre ediyor. 
 •  Biri tam yatış pozisyonu olmak üzere 4 kademesi var ve tek elle ayarı yapılıyor. 
 • Alttaki sepeti MacLaren Quest ile aynı gibi. Çok büyük değil ve koltuk tam yatarken ulaşmak mümkün değil.
 • Tekerlekler kilitlendiğinde hiç hareket etmiyor, MacLaren Quest bu konuda biraz daha başarısız. 
 • Şimdiye kadar ne MacLaren’den ne de Cybex’ten şikayet gelmemiş. 
 •  İstenirse küçük bir aparat eklenerek ana kucağı monte edilebiliyor.
 • Bebek 22,5 kg olana dek kullanılabiliyor. 

Tek dezavantaj olarak MacLaren’den daha ağır (7 kg civarında) ve 6-7 cm daha uzun. Mağazada MacLaren’i  omzuma astım ve rahatça taşıdım ama çok seyahat etmediğim için bu şekilde çok fazla kullanmama gerek olmayacağını düşünüyorum. O yüzden bunu seçim kriteri yapmadım. Çok seyahat edenler için önemli bir kriter olabilir ama… 

Sonuç olarak satıcı ikisini de aynı kategoriye koydu. “Bu ikisi ile aynı kalitede başka baston puset yok, diğerleri bunlardan düşük kalitede” dedi. 

Ben ağırlık dezavantajına katlanmaya karar verdiğim için Cybex Onyx aldım. Mayıs 2011’den beri kullanıyorum ve çok memnunum. En hafifini isterim diyorsanız bu size uygun değil. Ama ağırlık önmli değil diyorsanız gönül rahatlığıyla tavsiye ederim. Bu arabayı almayı düşünen ve benim gibi yorum bulamamış, kafası karışmış arkadaşlara yardımcı olur umuduyla herşeyi yazmaya çalıştım. Umarım işe yarar…

5 yorum

  • Omuza takılabilir bence. Maclaren’den yarım kg kadar ağırdı yanlış hatırlamıyorsam. Ama benimkinde omuz askı aparatı yok. Yeni modelinde var bildiğim kadarıyla. e*bebekte falan gidip denemenizde fayda var.

 • Kızım için Cybex Onyx almak istiyorum ama Ankara’da görüp deneyebileceğim bir yer bulamadım maalesef. Siz halen kullanıyor musunuz, denemediğim bir ürün için internetten satın almak çok da cazip gelmiyor. Bu süre içinde sıkıntı yaşadınız mı acaba?

  • Merhaba Canan Hanım,
   Ben hala cybex kullanıyorum evet ama kızım 5 yaşına geldiği için kullanımım epey azaldı.
   Yaklaşık bir yıldır çok az kullandım diyebilirim. Ama 3 yıl boyunca tepe tepe kullandım. hiçbir hasar almadı. Hala sapasağlam. Hatta ikinci çocuğuma hamileyim ve onun için de kullanacağım.
   Tek handikapı kardeşimin bebek arabasıyla kıyaslandığında (modelini hatırlamıyorum) cybex’i itmek daha çok güç gerektiriyordu.

   • Teşekkür ederim, bilgilendirdiğiniz için. Olmadı gözü karartıp alacağız artık, çünkü kızım şu anda 15 kilo ve piyasada bu ağırlıktan fazlası için garanti veren pek araba yok malesef.
    Hamileliğiniz için tebrik ederim, bebeğinize sağlıkla kavuşun inşallah. Sevgiler.

 • merhaba canan hanım benim oğlumda 14 kilo araba arayışındayım cybex callisto ile römer b-agile arasında gidip geliyorum siz aldınızmı acaba nasıl memnunmusunuz?Ankarada nerden aldınız?

  • Merhaba Çiğdem Hanım,
   Ankara’da Cybex Onyx bulamadık, daha doğrusu Cybex bebek arabası satan bir yer bulamadık. Belki Çankaya, Turan Güneş taraflarında vardır, ebebekte sadece araba koltugu satılıyor. Ayrıca firmaya yazmış olmama rağmen herhangi bir dönüş de yapılmadı. Biz karar verene kadar annemler internetten satınalmıştı fakat gelen arabanın ne tentesi XL idi ne de taşıma kapasitesi 22.5kg. Sonuçta iade ettik ve araştırmada başa döndük. Kızım Şubatta 4 yaşını bitirecek yani bizim için uzun vadeli bir ihtiyaç değildi bu sebeple 500 lira gibi bir sınırda arabalara bakıyorduk. Aslında baston puset ve bütçe tercihimiz olmasa mesela mammaspapas ın armadillo modeli hem konforlu hem de rahat sürülen bir araba. Sonuçta bir kampanyaya denk geldik, yine Alman markası olan Brion un Adria modelini 320liraya Babymalldan aldık. Memnun muyum, evet ama diğer marka arabalarla kıyaslayamam. Baston puset olmasına rağmen sıkıştığımda tek elle kontrol edebiliyorum, kapasite olarak 20kg a kadar garantisi var, tentesi tam kapanıyor gayet geniş, 4 tekerde süspansiyonlu ve ön tekerler kolayca çıkarılabiliyor, tek elle katlanabiliyor, ayrıca aparatla ana kucağı kullanilabiliyor. Dezavantajları tek elle açamıyorsunuz ve yine tek elle sırtını yatıramıyorsunuz, yatırdığınızda ise sepete ulaşamıyorsunuz -yandaki pet şişe geçecek kadar yerleri saymazsanız-, ön barı yok -bu bizim için sorun olmadı-, bir de özellikle katlanan ayak destek bölümünün dolgun olmasını, kızımın bacağının sarkmamasını istemiştik ama baston pusetlerde neredeyse imkansız bir istekmiş bu kadar araştırmada bunu gördüm. Ebebekte son isteğimizi karşılayan bir model vardı ancak onda da kızım oturur pozisyonda ayaklarını basma yerine koyamıyordu. Velhasıl arabayı 4 aydır haftada en az 3 gün kullanıyoruz, 15kgluk kızım ve pazar alışverişine banamısın demedi. İnşallah siz de yakın zamanda içinize sinen bir araba bulabilirsiniz, sevgiler.

Yorum Bırak