Hamile Halleri

Hamilelik ve Oruç

Geçen perşembe yani ramazanın başladığı ilk gün doktor kontrolüm vardı. Normalde en az 3-5 hastanın daha olduğu kadın-doğum katında benden başka kimse olmayınca eşimin dikkatini çekti. Doktora “bugün yoğunluk yok galiba” deyince öğrendik ki ramazanda jinekolojik muayene oranı epey düşermiş. Rutin kontrol için pek gelen olmayınca geriye bir tek hamileler kalıyormuş. Eşim hamileler oruç tutamıyor değil mi diye sordu. Doktor isteyen hamilelerin tutabileceğini ama hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından bunu pek önermediğini söyledi. Diğer taraftan öyle vakalarla karşılaşmış ki, insanlar resmen bebekleriyle kumar oynuyorlar.

Anlattığı ilk örnek mecburi hizmeti sırasında bir Orta Anadolu ilinde geçiyor. Hamileliğinin başında ve düşük riski olan bir hastasına oruç tutmamasını söylemiş. Kızcağız da tutmamış ama aynı binada yaşadığı kayınvalide ve kayınpederi onu eve almaz olmuş, resmen dışlamışlar. Zavallı kız sık sık kontrole gelip tehlike geçti mi artık oruç tutabilir miyim diye soruyormuş. Kendi torununu riske atmayı göze alan bir babaanne ve dedeyi aklım almıyor.

İkinci örnek 36 haftalık bir hamileye ait. Ramazan öncesi kontrolde oruç tutup tutamayacağını sormuş. Doktorum da doğuma çok az kaldığı içim tutmamasının daha iyi olacağını söylemiş. Kadın ikna olmamış ve birkaç gün oruç tuttuktan sonra hatta bir gün de sahura bile kalkmadan oruç tuttuktan sonra bebeğin hareket etmediğini fark etmiş. Kontrole geldiğinde bebeğin anne karnında öldüğü anlaşılmış. Şimdi bu kayıp oruç yüzünden mi yoksa doğal süreç mi nasıl emin olur insan. Ve bu azapla nasıl yaşar bunu hiç aklım almıyor.

Aynı günün akşamı iftar öncesi Tv’de dini bir program seyrediyordum. Programın sürekli konuğu olan hocaya şöyle bir soru geldi:

– Doğuma iki haftam kaldı. Oruç tutmamın bebeğe bir zararı var mı?

Hocadan gelen yanıt:

Hayır bir şey olmaz ama tutup tutmamak size kalmış. İsterseniz tutabilirsiniz ya da lohusalık süresi de bittikten sonra kaza orucu tutarsınız.

Bir; bu soru din hocasına mı sorulur be kadın. Doktoruna sorsana! Sinir ettin beni.

İki; ey hoca bebeğe bir şey olmayacağını söylemek sana mı kaldı. Tıp eğitimi mi aldın. Hamilenin sıvı tüketiminin azalmasının, tansiyonunun ya da kan şekerinin ciddi şekilde oynamasının, vücuda besin girmemesinin bebek ya da anneyi nasıl etkileyeceğini biliyor musun da “bi’ şey olmaz” diyorsun. “Hamile ya da emziren bir kadının neredeyse 17-18 saat hiçbir şey yemeden, içmeden sağlıklı kalabilmesi, bebeğinin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi mümkün müdür?” sorusunun yanıtına hakim misin? Senin “bi’şey olmaz”ın yüzünden kaybedilen bir bebek olursa bunun vebali ne olacak? Sen daha çok sinir ettin beni…

Aramaya üşenenler için hamilelikte ve emzirirken oruç tutmayla ilgili diyanetin yorumunu araştırdım. www.diyanet.gov.tr’de diyor ki;

Ramazan orucunu tutmamak için geçerli mazeretlerden biri de gebelik veya çocuk emzirmektir. Gebe veya emzikli olan kadınlar, kendilerine yahut çocuklarına bir zarar gelmesinden korkmaları halinde oruç tutmayabilirler Bunlar bir yönüyle hasta hükmünde oldukları gibi, onlara bu ruhsatı tanıyan hadisler de bulunmaktadır. Kendisi dayanabilecek ve çocuk da etkilenmeyecek ise hamile ve çocuk emziren anne oruç tutabilir. Bu konuda alanında uzman bir hekime danışılması uygun olur. Hamilelik ve çocuk emzirme gibi meşru sebeplerle oruç tutamayan bayanlar, tutamadıkları bu oruçlarını şartların elverişli olduğu başka zamanlarda kaza ederler.

Ayrıca Hz. Muhammed (s.a.) şöyle buyurmuş: “Yüce Allah, yolcudan orucu ve namazın yarısını kaldırmıştır. Gebe kadınlar ile emzikli kadınlardan da orucu kaldırmıştır.” (Tirmizî, edâhî, 10; Nesâî, sıyâm, 50, 51, 62; İbn Mâce, sıyâm, 3, 50)

Asıl farz olan çocuğun bakımı ve sağlığını korumak değil midir? Tabii ki isteyen hamile ya da emziren anne oruç tercihinde özgür. Tutmayın demek, bu konuda ahkam kesmek haddim değil. Benim anlamadığım, hamilelikte ya da emzirirken oruç tutmamak dinen kadına tanınan bir kolaylıkken, koşulları zorlamaya bebeğin sağlığıyla kumar oynamaya gerek var mı? Haa bir de bebeğin sağlığı açısından oruç tutup tutamayacağını din hocasına değil, tıp doktoruna sormamak saçmalık değil de nedir? Oruç tutulmadığı için vicdanen rahatsız olmak yerine böyle hoş görülü bir dinimiz olduğu ve kadınlara tanıdığı bu kolaylıktan dolayı şükretsek, bebeğimizin sağlıkla doğması için dua etsek…

Allah tüm hamilelere kolay bir doğum ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmelerini nasip etsin.

Amin.

hamilelikte_oruc2

Yorum Bırak