Hamile Halleri

Hamilelikte Mide Bulantısını Giderecek 10 Öneri

İlk hamileliğim o kadar kolay geçmişti ki ilk aylara ait ne mide bulantısı ne de başka bir zorluk hatırlamıyorum. Sadece son aylarda sıcaktan dertliydim. İkinci hamileliğimin ise ilk ayları yatarak geçti diyebilirim. O kadar çok midem bulandı ki kilo bile verdim. 2-3 kez hariç kusmadım ama hiç geçmeyen mide bulantısı beni epey sarstı. Buzdolabını açmak eziyetti, yemek pişirmek azaptı. Yanlışlıkla pişirdiğimde de sadece piştiği an yiyebiliyordum. Dolaba girmiş yemek demek artık yiyemeyeceğim yemek demekti. Aslında o aylarda mutfağa girmeden yaşasam tam süper olurdu. Biri önüme yemeği koysa kaldırsa nasıl sevinirdim.

Sadece mutfak değil evin diğer yerleri de bulantıyı tetikleyici olabiliyordu. Mesela sabahları eşimin sıktığı parfüme düşman oldum. Dişlerimi fırçalarken, fırça dilime değerse öğürmeye başlıyordum. Evde temizlik olduğu günler, temizlik malzemeleri ortaya dökülmeden önce evden kaçıyordum. Yıkanmış çamaşırlardan gelen deterjan kokusundan bile rahatsız oluyordum. Yatakta düz yatamıyordum, normalde oldukça alçak bir yastıkta yatarken, bulantılardan uyuyabilmek için yastığımı yükselttim. Bu da başka eziyetti. Sonuç olarak 13. haftaya gelene kadar bulantılar beni epey zorladı. Kusmadığım için şükrederek tamamladığım haftalarda bana iyi gelenleri aşağıda yazıyorum. Belki bir başka hamilenin de zor günlerine yardımcı olur.

1. Soğuk yiyecekleri daha kolay yiyebiliyordum. Yoğurdun içine eklediğim kuru üzüm, kayısı gibi yiyecekler hoşuma gidiyordu. Hiçbirşey yememekten iyidir diye düşünerek bazı öğünlerimi bununla atlatıyordum. Zeytinyağlı soğuk yemeklerde favorimdi.

2. Nane-limon çayını günde 2 bardak kadar tüketiyordum. Her içtiğimde kısa süre de olsa bir rahatlık hissediyordum.

3. Zencefilli çay da geçici süre bile olsa iyi geliyordu. Taze zencefil dilimini içme suyuna atmak da işe yarıyor diyorlar ama bu benim aklıma gelmemişti.

4. İçtiğim suya limon dilimi atıyordum. Su şişemi yanımdan ayırmadan yavaş yavaş içmek iyi geliyordu.

5. Çubuk kraker bulantıya iyi gelir derler ama beni daha kötü yaptı. Onun yerine büyük galetaları yemek daha iyiydi benim için.

6. Midem boş kalmadığı sürece bulanmadığından, daha sık yemek yemeye çalıştım. Soğuk meyveler, kuru meyveler, kuruyemişler epey yardımcı oldu bu konuda. Zaten yemek yiyemiyorsanız kuruyemiş yemeye çalışmakta fayda var.

7. En çok karbonhidratlı gıdaları tüketiyordum. Patates ve börek ana besin kaynaklarım oldu. Hamurişi yerken hiç sorun olmuyordu. Bir de beyaz ekmek beni rahatlatıyordu. Normalde evimize girmeyen beyaz ekmek benim için olmazsa olmaz haline geldi.

8. Doktorum bulantıların beni çok zorladığı durumlarda almam için bir ilaç önerdi. Ben onu kullanmamak için direndim ve başardım ama zorlanıyorsanız deneyin derim.

9. Bulantılar, dışarı çıktığımda azalıyordu sanki. Açık havada derin nefes alıp-vermek iyi geliyor. En kötü camı açıp derin nefesler alıyordum.

10. Son olarak beni dışardayken asıl kurtaran naneli şeker ve sakızdı. Sakız çiğnediğim sürece bulantım olmuyordu. Hayatım boyunca çiğnediğim sakızdan daha fazlasını ikinci hamileliğimin ilk 13 haftasında çiğnemiş olabilirim.

İşte böyle sevgili hamile kardeş. Sen de sana iyi gelenleri yorumlara yazarsan başkaları faydalanır belki…

 

 

 

1 Yorum

  • Eczanelerde satilan arac tutmasina iyi geldigi iddia edilen bulanti bileklikleri var, ben onlarla duzelmistim.. Placebo diyenler oldu ama oyleyse bile bana iyi gelmisti.

Yorum Bırak