Faydalı Bilgiler

‘Haftanın Çocuğu’ Aktivite Önerileri

Hemen hemen bütün anaokullarında haftanın çocuğu etkinliği yapılıyor artık. Geçen yıl sıra İpek’e geldiğinde aklımda birkaç fikir vardı ama acaba daha keyifli bir şeyler bulur muyum diye facebook arkadaşlarıma kendilerinin neler yaptığını sordum. Hem onlardan aldığım yanıtları, hem kendi fikirlerimi hem de bizim sınıfta diğer annelerin yaptırdıkları etkinliklerden aklımda kalanları aşağıda listeliyorum.

Ama önce haftanın çocuğu hususunda gerilen sevgili anne arkadaşım! Rahat ol ve çocukların detaylara takılmadığını hatırla. Onlar sadece biraz eğlencenin, bolca da ilgi ve sevginin peşinde. Ben etkinlik yaptırırken hepsiyle tek tek ilgilenmeye çalışıp, yaptıkları ‘sanat eserleri’ hakkında birer cümle sohbet ettim. İpek’in arkadaşları arasında hala beni gördüğünde “İpek’in annesiiiii” diyerek koşup bana sarılan küçük kızlar var. 🙂

Şimdi gelelim listemize… Siz de farklı fikirlerinizi yorum kısmına eklesenize 🙂

1. Kitap Okumak

En kolay, masrafsız ama bence en güzel etkinliklerden biri kitap okumak. Çocukların seveceğini düşündüğünüz bir kitabı önceden çalışıp, içine biraz da tiyatral yeteneğinizi katarak okursanız çok eğlenceli olabilir. Mesela bir arkadaşım “Rengarenk Kasabası” isimli kitabı okuduktan sonra, çocuklara ilaç kutularından rengarenk bir mahalle yaptırmış. Ben bu fikri çok sevdim.

2. Kendi Boylarında Kağıt Bebek

Büyük boy craft kağıtları yere yayıp birbirlerinin vücutlarını çizdikten sonra kenarlardan kesip istedikleri gibi giysi, aksesuar vs. çizip boyayabilirler. Biraz daha uğraşsınlar derseniz, düğme, boncuk, kumaş vs. ile tamamlayıp duvara yapıştıracakları bir hale getirebilirler. Daha da uğraşsınlar derseniz kağıtları iki kat yapıp kestirin. Dış kenarlardan zımbalayıp içine gazete kağıdı doldurtun. Böylece kendi bebeklerini yapmış olacaklar.

3. Origami

Kağıt katlayarak birşeyler oluşturmak çocukların ilgisini epey çekiyor. Mesela yeşil kağıtlar dağıtıp katlayarak kurbağa yaptırabilirsiniz. Zorlanan çocuklar olabilir ama pes etmeyin. 🙂

4. Kurabiye

Kız-erkek fark etmez hamurla oynamayı sevmeyen çocuk görmedim. Onlara kurabiye yaptırabilirsiniz. İsterseniz hamuru çocuklara yaptırın, isterseniz siz yapıp götürün, çocuklar merdaneyle açsın, kalıpla şekiller çıkarsın. Okulda pişirme imkanı varsa herkes pişirdiği kurabiyeyi yesin. Okulda pişiremiyorsanız önceden yaptığınız kurabiyeleri götürürsünüz onları yerler. 🙂

5. Kartondan Ağaç

Bir arkadaşım oğluyla birlikte ormandan ağaç dalı, çeşit çeşit yaprak toplamış ve yosun tutmuş ağaçların fotoğraflarını çekmişler. Kalın kartondan büyük ağaçlar kesip ormandan topladıklarıyla birlikte okula götürmüş. Çocuklar dallar, yapraklar ve pamuklarla kendi ağaçlarını yapmışlar. Sonunda da yosun tutmuş ağaçların fotoğraflarını gösterip, neden tek yüzlerinin yosun tuttuğunu anlatmış. 

6. Kar Küresi

Kızımın sınıfından bir anne kar küresi yaptırmıştı. İpek bayılmıştı eserine. Hala odasında saklıyor. İnternette nasıl yapıldığını bulabilirsiniz.

 

7. Kitap Ayracı

Kalın kartondan ayraç boyutunda parçalar hazırlayıp okula götürürsünüz, çocuklar da istedikleri gibi boyarlar ya da sticker, boncuk vs. yapıştırılar. İsterseniz önceden üzerlerine çocukların isimlerini yazabilirsiniz. Kitaptan dışarı taşacak kısmına sevecekleri çizgi karakterlerin stickerlarını yapıştırabilirler mesela. Karton yerine doktorların boğaz muayenesi için kullandığı tahta çubuklardan da kullanabilirsiniz.

8. Çim Adam

Bunun için çim tohumu, kadın çorabı ve talaşa ihtiyacınız var. Ağız, burun ve gözleri kendileri çizebilirler. İsterseniz hazır göz, burun, ağız kullanabilirsiniz. Keçe parçalarından da yüz yapılabilir ama keçeleri önceden hazırlarsanız iyi olur. Yapım şekli için internette bir çok video var.

Ben onlarla uğraşamam derseniz Her Yerde Oyun Kutuda ‘nın tüm malzemeleri tek paket içinde olan çim adam setlerini alıp çocuklara kolayca hazırlatabilirsiniz. www.heryerdeoyunkutuda.com ya da whatsapp 0532 518 19 44’ten ulaşabilirsiniz.

9. Kardan Adam

Başka bir arkadaşım kocaman bir kardan adam yaptırmış. İki tane büyük, bir tane küçük beyaz poşet, gazete kağıtları, atkı, göz, burun gerekli. Gazete kağıdı el boyuyormuş ama kırıştırırken çok eğleniyorlarmış. Kırıştırdıkları kağıtları poşetlere atıyorlar. Dolunca ağızlarını bantlayın. Poşetleri birbirine yapıştırın. Yüzüne kaş, göz, burun çizin. Kafasına bir şapka takıp, boynuna da atkıyı doladınız mı kocaman bir kardan adam ortaya çıkıyor. Bütün yıl sınıfın ya da okulun bir köşesinde durabilir.

Topluca yapılmasın herkes kendi kardan adamını yapsın derseniz, her çocuk için bir büyük, bir küçük top strafor, beyaz çorap alın. Straforları çorabın içine sokuşturarak kendi kardan adamlarını yapabilirler. Kaş, göz, burun, atkı, şapka, süpürge detaylarını düşünmeyi unutmayın. Kızımın sınıfında yapılan bayıldıkları bir aktiviteydi bu da.

 

10. Sunum

Ben elişi yapamam/yaptıramam diyorsanız görseller eşliğinde uzayı ya da su altını anlatabilirsiniz. Çaldığınız bir müzik aleti varsa onu tanıtabilirsiniz. Hatta mini bir konser verebilirsiniz. Belki onların da bildiği birkaç şarkıyı ezberlemeniz gerekebilir 🙂

11. Dans Partisi

Kızımın sınıfında yapılan bir başka eğlenceli fikir de parti vermekti. Dans etmekten hoşlanmayan çocuk var mı? Ben henüz tanımadım. Önceden çocukların sevdiği şarkılardan oluşan bir cd hazırlayın. Birkaç komik şapka, gözlük vs. de götürebilirsiniz. Yüz boyama yapabilirsiniz. Bu etkinliği yapan annemiz okula bir de fotoğraf makinesi götürmüş, çocukların resmini çekmiş, aynı gün bastırıp çocuklara dağıtmıştı. Çok güzel bir hatıra oldu hepsine.

12. Waffle Partisi

Yine bizim sınıftan bir anne waffle yaptırmıştı. Waffle karışımını çocuklarla yapmışlardı yanlış hatırlamıyorsam. Okula birkaç tane waffle makinesi götürmüş ve hızlıca pişirmiş. Sonra da birlikte süsleyip afiyetle yemişler (Çocukları kıskanıp biz de isteriz deyince sevgili Serpil bu yaz tüm çocukları ve anneleri evinde ağırlayarak bize de waffle yaptı sağ olsun) 🙂

13. T-shirt Boyama

Hepsi için beyaz t-shirt ve kalem şeklindeki tekstil boyalarından alıp istedikleri gibi boyamalarına izin verebilirsiniz. Bu da bizim sınıfta yapılan bir etkinlikti. İpek kendi boyadığı t-shirtü çok sevmişti. Yıkanınca boyalar çıktı ama o tshirt’ü gördükçe biz bunu okulda ne güzel boyamıştık diyor.

14. Çerçeve

Kartondan çerçeve hazırlayıp, bir miktar da renkli sticker alıp okula götürün. Çocuklar stickerları istedikleri gibi yapıştırsınlar. Çerçevenin içine koymak içinde, uygun boyuttaki kağıda herkes kendi ailesini çizsin. Karton yerine keçe de kullanabilirsiniz. İsterseniz çerçeveyi yapmak yerine hazır alabilirsiniz. Sınıfımızdaki annelerden biri İKEA’daki beyaz çerçevelerden kullanmıştı. Hala salonumuzun baş köşesinde duruyor kendisi. 🙂

15. Ebru

Ebru setleri artık kırtasiyelerde bile satılıyor. Bu setlerden bir tane almanız yeterli. Önce çocukların görmesi için kendiniz yapın, sonra da sırayla hepsi kendi ebrusunu yapsın.

16. Özel Gün Kartı

Eğer sizin sıranız bir özel günün yakınlarındaysa çocukların sevdiği birine sürpriz yapmaları için sevgi dolu kartlar hazırlatabilirsiniz. Mesela anneler günü yakınlardaysa, anneleri için hazırlayabilirler. Kartın içine kısacık bir şiir yazıp bir de çocuklara ezberletebilirseniz tadından yenmez. 🙂 Renkli kartonları ikiye katlayarak hazırlayacağınız kartları boyayabilirler, sticker yapıştırabilirler vs. Renkli zarflar almayı unutmayın. Belki aralarında postalamak isteyen çıkar 🙂

17. Magnet

Kukla Magnet: Kendinize bir tipleme seçin. Bizim sınıfımızda bu etkinliği yaptıran annemiz Noel Baba’nın yardımcıları olan Elf’leri kullanmıştı. Kıyafetinin parçalarını keçeden hazırlayın. Siz de Elf’leri kullanacaksanız kırmızı ve yeşil keçe yeterli olacak. Yüzünü yapmak için bulabiliyorsanız çocukların fotoğraflarından yüzlerini keserek kullanın. Bulamıyorsanız ten rengi keçeye ağız-burun-göz çizebilirsiniz. Arkasına mıknatıs yapıştırın. İşte size şahane bir buzdolabı süsü.

 

18. Seramik Magnet:

Hazır satılan boyanmamış seramik magnetlerden alıp onları boyatabilirsiniz.

 

19. Maske

Plastik ya da kağıt maskelerden alıp çocuklara boyatabilirsiniz. Üzerine düğmeler, boncuklar, renkli  tüyler, küçük pon ponlar yapıştırabilirler. Çim adam setlerinde olduğu gibi Her Yerde Oyun‘un maske setleri de var. www.heryerdeoyunkutuda.com ya da whatsapp 0532 518 19 44’ten ulaşabilirsiniz.

20. Kapı Süsü

Keçeden bir figür kesin. Mesela yıldız, bulut, balık, fil gibi kolay şeyler… Çok büyük olmasın 10-15 cm büyüklük yeterli. Üzerine hazır gözlerden yapıştırın. Keçeli kalemle ağız çizin, üst orta kısmından delik açıp kurdela geçirin ve bağlayın. Odalarının kapı koluna asmaları için sevimli bir süs elde edecesiniz.

21. Çanta Boyama

Gelelim benim yaptırdığım etkinliğe: Eminönü’nden çocuk sayısı kadar bez poşet, keçe figürler ve keçe yapıştırıcısı, Cağaloğlu’ndan tekstil boyama kalemi aldım. İnternetten de bulabilirsiniz sanırım ama benim sipariş verip gelmesini bekleyecek vaktim kalmamıştı. Evde poşetlerin üzerine çocukların isimlerini içi boş kontür şeklinde yazdım. Tekstil kalemiyle isimlerini boyadılar, isteyen çiçek böcek de çizdi. Biraz da keçe figürler yapıştırdılar. Bu etkinliği de plastik poşet kullanmanın doğaya verdiği zarara bağladım. Önce neden plastik poşet kullanmamak/az kullanmak gerektiğini anlattım, arkasından da bez poşetlerini hazırlattım. İpek kendi poşetini hala kullanıyor.

 

Aktivite Hazırlığı Yaparken Dikkat!

  • Malzeme renklerini aynı renk ya da kızlar-erkekler olarak iki renk şeklinde seçmenizi öneririm ki kavga çıkmasın.
  • Sim türü malzemeler kullanırsanız evde çocuğun her eline alışında döküleceğini unutmayın.
  • Parçaları olabildiğince önceden hazırlarsanız okuldaki kısıtlı sürede sıkıntı yaşamazsınız.
  • Okulu çok fazla kirletecek aktivitelerden kaçınmanızda fayda var. Sizden sonra ders devam edecek. Ortalık fazla dağılmasa iyi olur.
  • Okulun koşulları yapmak istediğiniz etkinlikle uyuyor mu diye mutlaka önceden detayları konuşun. Bilgisayardan sunum yapacaksanız projeksiyon, kurabiye pişirecekseniz fırın olup olmadığını kontrol etmek gibi.
  • Ne yaptıracaksanız önce evde deneyin ki her türlü ihtimale karşı tedbir alabilesiniz.

İyi eğlenceler,

5 yorum

Yorum Bırak