Faydalı Bilgiler Hayatın İçinden İpek Büyürken

Geniz Eti Ameliyatı Notlarım

geniz_eti_ameliyati

Kızım İpek bir yıllık takibin ardından verilen kararla tam bir hafta önce geniz eti ameliyatı oldu. Aynı zamanda iki kulağına da tüp takıldı. Bu aralar bir çok çocuk daha aynı ameliyat için sırada beklediğinden anne-babalara kendi yaşadıklarımızı yazmak istedim. İnsan doktorun anlattıkları dışında yaşanmışlıkları bilmek istiyor.

Öncelikle anne-baba için ameliyat ameliyattır. Çocuk narkoz alıp o masaya yatıyorsa büyüğü küçüğü yoktur. Ebeveynin canından can gider. Ama maalesef yapacak bir şey yok, o kapıda tur atarak, göz yaşı dökerek, volta atarak… bir şekilde beklenecek. Allah çocuğu ameliyat olan herkese sabır versin.

Geniz eti ameliyatı öncesinde ve sonrasında doktorumuz bize şunları söylemişti:

Odaya girdikten sonra bir şurup vereceğiz. Onu sersemletecek (İpek şurubu içince bildiğin sarhoş gibi oldu).

Eğer kan testlerini bir gün önce yaptırırsanız damar yolunu ameliyathanede narkoz verdikten sonra açacağız demişti, öyle de yaptılar.

Ameliyat çok kısa sürüyor, 15-20 dakika kadar. Sonrasında birkaç saat hastanede kontrol altında kalacak ve öğleden sonra taburcu olacak.

Girerken şurubun etkisiyle daha az ağlayacaktır, ağlamama ihtimali de var, hatta küçük bir ihtimalle uyuyarak girebilir. Ama çıkarken ağlamayan çocuk yoktur. Buna hazırlıklı olun. Siz ne kadar sakin kalırsanız çocuk da o kadar çabuk sakinleşir.

Ameliyattan birkaç saat sonra ilk olarak dondurma yiyecek. Sonrasında da bir-iki gün yumuşak yiyecekler yedirmeniz iyi olur. Özel bir diyet yapmaya gerek yok ama kuru yiyecekler zorlayabilir.

Ameliyat sonrası büyük bir ağrısı olmaz. İki gün kadar ara sıra boğazım acıyor diyecektir. Belki ameliyatın etkisiyle burnunda ya da tükürüğünde çok az kan görebilirsiniz. Yuttuğu kan dışkısında da görülebilir. Endişelenmeyin yarın geçmezse beni arayın.

İlaç olarak 5 gün kullanmak üzere antibiyotik şurup ve kulak damlası ile 2 gün boyunca 4 saatte bir, sonraki günlerde ihtiyaç oldukça kullanmak üzere ağrı kesici şurup verdi. Ateşi çıkarsa aramamızı söyledi.

Ve aynı dediği gibi oldu. Ameliyat öncesi sarhoş gibiydi, ameliyathaneye biraz ağlayarak girdi. Girdikten 20 dakika sonra bir hemşire çıkıp “İpek’in ameliyatı bitti, gayet iyi, uyanınca sizi çağıracağız” dedi. O hemşirenin boynuna sarılmak istedim. Çıkarken ağlamayı aşıp böğürmeye başlamıştı. Sakinleştirmek epey zor oldu. 45 dakika bağıra çağıra ağladıktan sonra kucağımda sızdı, uyandığı anda dondurması geldi. Onu yiyince ağrısı hafifledi ve yavaş yavaş kendine gelmeye başladı. Ameliyattan 2 saat sonra koridorda yeni doğan bebekler için süslenen kapıları inceleyecek kadar iyileşti. Doktorumuz da iyi olduğunu görünce hemen taburcu olduk. Sonraki iki gün doktorumuzun dediği gibi ara ara boğazım ağrıyor dedi. Ağrı kesici şurup yeterli oldu. Ne tükürüğünde, ne burnunda, ne de kakasında kana rastlamadık. İki gün sonra bizim sormamıza fırsat vermeden “biliyor musunuz artık boğazım acımıyoooo” dedi. Ve ameliyat süreci böylece bitmiş oldu. Çok şükür.

İki gün sonra kontrolümüz var. İpek gayet iyi olduğu için bir sorun olacağını sanmıyorum. Umarım bu ameliyat derdimize derman olur ve hastalıksız bir kış atlatırız!

Bu yazımda genel olarak ameliyata dair önemli noktaları paylaştım. Tüm süreci daha detaylı okumak isterseniz şu yazımda bulabilirsiniz.

Dilerim ki yaşadığımız en büyük hastalık bu olsun. Herkese sağlıklı günler dilerim…

 

5 yorum

  • Yaşadım bilirim sana da demiştim ya Lina 14,5 aylıktı.O yarım saat asla geçmek bilmiyor ama üzerinden geçince şunu anlıyorsun ki gerçekten basit bir ameliyat.Ve sonrası süper.

    Sağlıklı günler dileriz İpek’e

  • […] İpek kızım geçen hafta (2 Ekim 2014) küçük bir ameliyat geçirdi. Geniz eti alındı ve iki kulağına da tüp takıldı. Ben daha önce birkaç kez ameliyat olmuş biri olarak ameliyat sonrasını hiç bir zaman doktorların söylediği kadar basit yaşamadığım için minik kızımın başına neler geleceğini merak ediyordum. Bu arada bu durumdan kime bahsetsem ya kendi çocuğu ya da yakın çevresinden bir çocuk bu ameliyatı olmuştu ya da olmak üzereydi. Herkes çok basit diyordu. Yine de daha fazla detay bilmek isterdim. Benim gibi yaşanmış örnekleri duymak isteyen anne-babalar için ameliyat öncesi ve sonrasını detaylarıyla yazmaya karar verdim. Bu ameliyatla ilgili yaşayacaklarınızı daha kısa notlar halinde okumak isterseniz şu yazıma buyrun. […]

Yorum Bırak