Hamile Günlüğü Hamile Halleri

Deren’in Hamilelik Günlüğü-İlk 15 hafta

İpek’e hamileyken başka hamilelerin yaşadıklarını merak eder, eşe dosta, etrafımdaki hamilelere sorup öğrenirdim. Bir iki anne blogger keşfetmiştim, eğer yazmışlarsa onların hamileliklerini okurdum. Sonra yavaş yavaş hamilelik günlüğü akımı başladı. İkinci çocuk planımız hep olduğu için bir gün ben de kendi blogumda ikinci hamileliğimi yazacağımı düşünürdüm hep. Sonunda hamile olduğum haberini uykusuzanneler.com‘un kurucusu olan arkadaşım Peri’yle paylaştığımda gebelik günlüğümü Uykusuz Anneler’de yazıp yazamayacağımı sordu. Tabii ki yazardım. Arkadaşım istemiş geri çevirir miyim hiç. Hamileliğimi çok erken öğrenmiş olmama rağmen riskli dönemlerin geçesini beklemek istedim. Sonunda kendimce koyduğum sınır olan 16. haftam geldi ve geçen hafta itibariyle hamilelik günlüğümü uykusuzanneler.com’da yazmaya başladım. İlk yazımın bir kısmını aşağıda okuyabilirsiniz. İlk 15 haftanın tamamı için uykusuzanneler.com‘a tık tık… 🙂

Deren’in Hamilelik Günlüğü – 3. hafta: Hamile olduğumu üçüncü haftada anladım diyebilirim rahatlıkla. İçimde gözle görülemeyecek kadar küçük bir hücre vardı sadece ama Beta HCG yükselmeye başladığı için olsa gerek, ufak belirtiler başladı. Oturduğum yerden kalkarken baş dönmeleri, kokulara hassasiyet, ağızda tuhaf bir tat, gün içinde uykumun gelmesi gibi. İlk hamileliğim olsa bütün bu belirtileri başka şeylere yorardım ama üçüncü gebeliğimdi (ikinci gebeliğim kese oluştuğu halde embriyo oluşmadığı için 7. haftada bitti maalesef) ve gayet planlıydı. O yüzden de bedenimi her zamankinden daha fazla dinliyordum.

Deren’in Hamilelik Günlüğü – 4. hafta: Her zaman yediğim-içtiğim şeylerin tadı değişmişti sanki. Çok uzun zamandır kullandığımız suyun tadı birden kötü gelmeye başladığı için farklı bir markaya geçmiştik mesela. Dayanamadım ve daha erken olduğunu düşünmeme rağmen 4 hafta 3 günlükken marketten aldığım dandik bir gebelik testinde çift çizgiyi gördüm. Meğer o sırada bebeğimin sindirim, iskelet ve kas sistemi ile ciğerleri, böbrekleri, kan damarları, cildi saçı göz bebekleri ve tabii ki kalbi oluşmaya başlamış.

Deren’in Hamilelik Günlüğü – 5. hafta: Uyku halim iyice artmıştı. Özellikle öğle saatlerinde dışarıdaysam uyumamak için kendimi zor tutuyordum. Hatta bazen tutamıyordum hafiften içim geçiyordu. Midemden gelen tuhaf tat beni rahatsız etmeye başlamıştı. Bulantı diyemeyeceğim ama tam isim koyamadığım bir şey yaşıyordum. Yemek yerken sorun olmuyordu ama sürekli atıştırmalıklarla gezmek de hoş değildi tabi. Fiziksel olarak bunları yaşarken psikolojik olarak da korku başlamıştı yavaştan. Hayatım değişecek, tam büyümüş ve dertleri büyük oranda azalmış bir çocuğum varken bebekli hayata dönüş ve uykusuz günler geri gelecek diye endişeleniyordum.

Deren’in Hamilelik Günlüğü – 6. hafta: Benim için doktora gitme zamanı da gelmişti. Artık kalp atışlarının başlamış olması, kesenin rahat görülür şekilde büyümüş olması gerekiyordu ki öyle de oldu. Hem kese hem içindeki minik embriyo ve kalp atışları… Çok şükür gebeliğim resmi olarak da başlamıştı. Birkaç arkadaşıma ve kardeşime hamileliğimi söyledik ama ne olur ne olmaz diye düşünerek ailemizle bir süre daha paylaşmamaya karar verdik. Bu durumu en son öğrenecek kişi ise kızımız İpek olacaktı.

 

Yorum Bırak