Tarif Kutusu

Çocuklara lezzetli ve sağlıklı yemekler

İpek katı gıdalara geçerken, o zaman gittiğimiz doktor bize bir liste vermişti. Ama liste o kadar sığdı ki bana göre, baka kalmıştım. Orada yazdığı gibi önce elma suyu sonra da püresiyle başlamıştım ama devamında ne olacaktı? Ne zaman kahvaltı verecektim, kahvaltı olarak ne verecektim, gün içinde ne verecektim, hangi meyve sebzeyi hangi aydan itibaren vermeliydim… gibi sorularımın cevabı o listede yoktu. Hepsini araya sora, tecrübeli annelerle ‘siz neyi ne zaman yedirdiniz’ diye muhabbet ede ede öğrendim. Ama hala İpek’e sağlıklı besinler yedirmek, özellikle de yemediği sebzeleri bir şekilde tüketmesini sağlamak için tarif arayışlarım sona ermemişti ki harika bir site buldum; gurmebebek.com’la tanıştım. Hem ben 27 aylık kızım için hem de kardeşim 7 aylık oğlu için epeyce yararlanıyoruz. Yakın zamanda ‘gurme bebek’ bir tadım günü etkinliği düzenledi. Katılmayı çok istememe rağmen o gün rahatsız olduğum için gidemedim. Umarım ilk ve son değildir. Devamı olmazsa çok üzülürüm.

Pırasa Köftesi (Ben kendi yaptığımın fotoğrafını çekmeyi unuttuğum için bu fotoğraf, Gurme Bebek arşivinden)

Gidemesem de göremesem de neler yaptıklarını öğrendim. Orada tattırılan tariflerden dört tanesini de geçenlerde uyguladım. İlki Pırasa Köftesi‘ydi. Ama yeme kısmeti kızıma ve bize değil kardeşime ve yeğenime oldu. Ben sadece tadına bakabildim, tuz koymayı unutmuş olmama rağmen gayet güzeldi. Biraz kadınbudu köfteyi andırıyordu. Ben tariftekinin üçte biri kadar hazırladım. O bile acayip bereketli oldu. Bir de yumurtayı yeteri kadar azaltamadığım için biraz sulu olmuş ama piştikten sonraki kıvamı fena değildi. Tarifte yazdığı gibi, haşlanan pırasanın suyunu süzdüm. Vaktim olsaydı onu da çorbaya koyarak değerlendirirdim. Mümkün mertebe sebze sularını atmamaya çalışırım. Sanki bütün vitamin ordaymış gibi gelir. Hafta sonu da anne cipsi, avokadolu sos ve tam buğday unundan poğaçayı denedim. Hepsi şahane oldu. İpek anne cipsine bayıldı. Ama öyle böyle değil, önünden zor aldım. Avokadolu sostan pek hoşlanmadı. Poğaçayı ise gördükçe yemek istedi. Bu arada poğaça tarife göre hazırlandığında 19-20 adet kadar çıkıyor, bilginize…

Anne Cipsi ve Avokadolu sos

Tadım gününde verilen diğer tarifler de aşağıda. İlk fırsatta sitedeki diğer tarifleri de deneyeceğim.

Gurme Bebek Tadım Günü’nü kaçırdığıma sadece bu güzel yiyecekleri tadamadığım için değil Kağıthane Devlet Hastanesi Başhekimi ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı Gülsen Meral’in konuşmasını dinleyemediğim için de üzüldüm. Bana gelen etkinlik sonrası notlarda Gülsen Meral’in konuşmasındaki faydalı bilgileri şöyle özetlemişlerdi:

 • Hasta çocuk iştahsız olur, zorlamamak gerekir, protein ve sıvı ağırlıklı beslemek gerekir.

  Tam buğday unlu poğaça

 • Su en iyi öksürük şurubudur. Çocuklara 2 yaşına kadar (en az) öksürük şurubu verilmemelidir.
 • Paketli hazır gıdalar bağışıklık sistemini olumsuz etkiler.
 • Soğuk algınlığında en önemli kural burnu açık tutmaktır. Odanın ısısı 20 derecenin altında olursa burun tıkanmaz, öksürük kesilir, viral enfeksiyonların önüne geçilebilir.
 • Sarımsak çok güçlü bir antiviraldir. Soğuk algınlığı geçiren çocuğa sarımsaklı yiyecekler (başta sarımsaklı yoğurt) yedirilebilir.
 • Soğukalgınlığında zerdeçal, rezene ve bal çayı yapılabilir. (Burada bilmeyenlere benim not’um: Balı, çayı bardakta ılıttıktan sonra ekleyin. Çok sıcakken bal eklendiğinde zararlı hale geliyormuş)

  Anne cipsini iştahla yiyen İpek!

 • Adaçayı ve ıhlamır sa soğuk algınlığına iyi gelir.
 • Çocuğunuz balık yemiyorsa günde 3-4 ceviz balığın yerini tutarmış.

gurmebebek.com‘un enteresan tariflerinden bazılarının linkleri aşağıda. Daha fazlasını isterseniz siteyi ziyaret edin, hatta düzenli takip edin derim. Çünkü bu sitede sadece tarfiler değil, bebeğinizin, çocuğunuzun beslenmesiyle ilgili bir sürü faydalı bilgi var.

Anne cipsi: http://www.gurmebebek.com/anne-cipsi-37996
Avokadolu sos: http://www.gurmebebek.com/avokado-puresi-354
Ev yapımı ketçap: http://www.gurmebebek.com/evde-ketcap-yapimi-37837
Pırasa köftesi: http://www.gurmebebek.com/pirasa-koftesi-971
Tam buğday unundan poğaça: http://www.gurmebebek.com/tam-bugday-unuyla-dereotlu-pogaca-37734
Hurmalı toplar: http://www.gurmebebek.com/hurmali-toplar-37671

 

 

Yorum Bırak