Tarif Kutusu

Çocuklara Karnabahar Yedirmenin Keyifli Yolu

Karnabahar dediğimiz sebzenin faydaları saymakla bitmiyor. Ama seveni az zavallının. Benim gibi bir sebze sever bile yeni yeni sevmeye başladı. Hal böyle olunca ev ahalisine çaktırmadan karnabahar yedirecek bir tarif aradım ve buldum. Size de lazım mı? 🙂

karnabaharli_tarifler

Görsel internetten alınmıştır.

İpek’in tatil ödevlerinden biri sevdiği ve sevmediği yiyeceklerin resmini çizmesiydi. Sevdiği yiyecekler pizza, dondurma ve çikolataymış. Sevmediği yiyecekler de ıspanak, turşu ve karnabaharmış. Ne tesadüftür ki ben de o gün karnabahar almıştım ve ertesi akşam yemeğinde pişirecektim. Ama klasik yemeğini yaparsam yediremezdim. Çorbaya katsam ne kadar katabilirdim ki. Tadı belli olmasın diye en fazla birkaç parça. İçinde karnabahar olduğu anlaşılmayacak bir tarif lazımdı. Bu aralar Arda’nın Mutfağı’na takık olduğum için önce onun sitesine baktım ve saniyeler içinde aradığımı buldum. Patates Gondol isimli tarifin içinde bolca karnabahar vardı. Orjinal tarifi şu linkte görebilirsiniz. Ama ben aynısını yaparsam ev halkının olayı anlayacağını bildiğim için ufak tefek değişiklikler yaptım. Benim tarifim de şöyle oldu:

Malzemeler:

  • 4-5 orta boy patates
  • 200 gr kadar karnabahar
  • 5 kaşık krema
  • 50 gr kadar kaşar peynir rendesi (Orjinal tarifte cheddar peyniri kullanılmış ama kendisi evde sürekli bulundurduğum bir peynir türü olmadığından taze kaşar kullandım)
  • 50 gr kadar yağlı beyaz peynir (Orjinalde beyaz peynir kullanılmamış. Ama bence çok yakıştı. Peynir yağsız olursa yeterince erimeyeceği için güzel olmayabilir)
  • Tuz, karabiber, kırmızı pul biber ve her yemeğe eklediğim muskat

Orjinal tarifte brokoli de kullanılmış ama brokolili bir yemeğin veto edileceğini bildiğim için malzeme listesinden çıkardım.

Yapılışı:

Patatesleri iyice yıkadıktan sonra bir şiş ya da çubuk yardımıyla delikler açıyoruz. Sonra da zeytinyağıyla ovuyoruz (Bu aşamada işin içine kekik katmak da güzel olurdu bence ama yaparken aklıma gelmedi). 180 derece ısıtılmış fırında 1 saat pişiriyoruz. Patatesler pişerken karnabaharı haşlıyoruz. Derin bir kabın içinde beyaz peyniri eziyoruz, kaşar peyniri rendeliyoruz. Yumuşayan karnabaharı ekleyip onu da eziyoruz. Patatesler pişince ikiye bölüp kabuklarına zarar vermeden içini oyuyoruz ve kabın içine ekliyoruz. Krema, tuz, biber, muskat… hangi baharatları istiyorsak ekledikten sonra hepsini karıştırıyoruz. İyice karıştıktan, karnabaharlar tanınamaz hale geldikten sonra patates kayıklarının içine geri dolduruyoruz. En üste kaşar peynir rendeleyip tekrar fırına atıyoruz. Üzeri kızarana kadar pişiriyoruz. Sıcakken servis yapıyoruz.

karnabahar_patates_gondol

Bu yemek bir çocuk için başlı başına bir öğün olabileceği gibi yetişkinler için et yemeklerinin yanında da çok başarılı olur bence. Aslında içine dereotu da yakışırdı ama bizim çarşı ona da karşı. 🙂

Sonuç; eşim beğendiğini söyledi. İçinde karnabahar olduğunu anladığını sanmıyorum. O sormadı ben de söylemedim. Bu yazıyla öğreniyor olma ihtimali yüksek. İpek önce şekli dolayısıyla heyecanlandı. Hatta iki tane yiyeceğini söyledi. Sonra da her zamanki gibi mızıldanarak yedi. Çocuğumun midesine karnabaharı soktum mu soktum. Oh çok şükür 🙂

Yapıp yiyenlere afiyet olsun. 🙂

İpucu

Karnabaharı haşlarken vitamini heba olmasın diye suyunu olabildiğince az tutmakta fayda var. Ben artan haşlama suyunu çorbaya koydum mesela.

Beyaz peynir tuzluysa ekleyeceğiniz tuz miktarına dikkat!

5 yorum

Yorum Bırak