İpek Büyürken

Çocukla Evde Aktivite – Kutu Kaplamaca

İpek daha kardeşi doğmadan önce hevesle anlatırdı; altını ben değiştireceğim, sütünü ben içireceğim, onu sallayıp uyutacağım… Tabii ki kardeşine oyuncak bebek muamelesi yapamayacağını anladığında hayalleri yıkıldı. Ben de ona ufak tefek görevler vermeye başladım. Bunlardan biri bez değişimi sırasında temiz bez getirmek. Bezi daha ekonomik olduğu için kocaman kutularla alıyoruz ve İpek de o kutunun içinden bez alıp bana getiriyor. Dün sabah o kutuyu daha eğlenceli hale getirmek için bir “kendin yap” projesi uyguladık ve kutuyu kumaşla kapladık. İşin çoğunu İpek’e yaptırdığım için çok eğlendi ve sonucu görünce eseriyle gurur duydu. Özellikle yapıştırıcı kullanma kısmına bayıldı. Zaten mum yapıştırıcı kullanmayı çok sevdiği için silikon kullanmak daha bir güzel geldi.

Aşağıda yapılışını görebilirsiniz. Siz de evdeki herhangi bir kutuyu artık kumaşlarla kaplayarak hem çocuğunuzla eğlenceli vakit geçirebilir, hem de atık malzemeleri değerlendirmiş olursunuz. Sadece bez için değil, oyuncakları, boyaları, defterleri vs. için de kullanabilirsiniz.

İyi eğlenceler 🙂

Bez kutumuzu ya da yenilemek istediğimiz herhangi bir kutunun varsa kulaklarını keserek başlıyoruz.

IMG_4254_

Kutunun biraz daha yumuşak ve dolgun olması için elyaf kapladık. Bizde ince elyaf vardı, daha kalın olanlarıyla daha yumuşak olur.

IMG_4338_

Sonra da kumaş kaplıyoruz. Evde artık olan herhangi bir kumaş olabilir. Mesela kullanmadığınız bir elbise bile kullanılabilir. Hem elyafı hem de kumaşı soğuk silikonla yapıştırdık. Sıcak silikon da olur ama çocuk için tehlikeli olacağından tercih etmedik.

IMG_4360_

Kutumuz hazır. Biz üzerine bir de İpek’in peluş oyuncaklarından ekledik. Daha sevimli oldu.

IMG_4374_

Bu da yaparken çektiğimiz video…

 

Yorum Bırak