Hayatın İçinden

Çocuk YapMAma Teşviki

Bugünlerde çocuğunuza oto koltuğu, mama sandalyesi, park yatak, sterilizatör falan alacaksanız, satış noktasına gittiğinizde göreceğiniz fahiş fiyatlara sakın şaşırmayın. Sanırım aile planlamasıyla ilgili yeni bir taktik geliştirildi. Bahsi geçen ürünler ve daha fazlasına konulan %50 ek vergi ile çocuk yapmama teşviki dönemi başlatıldı. Eğer konudan haberdar değilseniz iki hafta önce bir bebek mağazasından aldığım aşağıdaki bilgi mesajını okursanız ne demek istediğimi anlayacaksınız.

23 Mayıs 2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş bulunan Bakanlar Kurulu’nun “İthalat Rejimi Kararına Ek Kararı” doğrultusunda başta mama sandalyesi, park yatak, ana kucağı, yürüteç, oto koltuğu, mama ısıtıcı, nemlendirici, sterilizatör ve mama hazırlayıcılar olmak üzere aralarında belirli mobilya eşyalarının bulunduğu bazı ürünlerin ithalatında ilave gümrük vergisi uygulanacaktır.

AB üyesi ülkeler, EFTA üyesi ülkeler, İsrail, Makedonya, Bosna-Hersek, Fas, Batı Şeria Gazze Şeridi, Tunus, Mısır, Gürcistan, Arnavutluk, Ürdün, Şili, Sırbistan, Karadağ, Kosova, Güney Kore, Morityus dışındaki ülke ve bölgelerden ithal edilecek söz konusu ürünler için ilave gümrük vergisi oranı; bebek araç gereçlerinde yüzde 50, ev aletlerinde yüzde 30, aksam ve yedek parçalar için ise yüzde 25 olarak belirlenmiştir. Uygulanacak olan ek vergi CIF bedel üzerinden hesaplandığından ve bu ürünlerin büyük bir bölümünde gözetim bulunduğundan bu vergi ürünün perakende fiyatına %80’e yakın oranlarda yansımaktadır.

İlgili ek vergi uygulaması 23 Haziran 2015 tarihi itibariyla geçerli olacaktır. Bu doğrultuda fiyat artışı yaşanacak marka ve ürün grupları:

Mama Sandalyeleri: Baby&Plus, Joie, Chicco, Kraft, Fisher Price, Mamas Papas

Yürüteçler ve Hoppalalar: Baby Max, Baby&Plus, Casual, Chicco, Crystal Baby, Kraft, Mamalove, Prego Baby, Sunny Baby, Verdino

Park Yataklar: Baby&Plus, Chicco, Hauck, Kiddicare, Kraft, Nuna, Prego Baby, Sunny Baby, Joie

Oto Koltukları: Baby Max, Bebe Confort, Besafe, Baby&Plus, Chicco, Concord, Cybex, Joie, Kraft, Nuna, Orbit Baby, Prego Baby, Soo Baby, Sunny Baby

Ana Kucakları ve Salıncaklar: Baby Max, Bright Starts, Baby&Plus, Casual, Chicco, Fisher Price, Joie, Joymaker, Nuna, Prego Baby, Soo Baby, Sunny Baby, Tiny Love

Mama Isıtıcı, Nemlendirici, Sterilizatör ve Mama Hazırlayıcılar: Baby&Plus, Loobex, Philips Avent, Weewell, Mamajoo, Wollex, Medisana, Chicco.

Bir arkadaşımın söylediğine göre bu durum yerli üreticileri desteklemek, vatandaşı yerli malı almaya teşvik etmek içinmiş. Amaç şahane ama uygulamada sınıfta kaldık. Çünkü o teşvik edilmeye çalışılan yerli malı ürünler henüz gönül rahatlığıyla alınacak, yukarıda sayılan markalarla yarışacak halde değiller. Hatta ben yukarıdaki markaların sattığı ürünlerin yerli ikameleri var mı onu bile bilmiyorum. Mesela oto koltuklarında hiç yerli üretime rastlamadım. Zaten bütün ürünleri geçtim oto koltuğu gibi bir güvenlik unsurunu nasıl böyle bir uygulamaya dahil ederler anlamıyorum. Zaten ülkem insanları hala oto koltuğunun önemini kavrayamamış, anne kucaklamasını emniyet kemerinden daha güvenli sanırken bir de bu derece fiyat artışı oto koltuğu almamaya teşvik değil de nedir!  Hani oto koltuğu kullanılması zorunlu bir üründü. Bir ürün zorunluysa nasıl lüks kapsamında değerlendirilir! Bunları yazarken sürekli aklımdan geçen cümle “Deveye boynun eğri demişler, nerem doğru ki demiş!”  Bizim memleket o hesap şekerim…

Daha bir-iki ay önce hayata geçirilen “Çocuk Yardımı Parası” da, ek vergilerle artan fiyatlar düşünüldüğünde; kaşıkla ver, kepçeyle geri al sözünün hayata geçmiş şekli oluyor!

Belki bir gün bu hatadan geri döndüklerini de görürüz.

Yorum Bırak