Hayatın İçinden

Çabucak iyileş Berrasu…

Az önce Ayça’nın bu yazısıyla Berrasu’yu öğrendim. Sonra Berrasu’nun annesi Ülkü’nün bloguna gittim. Hepi topu iki gün önce yazılan bu yazıyı okuyunca dağıldım. Abartmıyorum. Bi de bu yazı var ki kalbim nasıl acıdı anlatamam. Linkleri okumaya vakti olmayanlara hikayenin kısasını anlatayım: Berrasu bir ay önce 4 yaşına basmış bir kuzu. Doğum gününden birkaç gün sonra ortaya çıkan semptomlar onları Cerrahpaşa hematoloji ve onkoloji servisine savurmuş. Önce boğaz enfeksiyonundan kaynaklı İBT teşhisi konmuş. Kötünün iyisi olarak sevindirici habermiş bu aslında. Ama meğer bu yalancı sevinçmiş çünkü Berrasu’nun asıl sorunu lösemiymiş. Şimdi hastanede. Annesine ne zaman eve gideceğiz diye soruyor ama annesinin verecek cevabı yok maalesef.

Ben böyle haberler almaya dayanamıyorum. Ne hasta bebelere ne de anneleri hasta olan ya da annelerini kaybetmiş bebelere alışamıyorum. İçim sıkışıyor, günlerce aklımdan çıkmıyor. Günlük işler anlamsız geliyor, hayatı sorgulamama sebep oluyor. Çok yoruyor… Berra sadece haberim olan bir yavru üstelik. Daha niceleri var haberimiz olmayan.

Allah hepsine şifa versin. Başta anneleri olmak üzere tüm yakınlarına da güç versin, sabır versin. Başımıza ne zaman ne geleceğini bilmiyoruz. Başkalarını uzaktan seyrederken bize hiç olmazmış gibi geliyor ama öyle değil maalesef. O yüzden harekete geçmek lazım, yardım etmek lazım. Nasıl Gamze için birlik olduysak ve o şimdi oğluna kavuştuysa, Berra da annesiyle birlikte evine dönsün. Yukarıdaki linkleri okuduysanız, Berra’nın nelere ihtiyacı olduğunu görmüşsünüzdür ama ben yine de bir kez daha Ülkü’nün yazısından alarak aşağıya yazıyorum…

Kızımın tanısı AML 3. Nelere ihtiyacımız var?

1. Kuzumun kan grubu (O RH Pozitif). Acil taze kan (tronbosit) için kızımla kan grubu aynı olan ve acil gerektiği anda Cerrahpaşa Tıp Fakültesine gelip kan vermek isteyen gönüllülere…

2. Kan grubu ne olursa olsun Cerrahpaşa Tıp Fakültesine gelip kan verecek ve kan verdiğini belirten kan bağış kartını bize verecek gönüllülere ihtiyacımız var. Bizim adımıza ne kadar çok kan bağışında bulunulursa, kan ihtiyacımız olduğu anda en kısa sürede kan alabilme hakkımız ortaya çıkıyor.

3. Bol bol duaya ihtiyacımız var.

Peki kan vermek için aranan koşulları biliyor musunuz?

9eed33a4aa1) Kendini iyi ve sağlıklı hissetmek.

2) 18 yaşını doldurmuş olmak (19’undan gün almak), 55 yaşının altında olmak

3) 3 ay içinde kan vermemiş olmak.

4) 1 ay içerisinde diş operasyonu (Diş çekimi, diş protez vs.) olmamış olmak.

5) 24 saat içerisinde alkol almamış olmak.

6) 1 yıl içerisinde uyuşturucu kullanmamış olmak.

7) 6 ay içerisinde lokal anestezi (Bölgesel Operasyon Örn: Burun Operasyonu) gerektirecek bir operasyon geçirmemek.

8) 1 sene içerisinde genel anestezi gerekecek ameliyat olmamış olmak.

9) 1 hafta içersinde belirli ilaçları kullanmamış olmak (Not: Liste çok geniş olduğu için bu ilaçların türevlerini burada yazamıyorum ayrıntılı bilgi için doktorunuza başvurunuz…)

10) 1 sene içerisinde tetonoz, kuduz aşısı olmuş olmamak.

11) 1 ay içerisinde aşı olmuş olmamak. Kaynak: http://www.tibbiyardim.com/

12) Kalp hastalığı riski bulundurmamak.

14) Bir yıl içinde kolonoskopi (Makattan alet yardımıyla muayene) olmuş olmamak.

15) 1 yıl içerisinde aktif iyot tedavisi almamak.

16) Şüpheli cinsel ilişkiye girmemek.

17) Metobolik bir hastalığı bulunmamak.

18) Son 1 Yıl içerisinde Kan Transfüzyonu almış olmak

19) Son 1 yıl içerisinde dövme/akapuntur yaptırmamış olmak.

20) Son 1 yıl içinde sıtma geçirmemiş olmak.

21) 60 kilonun üstünde 120 kilonun altında olmak.

22) Kan verebilecek damar problemi olmamak.

Ben maalesef bu koşulların bir kısmına uymadığım için kan veremiyorum. Avuntum hali hazırda ilik donörü olmamdır. Umarım bir gün benim iliğimle bir can kurtulur. Siz de Berra için, hasta başka çocuklar için, anneleri için, benzer bir hastalığa yakalanma ihtimali olan yakınlarınız için dua etmekten başka birşey yapmak isterseniz, işe kan vermekle başlayabilirsiniz.

Berra’nın kan grubu 0 RH +. 0 RH + kan verebileceklerden taze kan olarak alınıyor ama kan grubunuz bu değilse bile Cerrahpaşa’da kan vererek Berra’ya daha çok kan bulma şansı sağlayabiliyorsunuz. Kan verdikten sonra kan kartını Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi bölümüne götürüp Ülkü’ye teslim ediyorsunuz. Ne kadar çok kan kartı o kadar çok kan hakkı demekmiş.

Bunun dışında kemik iliği donörü olmak isterseniz;

Ankara için http://www.kokhucrebagisla.com/

İstanbul için http://www.istanbul.edu.tr/itf/index.php?option=com_content&view=article&id=885&Itemid=174

adreslerine tıklayabilirsiniz.

No’lur çabuk iyileş Berrasu…

Yorum Bırak