Faydalı Bilgiler

Beş Başlıkta Bebek Bakımı

Annelik içgüdüsel midir yoksa sonradan mı öğrenilir sizce? Ben sonradan öğrenilir diyenlerdenim. Hele ki yeni bebek sahibi olduysanız sudan çıkmış balığa dönmüş olabilirsiniz. O yüzden dersimizi iyi çalışmak lazım. İlk hamileliğimde çok araştırdım, çok okudum. Bir sürü seminere konferansa katıldım. Şahane bilgiler biriktirdim. İkinci çocuğumda da akıl depomdaki bilgileri kullanıyorum ama arada bilgi tazelemek gerekiyor. Unutuluyor çünkü. Özellikle de zorluklar unutuluyor. O zor anlarda ne yapılacağı unutuluyor… Yenidoğan bakımıyla ilgili bildiklerimi unutmadan önce bir yazıda toplamak istedim. Hem yeni annelere yardımcı olsun, hem de yeniden anne olacaklara hatırlatma olsun diye.

Günlük Bakım

Yenidoğan bebeğin göbeği düşene kadar alkol ile silinir. Göbek düştükten 2-3 sonrasına kadar da devam edilir. Bu süreden sonra göbekteki kanlanmanın bitmiş olması gerekir. Bitmemişse mutlaka doktorunuza sormalısınız.

Sabahları bebeğimizin açıkta kalan yerlerini silmekte fayda var. Kaynatılıp soğutulmuş su ve steril gazlı bezle önce gözlerinden başlamak gerekli. İçten dışa doğru bastırmadan silinmeli. Boynu, kulakları ve kulak arkası da en çok kir biriken yerler. İlk 3 ay elleri kapalı durduğu için avuç içi ve parmak aralarında da iplikler birikiyor. Onları da temizlemek iyi olur. Ellerini ağzına soktuğunda daha az mikroba maruz kalır. Başlamışken koltuk altını da kontrol ediverin. 🙂

Uyku

Yenidoğan bebekler ilk haftalarda günün çok büyük kısmını uykuda geçirir (İstisnalar kaideyi bozmaz diyelim :). Bebeğin yatağı çok yumuşak olmamalı. Yumuşak yün yataklardan ziyade hafif sert sünger yataklar ilk aylar için daha uygun. Yatağın baş tarafı 10 cm kadar yükseltilmeli. Yalnız bunu bebeğin başının altına yastık koyarak yapmıyoruz. Yastıkla yatırmak bebeğin omurilik gelişimi için doğru değil. Yatağı ya baş tarafındaki ayakların altına takozumsu bir şeyler koyarak ya da yatağın altına yastık, havlu vs. türü malzemeler koyarak yükseltiyoruz. Bakınız resim 1. 🙂

bebek yatagi

Soldaki oğlumun şu anda yattığı beşik, sürekli bu eğimde tutuyoruz. Sağdaki de kızımın yatağı ve soğuk algınlığı hallerinde baş kısmını yükseltiyorum.

Bebeğin yatış şekli yan ya da sırt üstü olmalı. Zaten sırt üstü yatırdığınızda da başını sağa ya da sola çevirecektir. Yüz üstü yatırmıyoruz çünkü kusarsa ya da hareket ederken ağzı burnu kapanırsa kendini kurtaramayabilir (Allah korusun).

Daha uzun uyuması için kundak yapabilirsiniz. Bebekler kundaklandıklarında anne karnındaki sıkışıklığı hatırlayıp rahatlarlar. Ayrıca sinir sistemleri gelişmediği için istem dışı hareket eden kollarının kendilerine çarparak, kendi kendilerini uyandırmasına engel olur. İsterseniz bir tülbent ya da yumuşak herhangi bir bezle isterseniz hazır kundaklarla. Ben fermuarlı bir hazır kundak kullandım ve çok rahat ettim. Kundak yaparken bebeğin bacaklarının serbest kalmasına dikkat edin. Bacakları düzleştirip sımsıkı kundaklamak kalça çıkığı riskini arttırıyor. Sadece kollarını sabitlemek gerekir. Kolları sabitlerken de iki yanda düz olarak değil, elleri göğüslerinde duracak şekilde yaparsanız daha rahat ederler. Çünkü bebeklerin doğal duruşu bu şekilde. Onları derin uykudayken izlerseniz siz de göreceksiniz. Bebeğiniz dönmeye başladığında artık kundaklamayın. Çünkü dönebilen bebek için kollarının bağlı olması tehlikelidir.

Bebeğinizi uyuttuğunuz odanın ısısı 22 derece civarında olursa daha rahat uyur.

Banyo

Ben banyoyu gece uykusundan önce yaptırmayı seviyorum. Böylece uyku rutini başlamış oluyor. Mümkünse bebeğinizi doyurmadan önce banyo yaptırın. Çok açsa biraz doyurun. Banyo sonrası devam edersiniz.

Banyo suyunun sıcaklığı 37 derece civarında olmalı. Bunun için ille ısı ölçer almanıza gerek yok. Bilekle dirseğinizin arasına, kolunuzun iç kısmına suyu dökün. Kolunuz yanmıyorsa ama suyun sıcaklığını hissediyorsanız tamamdır. İlk haftalarda çeşme suyu yerine içme suyunu ısıtarak banyo yaptırmakta fayda var. Böylece bebeğin ağzına su kaçarsa çeşme suyu içmemiş oluyor.

Banyonun (ya da banyo yaptırdığınız odanın) sıcaklığının da genellikle 27-28 derece olması önerilir ama 25-26 derece odada da bir şey olmuyor. Tecrübeyle sabit 🙂

Bebeğinizin göbeği düşene kadar akan su ile yani göbek kısmına kirli su temas etmeden yıkamak gerekli. Göbek düştükten sonra mikrop kapmaması için 3 gün banyo yaptırmamak gerekli.

Bebeklerin cildi hemencecik kuruyor. O yüzden banyo sonrası nemlendirici sürmek gerekli. Bizim doktorumuz yağ şeklinde değil de losyon şeklinde olanları önerdi. Ürünlerin içeriklerini okuyarak kendinize en uygununu bulabilirsiniz. Parabenli olanlardan uzak durmak gerek. Oğlumun cildi çok kuru bu yüzden ben pure veseline kullanıyorum. Vazelin aynı zamanda hafif düzeydeki egzamaya da iyi geliyor. Kızım bir yaşındayken oluşan atopik dermatit bu sayede iyileşmişti.

Alt Değiştirme

Bebeklerin popo temizliği önden arkaya doğru yapılmalı. Özellikle de kız bebeklerin. Kız bebeklerde yukarıdan aşağıya sildikten sonra mendil çöpe atılmalı, aynı mendille tekrar silinmemeli. Çünkü kız bebekler idrar yolu enfeksiyonlarına daha kolay yakalanıyor. Pişik yoksa gereksiz yere pişik kremi kullanmaya gerek yok bence. Hassas ciltli bebekler için belki koruyucu pişik kremleri kullanılabilir.

Eğer vaktiniz varsa ilk aylar ıslak mendil yerine su ve pamuk kullanılabilir. Su kaynatılıp soğutulmuş olursa daha makbul tabii ki. Yaz aylarında direk musluk altında yıkayabilirsiniz de. Hem daha iyi temizlenir hem de bebek rahatlar.

Konak

Bebeklerde konak çok sık görülüyor. Kızımda bebekken başladı ve çok uzun süre de devam etti. Temizledikten bir süre sonra yeniden oluşuyordu. Konak şampuanı alıp boşa para harcamayın. İşe yaramıyor. Onun yerine banyodan yarım saat önce zeytinyağı ya da bebeyağı sürerek yumuşatabilirsiniz. Sonra sık bir tarakla tarayıp konakları dökün ve yıkayın. Zeytinyağı bazen ilk yıkamada arınmıyor, bilginiz olsun. Aslında yağ sürmeden yıkamak bile konakları yumuşatıyor ve tarayınca dökülüyor. Tararken korkmayın, konak bebeğin canını yakan bir şey değil.

 

Yorum Bırak