Hayatın İçinden

Bedeni Ona Ait

Yıllar önce çocuk istismarı konulu bir seminere katılmıştım. Olayın cinsel yönü sayılara döküldüğünde korkunçtu. O zamandan beri en büyük korkularımdan biri, kızımın yanında olmadığım sırada ona kötü niyetle dokunan birinin olabilme ihtimali. Artık bir de oğlum var ve kız-erkek fark etmez, aynı endişe onun için de geçerli.

Çocuklarımın etrafını sürekli kontrol altında tutamayacağım için bu duruma tedbir olarak ben de kızıma biri ona hoşuna gitmeyen şekilde dokunursa ne yapabileceğini anlatmaya çalışıyorum. Bunun için çeşitli yöntemler geliştirdim kendimce. Yine de anlattıklarım aklında ne kadar kalıyor bilemiyorum.

Geçen hafta Planet Çocuk kanalında “Bedenim Bana Aittir” isimli bir kısa filme rastladım. Çocuk kostümü giymiş iki yetişkin tiyatrocu “iyi dokunma” ve “kötü dokunma”yı öyle güzel anlatmıştı ki, benim kelimelere dökemediklerimi bile çocukların anlayabileceği bir dille özetliyorlardı. Hemen İpek’e de seyrettirdim. Onun da hoşuna gitti, ilgiyle izledi. Sonra da film hakkında sorular sordum, sohbet ettik. Filmdeki bilgiler İpek’in kafasında epey güzel oturmuştu. Eğer çocuğunuza kötü dokunma ve iyi dokunma arasındaki farkı nasıl anlatacağınızı bilmiyorsanız bu film sizin için de çözüm olabilir. En azından güzel bir başlangıç bence. Filmin linkini aşağıda paylaşıyorum. Televizyondan izlemek isterseniz anladığım kadarıyla gün içinde bir kaç kez tekrarlıyorlar.

Dün gece uyku öncesi dua eden kızımın son cümlesi bu yazının bitişi için gayet uygun bence: “… Allah’ım kötü kalpli insanları bizden uzak tut. Amin.”

 

Çocuk istismarı konusunda yapılabileceklerle ilgili bir diğer yazımı şu linkten okuyabilirsiniz: 

http://derenden.com/cocuk-istismari-konusunda-yapabileceklerimiz/

Yorum Bırak