Çalışan Anne Faydalı Bilgiler İpek Büyürken

Bebeğinize Kim Bakıyor?

bebe-84-500x250“Bebeğime kim bakacak?” kabusunu yaşadınız mı? Yaşamadıysanız şanslısınız demektir. Yaşadıysanız ve çocuğunuzu güvenle teslim edebileceğiniz, siz işteyken bebeğinizin bakımını gözünüz arkada kalmadan yapacak birini bulduysanız yine şanslısınız demektir.

Ben çok şanslı olan gruptanım. Çünkü gözümü arkada bırakmayan bir değil iki tane bakıcım vardı. Maalesef benim izinlerim kızım 3 ay 10 günlük olduğunda bitmişti. Kızım 3 yaşına gelene kadar annem ve kayınvalidem baktı. 13 aylık olana kadar her gün kendi evlerinden kalkıp bize geldiler. Dönüşümlü olarak haftanın iki günü biri, 3 günü diğeri geliyordu. 13. aydan 2 yaşına kadar bu sefer ben her sabah onlara bırakıp her akşam da almaya başladım. Yine haftanın yarısı anneme, yarısı kayınvalideme götürüyordum. İpek 2 yaşına geldiğinde ise annem rahatsızlandı. Kendisini bakıcılık işinden malulen emekli etmek zorunda kaldık ve 3 yaşına kadar kayınvalidem tek başına baktı. Annem de gücünü topladıktan sonra ara sıra destek oldu.

3 yaşına bir ay kala İpek okula başladığı için artık sadece akşamları okul çıkışında babaannesine gidiyor, her hafta sonu bir kaç saat de özlem gidermek için anneannesini ziyaret ediyor. Normalde çocuğun kafası karışmasın diye anne dışında biri bakacaksa bir kişinin bakması tavsiye edilir ama bizim durumumuzda ben+anneanne+babaanne yetmezmiş gibi iki tane de dede işin içindeydi. Çok bakıcılı dönemi olabilecek en başarılı şekilde atlattık sanırım. Bu başarının sırrı iki annemin de gayet işbirlikçi olmasından kaynaklıydı. Benim yapmalarını istediğim her şeyi özenle yaptılar. Yapılmamasını istediklerimi yapmadılar, en azından yapmamaya çalıştılar. Gözüm hiç arkada kalmadı sayelerinde. Haklarını ödemem mümkün değil. Ben de İpek’ten yeni ayrıldığım, ilk üç ayda başlattığım ritüellerin devam etmesini arzu ettiğim, yoğun olarak ilgi ve bakım gereken dönemde annelerimin işini kolaylaştırmak için buzdolabına asılacak şekilde notlar, tablolar hazırladım. Kimine göre çok bilmişlik olarak nitelenebilecek bu davranışım neyse ki “annelerim” tarafından çok sevildi. Çünkü bilmedikleri yeni yöntemleri de öğrenmiş oldular. Evet onlar da bebek büyütmüşlerdi ama onlarca yıl önceydi ve mesela anne sütünü dondurma, ısıtma gibi konuları bilmiyorlardı. Nasıl yapacakları konusunda endişelilerdi ve ikisi de yazarak verdiğim bilgilerin işlerini kolaylaştırdığını söylediler.

Başka bir yönü daha vardı. Bu tabloları hazırlamadan önce her akşam eve döndüğümde bir sürü soru sormak zorunda kalıyordum.

Kaç kez süt içti?
Kaç ml içti?
En son saat kaçta içti?
Ek gıda olarak ne yedi?
Kaka yaptı mı?
Kaç kere yaptı?
Uyudu mu?
Kaç kere uyudu?
Kaçar saat uyudu?
En son kaçta uyandı? ve daha bir dolu ahret sorusu…

Tablolar sayesinde bunların hiçbirini sormama gerek kalmıyordu. Tablodaki işaretlerden her şeyi anlıyordum. Bu tabloları sizinle de paylaşmak istedim. Belki bu yazıyı okuyan anne adaylarına ya da yeni annelere faydası olur. Sadece annelere değil bakıcılara da uygulanabilir. Daha geliştirilebilir. Önemli olan bebeğinize bakan kişinin, anneanne/babaanne/bakıcı fark etmez, bunu anlayabilecek ve kolaylıkla uygulayabilecek kapasitede daha da önemlisi niyette olması. Çünkü böyle bir not sistemini gereksiz görüyor, ona yardım için değil de kendisini denetlemek için olduğunu düşünüyorsa işiniz zor demektir.

Yazımı bir dua ile kapatıyor ve Allah herkese benimkiler gibi anlayışlı “anneler” nasip etsin diyorum 🙂

bebek_bakimi

Bebeğinize dair notları tek bir kağıda ya da küçük post-it’lere yazarak buzdolabına yapıştırabilirsiniz. Sizin yazmanız gereken bilgiler çok farklı olabilir. Ben daha çok anne sütünün ısıtılmasına, bekleme süresine vs. taklılıyordum en çok. Bebeğinizin fotoğraflarını ekleyerek annelerde sempati yaratabilirsiniz. Çöpe atmaya kıyamazlar böylece 🙂

bebek_bakim_tablo

Bu tabloyu 3-6 ay arasında kullandığım için ek gıda görünmüyor. Süt sütunu azaltılıp yerine ek gıdalar eklenebilir.

Tabloyu excel formatta indirmek için tıklayın:  ipek bakim tablosu_rev

IMG_0580

5 yorum

Yorum Bırak