Hayatın İçinden

Bebeğime İsim Seçerken

Çocuğunuza isim seçerken ne düşündünüz? Olmazsa olmazlarınız var mıydı? Bizim vardı.

  • Kısa olmalıydı. İki heceden fazlası bizim için uzun kategorisine giriyor.
  • İçinde Türkçe karakter olmamalıydı. “ç-ş-ğ-ü-ö” zinhar olamazdı, ama i olabilirdi.
  • Anlamlı olmalıydı. Karı kocanın isminden türetilmeye çalışılan bir anlamı olmayan hece birleşimleri bize uygun değildi.
  • Sadece anlamı olması yetmezdi, güzel anlamlı olmalıydı. Çünkü sünnet-i seniyyeye göre bir anne-babanın çocuğuna karşı olan en önemli yükümlülüklerinden biri ona “güzel anlamlı” bir isim koymasıdır.
  • Alay edilebilecek bir yönü olmamalıydı. Mesela Türkan ne güzel isimdir ama birkaç densiz çocuğun, çocuğuma “O Türkan yok mu o Türkan öptürmedi dudaktan” nakaratını savurarak sinir etmelerine sinir olurum.
  • İngilizce’de saçma bir anlama gelmemeliydi.
  • Hayatının her dönemine uygun olmalıydı. Bebekken de, yaşlandığında da ismi yakışmalı insana.
  • Birine söylendiğinde kolay anlaşılır olmalıydı. Soy ismimiz zaten yeteri kadar zor. Çocuklar bir de isimlerini anlatmakla uğraşmasınlar dedik.
  • Soy isimle birlikte söylendiğinde tuhaf olmamalıydı. Mesela kızımıza uzun süre Azra ismini koymayı düşündük. Sonra soyisimle söylenince a ve z harflerinin çok fazla olması bizi rahatsız etti. “Azra Murteza” biraz kaba oldu gibi geldi bize.
  • Tek isim olmalıydı. İki isim karmaşası çocuğu yormamalıydı. Aslında İpek’in bir de doğduğu sırada doktorumun koyduğu bir göbek adı var mesela: Peri. Ama onu kimliğine yazdırmamayı tercih ettik.

bebek_ismi_secerken2

Aslında kızımın ismi benim liseden beri en sevdiğim isimdi. Hatta kendi ismimin uzunluğu ve zor anlaşılır olması yüzünden keşke benim ismim İpek olsaydı diye düşünürdüm eskiden. Yine de İpek ismini cepte tutup bir sürü isimden oluşan bir liste hazırlamıştık. Sonra yine İpek’te karar kılmıştık. Gerçekten de ipek gibi bir kızımız oldu. Ben isimlerin insanların hayatlarını etkilediğine inanırım. Boşuna demiyorlar “ismiyle yaşasın” diye. Adına yakışır bir insan olsun, adı gibi güzel olsun demek istiyorlar.

Sonra oğlumuz olacağını öğrendiğimizde yine isim aramaya başladık. Erkek ismi bulmak bize daha zor geldi. Moda olmuş isimlerden hoşlanmıyorduk. Kriterlerimiz yine aynıydı. Aslında kızımızın ismini ben koymuş olduğum için, oğlumuzun ismini bulma görevi eşimindi. Baktım ondan isim çıkmıyor, ben de düşünmeye başladım ve 3 isimlik kısa bir liste oluşturdum. Selim-Sinan ve Mete vardı listemde. Eşim de Selim’i istediğini söyleyince yolu yarıladık ama İpek’te olduğu gibi acaba daha içimize sinen bir isim olur mu diye bir süre daha düşündük. Ve yine İpek’te olduğu gibi başa geri dönüp Selim’de karar kıldık. Oğlumuz sağduyulu olsun, aklı selim olsun istedik. İnşallah öyle olur. Ama son anda tek isim kriterimizi çiğnedik ve Selim’in başına kayınpederimin ismi olan Mehmet’i ekledik. İpek Murteza ve Mehmet Selim Murteza… Çocuklarımız isimleriyle yaşasınlar inşallah.

Bu arada sizin kriterleriniz nelerdi?

 

 

Yorum Bırak