Faydalı Bilgiler İpek Büyürken

B.ktan ama mühim konu: “Kaka Tutma”

Başlıktaki noktanın hangi harfi temsil ettiğini anladınız sanırım. Sakın mecazi anlamda kullandığımı sanmayın. Gayet gerçek anlamıyla kullanılmıştır!

İpek kızım yaklaşık 1 yaşında kakasını tutmayı öğrendi. Bu bilgiyi de sonraki iki yıl boyunca aralıksız kullandı. Aslında önce 11 ay civarındayken bacaklarını sıkmayı öğrendi, bu vesileyle de kakasını tutabildiğini gördü. Önceleri canı istemediği için kaka yapmıyordu, doğal olarak bir süre sonra kaka yaptığında canı acımaya başladı, canı yandıkça tutmaya devam etti ve nur topu gibi bir kısırdöngümüz oldu. Bu süre boyunca neler yaptık:

Önce tabii ki çocuk doktorumuzla görüştük. Fiziksel hiçbir sorunu olmadığını öğrendik. Yemeklerine dikkat etmemizi ve kabızlıkla mücadele eden her annenin yakından tanıdığı duphalac kullanmamızı söyledi. Öyle yaptık. Bir süre boyunca “iyi geldi bu yaptıklarımız” dedik ama mutluluğumuz kısa sürdü.  Duphalac dozunu iki katına çıkardık bana mısın demedi.

Sonra da “hani fiziksel bir sorun olmadığına göre psikolojik açıdan bir yerde yanlış yaptık galiba ama nerede” diye bir psikologla görüştük. İpek’in mutlu bir bebek olduğunu öğrendik. Muhtemelen bir şekilde bacaklarını sıkarak kaslarını kullanabildiğini fark etmiş, bu hoşuna gitmiş, tam bu noktada yaptığı harekete bizden birileri “yapma” dediyse bunun dikkat çekme unsuru olduğunu anlamış ve yapmaya devam etmiş, son aşamada da başardığı hareketin kaka tutmaya da yaradığını öğrenmiş olsa gerekti. Uzman Psikolog Iraz Suman’ın bize önerisi “görmeyin, duymayın, bilmeyin” oldu. Öncelikle hoşumuza gitmeyen bacaklarını kasma hareketini asla görmeyecektik, bunun hakkında kendisine “yapma” demeyecektik ve başkalarına İpek’in yanında bu konudan zinhar bahsetmeyecektik. Anne baba olarak biz bunu yapabilirdik ama İpek’e bizim dışımızda anneanne ve babaanne bakıyordu. Onlara da nasıl davranmaları gerektiğini anlattık. Uyguladıklarını söyleseler de ne kadar uyguladılar bilmiyoruz. Sonuçta üç maymunu oynamakta işe yaramadı. İpek hala bacaklarını çapraz yapıp sıkmak suretiyle kakasını tutuyordu.

Bu süreçte o kadar çok yiyecek denedim ki bana kayısı ya da armut diyen herkese çemkiresim geliyordu. Sanki ben yıllardır bunu yaşarken elim armut topladı hiç araştırmadım, sormadım, doktorlar da salaktı  kayısı yedir demediler… Ya sabır diyerek dinledim herkesi. Neler yedirdim, neler yedirmedim diye soracak olursanız;

 • Haftalarca pilav, havuç, muz yedirmedim.u_16062012-141019kabizlik-1
 • Her gün zeytinyağ içirdim yetmedi makatına sürdüm.
 • Kayısıyı çiğ, komposto, reçel ne şekilde bulduysam yedirdim. Dışarıda atıştırmalık olarak sürekli kuru kayısı dayadım.
 • Sulu yemek yedirmeye çalıştım.
 • Kuru incir, hurma, kuru üzüm evimizden eksik olmadı.
 • Mümkün olduğunca su içirmeye çalıştım.
 • Sütün fazlası kabızlığı arttırır diye içtiği süte su katarak tamamladım.
 • Kefir vermeyi denedim içiremedim.
 • İnternette bir yerlerde okuduğum tarifle kuru kayısı, armut ve yulaf ezmesiyle püre yaptım, içine zeytinyağı da ekledim. Her gün yedirdim.
 • Dorikus‘un annesi Sena daha önce duymadığım portakal suyunu önerdi, günaşırı içirdiğim portakal suyunu her kahvaltıda içirmeye başladım. O kadar sevdi ki bir süre sonra aklına geldikçe portakal suyu diye tutturdu. Bu sefer de fazla C vitamini zarar verebilir endişesiyle sabah bir, akşam bir bardakla sınırladım.
 • Kızının kaka problemi konusunda benden de muzdarip başka bir arkadaşım Begüm‘le saatlerce telefonda konuştum. Kendi durumumuzu anlattım, onun tecrübesini dinledim, bazı taktikleri İpek’e uyguladım… Gene olmadı, gene olmadı…

Bunların bazıları hiçbir işe yaramadı, bazıları da bir iki gün işe yaradı sonra yine eski tas eski hamam oldu. 2 yaşına yaklaşırken başka bir doktora daha götürdüm. Durumu anlattığımda bize bir prebiyotik ve bir de probiyotik toz kullanmamızı istedi. Prebiyotikler, kalın bağırsaktaki flora üzerine etki edip, kabızlığı rahatlatıyor. Probiyotikler ise ince bağırsak üzerine etkiliymiş. İşte biz bir süre her ikisini birden kullandık, sonra sadece prebiyotikle devam ettik. İlk ay süperdi, sonra prebiyotik de etkisiz eleman oldu. 6 ay kadar kullandık. Etkisiz hale gelince onu da bıraktık. Sonra da işi oluruna bıraktık. Bir ara durum o kadar vahimdi ki İpek nerdeyse haftada bir ve lavmanla kaka yapar hale gelmişti. Hem onun hem benim çektiğimiz ızdırap büyüktü ama hastanede aylar geçiren çocuklarla ilgili haberler duydukça Allah başka dert vermesin, en büyük sorunumuz bu olsun deyip kendimi telkin ediyordum. Bu arada İpek 3 yaşına yaklaşıyordu ve hala bez kullanıyordu. İçimdeki ses bezi bırakmasıyla birlikte kaka problemimizin de çözüleceğini söylüyordu. Kısmen öyle oldu. İpek’in şu anda gittiği okula başlamadan önceki hafta öğretmenleriyle tanıştırmaya, okulu görmeye götürdüm. İpek deneme amaçlı sınıfa gittiğinde okulun sahibine İpek’ten bahsederken kaka problemini de anlattım. Bana kayısı ile yapılan bir tarif verdi. Bu tarifi aynı sorunu yaşayan başka çocukların annelerine de vermiş ve hikayeleri mutlu sonla bitmişti. Ben de deneyeyim nasıl olsa kaybedecek bir şey yok diye düşündüm.

Tarif şöyle: 4-5 adet kadar kuru kayısıya (mümkünse gün kurusu olanından) bir bardak kadar su ekleyip kısık ateşte kaynatılır. Kayısılar yumuşadığında başka hiçbir şey eklemeden blenderdan geçirilir. Kıvamı meyve suyundan katı, püreden sulu olacak şekilde olmalı. Koyu olursa kaynamış su eklenebilir. Günde bir bardak içirilir. Eğer daha çok yaparak iki-üç gün boyunca içirmek isterseniz 14-15 kayısıya 3 bardak su ekleyerek pişirebilirsiniz. Ama bence taze olması daha iyi.

Ben sabah yarım, akşam yarım bardak içiriyordum. Çünkü bir seferde yarım bardaktan fazla içmiyordu. İçine bazen 2-3 tane hurma atıyordum, bazen de bardağa koyduktan sonra bir tatlı kaşığı zeytinyağı ekliyordum. İnanamadım ama işe yaradı. Taze ya da kuru olarak her gün yedirdiğim 4-5 kayısı hiçbir işe yaramazken bu yöntemle düzenli kaka yapmaya başladı. Yaparken canı yanmayınca bir sonraki sefer korkmadan yaptı. Bir ay kadar bu tarifi kullandım. Önceleri her gün sabah-akşam, sonra sadece sabah, sonra gün aşırı içirmeye başladım ve sonunda bıraktım. Artık kaka problemimiz yok. Hatta geceleri çişe kaldırdığımda bazen uyku halindeyken bile kaka yaptığı oluyor. “Anne kakam geldiii” diyip tuvalete koştuğu ilk seferde nasıl şaşırdığımı hiç unutmayacağım 🙂

Dediğim gibi en kötü derdimiz bu olsun inşallah. Darısı tüm kabız bebelerin ve annelerinin başına…

İpek’in bezi bırakma hikayesini okumak için tıklayın

 

5 yorum

 • Bir kere daha gecmis olsun. Hep diyoruz ya her cocuk ozel diye, ortak bir sorunda farkli cozumler buna en iyi ornek.
  İmza; b.ktan konuda dert ortagin…. :)))

 • Bizimde şuanda yaşamış olduğumuz ve az önce annelere sorup bu cevapları aldığım için sanki yazının içinde kendimi buldum.Biz anneler neden böyleyiz acaba? 🙂 Kayısı ve incir devamlı yiyor İpek ama şimdi anneler söyleyince refleks olarak tutuşturdum eline,sanki hiç yemiyor gibi 🙂 İnşallah bizimki de hemencecik geçer

 • Seni o kadar iyi anlıyorum ki bir dönem bizde de olmuştu bir kere makat yırtılması yaşayınca ve iki kere lavman yapınca Lina maalesef kaka yapamaz hale geldi.Çok ciddi bir psikolojik travma çocukların bazı şeyler yaşadığına patolojik ve psikolojik bir açıklama gelemediğinde insan çok tıkanıyor…

  Sen de elinden geleni hatta fazlasını yapmışsın sonucun olumlu olmasına çok sevindim izninle yazını paylaşacağım

  • Dün hiç giremedim bloga, yorumları şimdi görüyorum. Beni anladığına eminim Merveciğim. Herkesin başka bir arızası var işte :))
   Hep dermanı olan dertlerle karşılaşalım yeter…

   • Yazınizi paylasitiginiz tarih 2013 ve şu an 2019 dayız okurken kendimizi gördüm bende deneyeceğim inşallah şifa olur çok ama çok zor günler geçiriyoruz . Nasıl tutabildigine sasiriyorum .pedegog yardımı almaya niyetlendim ama şu an ilk isim en sıkı tarifi uygulamak

    • Merhaba benim kızım 1 yaşında basladi şu an 3.5 yaşına kadar kakasını sürekli tuttu yapmamak için direndi bu şekilde sürekli kabız oldu . Vesaire diye detaylara girmeyeyim . Şunu öğrendik ne yaparsanız yapın kendi kendine korkusunu yenip tuvaletini yapıyor . Akli ne zaman erese gibi . Hala bile tutmaya çalışıyor arada camasirini kirletiyor hatta ana klozete kendi gidip ilk etapts biraz tutuyor kendinj sonra da yapıyor ve beni supriz diye çağırıyor .

 • Çok teşekkürler yarın deneyeceğim… Söylediğiniz şekilde suyunu içiriyordum ama nedense blenderdan geçirmek aklıma gelmedi. Zaten suyundan çok posası faydalı. İşe yarayacağını düşünüyorum, tekrar tekrar teşekkürler

 • Tam da şu günlerde b.k derdine düşmüş bir anne olarak okudum yazınızı. Mutlu sonla bitmesi bana umut oldu teşekkürler

 • Özellikle buraya da yazıyorum bir faydam dokunur belki diye. Benim blogum google aramalara kapalı ve sanırım buraya daha çok kişi ulaşabiliyor bu problemle ilgili…

  Tarifinizi denedik. Tam anlamıyla olmasa da yine de büyük katkıları oldu. Bir ay kadar kakası oldukça yumuşak çıkıyordu. Öncelikle bunun için teşekkürler. Sonra bir gün ben nedense aklıma daha önce gelmeyen bir şey denedim. Alaturka pozisyonda kakaya oturtma:) Anında sonuç verdi. Ve sonraki seferlerin hepsi de. Kısır döngüyü de böylece kırdık.

  Çünkü o pozisyonda kaslarını tutması oldukça zorlaşıyordu.

  Darısı bu sıkıntıyı yaşayan diğer çocukların başına. Blogda da yazıcam şimdi:) Allahım ne mutluluk…

  • Geçen gün 3 haftalık bebeği olan bir arkadaşım dedi ki: Bir gün kaka gördüğün için zil takıp oynayacaksın deseler hayatta inanmazdım.
   Kulübe hoş geldin dedim kendisine 🙂
   Size de geçmiş olsun. Bir kez kırıldı mı gerisi geliyor zaten. Kayısılı tarif bizde hala çok işe yarıyor. Kakanın katılaştığını gördüğüm an çeyrek bardak içirsem bile sonraki kaka kolayca halloluyor. Ama her çocuk bir değil maalesef. Nasıl olursa olsun atlatılması önemli. En büyük sıkıntınız bu olsun inşallah.
   sevgiler 🙂

 • Emirhan 4 yaşını bitirdi ama hala bacakları çapraz yaşıyor hiç kaka yapmıyor. Aklınıza gelecek herşeyi denedik nafile. Büyük bir kalp ameliyatı geçirdi doktorumuz bilinçaltı korku gelişmiş diyor. Tarifi deneyeceğim. Teşekkürler

  • İnşallah işe yarar Derya Hanım. Kalbinden yana da bir daha asla sorun yaşamazsınız umarım. Büyük geçmiş olsun.

   • Teşekkürler. Teşekkürler… 1, 5 aydır tükenmiştim artık.. Ağlayarak yapılan sert akalar karnım ğrıtor diye dolaşmalar… Aynn bu tarif i sabah açken yediriyorum içinede proyotik liff! Katıyorum. 1. Denemede sonuç aldm.. 3. GÜndeyiz ferruma başlamadan önceki haline döndü kakası.

 • merhaba , oğluma 2 yasıdna bezi bıraktırdık , sonra kaka tutmaya başladı , sanırım görmek istemiyordu , ne de olsa o gne kadar bezini görmemişti , hep yatar vaziyette değiştiriliyor ve görsel teması bulunmuyordu , 5 gun 6 a gun tuttuğu oldu , kayısı suları , çörek otu yagı , sebzeli lifli yiyecekler vs vs , yok yani son güne kadar tutuyordu , eger sebzeli beslenirse o zaman kakası 5 günde olsa yumuşak çıkıyordu , ama eger beslenmesi son günlerde eger sebzeden uzaksa , o zaman acılı oluyordu , çocuk doktoru duphalac onerdi , hamilelerede verilebilen , fizyolojik bağırsak fduzenleyici , dışkı her zaman yumuşak kıvamlı oluyor , sanırım baktı acıtmıyor kullanmaya basladıkdan 3 ay sonra tutmaktan vazgeçti

  • duphalac bizde bir işe yaramadı maalesef. Daha doğrusu kısa bir süre işe yaradı, sonra etkisiz hale geldi. Bizde de kayısıyı kaynatıp, blenderdan geçirdikten sonra koyu kıvamda içirmek işe yarıyor. Her bünye farklı, herkesin kendine özel çözümleri bulması gerekiyor demek ki 🙂

 • şu an tarifiniz ocakta .kaka bizim de büyük sorunumuz.inşallah benim kızımın da kaka problemi biter bir an önce bu tarif bize de yarar.

 • Ya cok caresizim ..bende ayni sorunlari yasiyorum oglumla. Ve ishalde olsa bacaklarini halen daha kisiyo 3-4 gun yapiyor sonrada baskiya dayanamiyo ve dedigi su: anne bak kapali bacaklada oluyormus diyo.. Artik ne yapacagim bilemiyorum.. Son care piskolog heralde.

  • Burçin Hanım hani kelin ilacı olsa kendi başına sürermiş ya, ben ilaç bulamadım hala bu derde. Okul pedagogu zaman içinde kaybolacağını, o hareketi yaptığında görmezden gelmemizi öneriyor ama o kadar canımıza tak etti ki kimi zaman görmezden gelemiyoruz. Sİz de bir pedagogla görüşün isterseniz.
   Sevgiler,
   Gülderen

 • Merhabalar deren hanim ayni sorun benim kizimda da var suan 2 bucuk yasinda 1 yildan fazla suredir kaka yaparken agliyo bagiriyo kendini cok sikiyo ama ikinmiyo goturmedigim doktor kalmadi beslenme uzmanina gittik oda kuru kayisi kuru erik kuru inciri islatip zeytinyagiyla karistirip vermemizi soyledi belli bi sure ise yaradi sonra dediginiz gibi kisir dongu tekrar birakinca yine ayni seyler oldu lavmanla kaka yapar hale geldi bende ararken sizin yazinizi gordum suan kayisilar ocakta ins.boyle ise yarar kizimda kurtulur bizde…..ac karnina mi vermek lazim birde gunde ne kaadar

  • Merhaba Ayşenur Hanım, inşallah işe yarar. Ben genellikle sabah kahvaltıdan önce bazen de kahvaltıda bir bardak veriyordum. Küçük bir bardak verirsem hepsini içiyordu. Bardak büyük olursa bitiremiyordu. Bir küçük bardak da öğleden sonra ya da akşam yemeğinde veriyordum. Taze taze olsun derseniz 4 kayısıya bir bardak kadar su koyup cezvede pişirin. 3 kayısı+bir hurma da olur. Çok kaynamasına gerek yok. Kayısılar blenderdan geçecek kadar yumuşasın yeter.
   Sonucu yazarsanız sevinirim.
   Sevgiler…

 • Yaşadığınız olayın birebir aynısını kızımda yaşadım ve şimdi 2.5 yaşındaki oğlumda yaşıyorum.çevremdeki insanların sürekli şunu yedir demelerinden o kadar sıkıldım ki derdimi bi türlü anlatamıyorum bu durumun kaslarını farkedip tutmasıyla ilgili olduğunu.kızımda da yapılmayan test kalmadı en sonunda çok güvendiğimiz doktorumuz bize dizede denildiği gibi görmezden gelin önemsemeyin dedi ve 2günde olay çözüldü.fakat şimdi oğlum aynısını yaşıyor ilgilenmiyormuş gibi davranıyorum ama karşımda acı çekerken ister istemez gelmişiz kalamıyorum ama sizin verdiğiniz tarifi deniycem umarım bi çözüm olur.sizi okuyunca yalnız olmadığımı anladım çok teşekkürler…

 • Aynı sorun maalesef bizde de var.. Kızım Derin 1,5 yaşındaydı kaka tutmaya başladığında.Çok sıkıntı çektik o ağlardı ben ağlardım kaç sefer acillik olduk.Goturmediğimiz yer kalmadı çocuk cerrahı çocuk gastrologu ne gerekiyosa.. En son Sokol denilen bi ilaç ki vazelinin likit halidir yan etkisi yoktur onla bi nebzede olsa rahat ettik ama doktorumuzun tavsiyesiyle 1 yıldır kullanıyoruz halaaa kullanıyoruz.Tek fark dozu azaltarak.Şu an Derin 3,5 yaşında tuvalet alışkanlığıda kazanmış bir çocuk tabi bununda etkisi olmadı değil. Tam baya yol aldık artık ilacı keseriz diye düşünüyordum ki tekrar yapmaktan vazgeçti 3 gündür hayatım kabusa döndü cok üzgünüm.. Tamamen nasıl kurtulucaz hiçbir fikrim yok. Sizin tarifinizide mutlaka deniycem..

 • Cok caresiz durumdayim ya artik yoruldum bu cocuk nasil bu kadar kabiliyetli nasil olurda kakasini tutabilir artik uyku bile yok bize uc yasina girecek yakinda 2.5 yasindanberi tutmaya basladi nasil yenecegim bilmiyorum umarim bu tarif ise yarar bu aksam ddeneyeceğim hemen…daha cocuk düşünmüyorum:)

 • Off oyle cok yazasim var ki 3.5 yas hatta 2 ay sonra 4 yasina girecek bir kizim var. 1.5 senedir kaka konusu oyle bir halde ki. Neyse derdimle bogmayayim ama onemli bir sakinyapmayin notum olacak.. 10-12gun bile yapmamasi mumkun. Bunu kabul edin, strese girmeyin ve 1.5-3.5 yas arasi konuyu takip eden gastroentrologunuz onermedikce lavman yaptirmayinnn!!! Anal doemdeki cocukta cok buyuk hata imis.. Biz ettik siz etmeyin. Bu mudahaleyi kakanin yapilmamasi sonucu degil, varligina baglayabilirmis..
  Duphalac ve beraberinde debridat (mide ilaci ne alaka demeyin, duzenleyici etkisi varmis) ve lavmanlik hale gelirseniz de magnesie calcine. Drunuza sorun. Magnesie calcine yapilan lavman ile Ayni bilesen sadece agizdan iciyor, travmasi az.etkisi lavman kdar pespese olmuyor elbet ama sabir onemli.. Bi de bagirsak faunasi icin biogaia dediler ama bizimki cok sivi kaka oldu, onu da tuttugu yikadigim kilot sayisi disinda bisi degismedi. 1 ay oncesinde olsa biz kismen cozduk derdim de, tekrar basladi. Bu sefer sabrimda kalmadi.. 🙁 Aramak isteyen varsa veya mesajlasmak delice yazabilirim sanirim..

  • Durumunuz çok zormuş. Allah kolaylık versin. Bizimki bu boyutta olmadığı için tamamen atlattık çok şükür. Umarım siz de en kısa zamanda atlatırsınız.
   Lavman konusunda haklısınız dikkatli olmak gerekiyor. Ancak biz bu problemi yaşarken lavman iyi ki varmış dedik açıkçası. Kriz anlarında kurtarıcımız oldu. Her çocuğun bünyesi farklı oluyor. Duphalac kızımda iki günden sonra hiçbir işe yaramadı. Doz arttırmak da çözüm olmadı maalesef. Allah daha büyük dert vermesin inşallah.

  • Meltem hanım şimdi kızımızın durumu ne bu sorunu atlatabildinizmi bizde aynı durumdan şikayetçiyiz benim kızımda şu an 5 yaşında 2 yıla yakın oldu 8 10 12 günü bile buluyor yaparkende tamamen yaptığını sanmıyorum pisikolok desteğide aldık devam da ediyoruz ilerleme yok mağnize kullanmamıza rağmen tutmayı devam ediyor

  • Meltem hanım, yazınızın üzerinden epey geçmiş ama, şu an bu dertten öyle muzdaripim ki, sürekli okuyorum, 2 ay sonra 4 yaşına girecek oğlum, 1 senedir aralıklı olarak kaka tutuyor, siz nasıl atlattınız bu dönemi, bana sanki hiç düzelmiyecek gibi geliyor, çok umutsuzum artık ne yapsak olmuyor

 • Bendecayni dertten muzdarip bur anneyim.kizim 13 aylikken kotu bir kabiz oldu ve acicak korkusuyla kaka tutmaya basladi.yaklasik 10 ay bu problemle yasadik.duphalac surup kullandik ama bi faydasi yoktu.giderek kendini gelistirdi.oturarak dha uzun sure tutabilecegini kesfetti.bazen 8-9 gun yspmadigi olmaya basladi.PROBIYOTIK tozla murdjm erigi ve keten tohumu bir cay kasgi kahvaltilarinda kullwnmaya basladim.buarada bir ODUL PANOSU hazirladim.kizimin resmi ve yaninda kaka.her yaptiginda panoya bir hayvan yapistrdik.cok mutlu olup herkese gosteriyordu.buarada kullandklarm ise yaradi ve her gun yapmaya basladi.acimadigini gorunce bu durumu atlattik.bir ay kdar her gun yapti.hayatimin en guzel gunleriydi.iki yasina yaklastigi icin tuvalet egitmine baslayim dedim hersey guzel gidiyodu cunku.hemen alisti nerdeyse 5:gunde bezden kutulduk.fakt tuvalete gidrken bekletrkn sanirim tutmk yine aklina geldi.sil bastan herseye yeniden basladik.sabrim kalmadi.psikolojim bozuldu iyice ama guclu olmk zorundayim yaptklarmi yeniden denemeye basliyorum.insllh atlaticaz yine dua edim.icimi dokmek istedim

 • inananiyorum benimle ayni sıkıntıyı yasatwn ne ksadar cok anne varmiş… Allahım bende cozumu bulayım… bizeee gic bir sey fyda etmiyor. lavmanin sakincali oldugunu ogrenmem bile beni daha strese soktu. simdi bende kaka kosesi yapip yapmaasinu saglayacagum insallah. ama arrik ilac vermedeb lavman yapmadan buny halletmek istiyorum. artik DERENİM kaka yapmsin lutfen allahim.. Kilzimin ismi Deren 🙂

  • tekrar selamlar.. lavman yerine doktorunuza dozu danisarak magnesie calcine verebilirsiniz. duphalac ve debridat’tan da aliskanlik yapar diye korkmayin, neticede cocuk kabiz degil, tutuyor.. ikisi farkli – cocuk dru ilaci yazdikca direniyordum ama adamcagiz sagolsun guzel acikladi en son kullanim sebeplerini..
   ben 1 aydir antidepresan kullanmaya basladim kendime, bu konu yuzunden, bircok anne bu konuda yardim aliyomus, psikolog bayan oyle dedi, cocugu serbest birakmak disinda yontem olmadigi icin cocuga bisi yapamiyinca aileyi destekliyolarmis.. bu 1 aydir hakikaten de cocugu daha az sıkıyorum. konuyu kapatabiliyorum kafamda. cok fayda gordum. kizim da daha mutlu sanirim. bir de bu kucuk poponun bana ait olmadigi, kontrolunun bende olamadigini kabul etmeme yardimci oluyor.
   gecen cok enteresan birsey yasadim, buzpatenine gitmistik, 2 saatten fazla kaydi, cok yoruldu, evde kakasini yapti aksam, sonra da bana “anne, azicik yapicaktim ama cok yorulmustum ya, tutamadim bi baktim hepsini yapmisim” dedi. bunun uzerine yapmiyor diye uzulmekten vaz gectim..
   hepimize kolayliklar dilerim. umarim tez zamanda bizimki halloldu darisi basiniza mesajlarimiz ardi ardina gelir.. 🙂

   • Meltem Hanım bizim sorunumuz halloldu çok şükür. Sanırım 1 yıldır falan kaka tutma derdimiz kalmadı. Darısı bu derdi çeken tüm annelerin ve çocukların başına diyorum.
    Sizin durumunuz epey zormuş sanırım. Destek almak iyi fikirmiş aslında. Bu konuda psikolojik destek hiç aklıma gelmezdi ama anne için ne kadar sıkıntılı bir durum olduğunu düşününce böyle bir desteğin çok yardımcı olabileceğini tahmin ediyorum. Nitekim size kendinizi daha iyi hissettirmiş. Sonucu mutlaka yazın no’lur. Hatta bu süreçte neler yaşadığınızı yazmak isterseniz blogumda konuk yazar olarak yazmanızdan memnun olurum 🙂

  • Mine Hanım inşallah bir an önce Deren’in kaka problemi çözülür. Sanırım yaş büyüdükçe iş biraz daha kolaylaşıyor. Bilmeyen için basit bir problem gibi görünse de, bunu yaşayan çocuk ve anne için çok zor bir dönem. Acil şifa diliyorum 🙂

 • Bana umut ışığı oldunuz yazdıklarınızın aynısı 2,5 Yıldır yalıyorum ve hayatım kabusa döndü sizin uyguladınız bütün yöntemleri bende uyguladım ama sonuç kocaman bir hiç bir tek bu yöntemi uygulamamıştım onu hemen denemeye başladım umarım sonuç mutlu sonla biter teşekkür ederim Verdiğiniz bilgiler için hoşçakalın

 • merhabalar…… kabızlıkla yenı tanısan bir anneyım… dogrusu sureklı sert kaka yapardı takı bu sonra bır aydır kızımın halını gordukce canımdan can gıdıyor.. yenı hastaneden geldık ve arastırayım dıye bılgısayarın basına oturunca bu yazıyla karsılastım…artık lavmanla bile kaka yapamıyor 🙁 sımdı verdıgınız tarıfı deneyecegım. ınsalah sonuc ıyı olur yoksa anne kız aglamaktan canımız cıkıcak

 • Merhaba bayanlar, 26 aylık bir oğlum var . 6 aydır kakasini yaparken zorlanıyor ama son 3 aydır adeta kendindengeciyor. Ben kabizligindan dolayi zorlandığıni sanıyordum çünkü ancak 4 5 günde bir defa ağlayarak ve ok aşırı sert ve büyük kaka yapıyordu. Arada bir kaniyordu da…. ama annem yapmamak için kasildigini söyledi. Aynı Spastik kişiler gibi vücudunu bir tarafa doğru ediyor, çığlıklar atıp ağlıyor. .. dayanamıyorum. ….

  Şu anda 9 yaşında olan kızımın 2 3 yaşında makatinda çatlak vardı uzunca bir sürede kendiliğinden geçmiş ama hepimizi çok yıpratmisti. Ooooooffff çok mutsuzum

 • 4 yasinda bir kizim var 3 ay once kabiz oldu kabizlik gecti fakat odu budur wc ye oturmuyor kacip bir yere oturup sikistiriyor cikmasin diye biraz kaciyor gunde dfalarca kafayi yedim ne yapabilirim bilmiyorum

  • Aysel Hanim, gecmis olsun. umarim biran once atlatirsınız. Biz oldukca yol aldik son birkac aydir. beslenme ile ilgili bircok tavsiye duymussunuz, okumussunuzdur, bunlara hic girmiycem..
   onerilerimi siralamak isterim:

   1. Kabiz olmamasi icin fazla ust uste et- pilav-makarna turevi yedirdiginizde veya sebze yediremediginiz gunlerde diyeyim Duphalac benzeri bir ilaci doktorunuzdan doz bilgisi alarak (laktoz vs alerjisi konularini bilmiyorum, varsa mutlaka danisin) kullanmaktan cekinmeyin.
   2. Sakin cocugun kakasi ile ilgili olumsuz konusmayin, konusulmasina da musade etmeyin. Mumkunse altina yaptiginda da guleryuzlu ve sakin olun- ailenizi de bu konuda motive edin.
   3. Kaka yapti-yapmadi kac gun oldu stresini hayatinizdan cikartin. cocugun yaninda hicbir sekilde bu bilgili esinize veya baska kisilere aktarmayin. bir sifre belirleyin, yapinca bunu kullanirsiniz. (biz bursa spor gol atti, golu gorsen superdi gibi birseyler diyoruz 🙂 )
   4. Asla tuvaletle ilgili konularda ceza, tehdit, mahrumiyet (onu yapmam, buraya goturmem vs) yaptirimlarini kullanmayin
   5. Asla diskilari kotulemeyin. ellemeye egilimi var ise diskilarin yerinin tuvalet oldugunu, ellersek ellerimizi yikamamiz gerektigini soyleyin. “Kaka kotu kokuyor” dendigi icin 1.5-2 sene bu derdi cekmis bir anneyim. buna bagli kokuttun ortaligi vs gibi sevecen-sakaci ifadeleri de kullanmayin.
   6. Gule gule kakalar diye bir kitap var, biz bir donem okuduk, deneyebilirsiniz, guzel bir kitap, ama kitaba asiri bir onem vererek okumayin, diger masal kitaplari ile esdeger tutmaya calisin. 🙂
   7. Wc’ye yapmiyorsa alternatifler bulabilirsiniz, biz hala lazimliga yapiyoruz, hatta bana “anne one dogru egilince daha kolay yapiyorum” diyor artik. (benimkisi de 4 yasinda)
   8. kakayi yaparken acisa bile yaptiktan sonra rahatlayacagini hatirlatin, bazen tuvalette aileden sevdigi kisilerin yaptiklari kakalarin onun kakasini bekledigini soyluyordum, ama bu 1 sene onceydi, 4 yas icin ise yarar mi bilmiyorum. zaten bir sonraki maddede baska birsey yazicam, o daha elzem
   9. Ne dusunurseniz dusunun cocugunuzun 4 yasinda oldugunu kabul edin, artik bir birey, kararlari var, kaka yapmamak da onun tercihi.. kendinizi telkin edin 5gun, 6gun yapmayabilecegini kabul edin, takip edip strese girmeyin. (biz 3 gun bekleyemez haldeyken 11 gune kadar beklemeyi bile basardik, siz de basarabilirsiniz) aleni takip etmek tum aileyi strese sokuyor, cocuga baski yapmaniza neden oluyor.. cozum de olmuyor malesef. surekli cocuga bu konuda bilgi vermeyin..
   10. bu konuyu unutmaya ve cocugunuzla eglenmeye bakin.. eglence olarak ilik-sicak suya oturmali aktiviteleri tercih edin. 😉 poposunu rahatlatacaktir.
   11. cocuk kakam geldi diyince derdest edip tuvalete tasimayin.. “yapmak istiyo musun” veya “bu konuda ne yapabilirim” veya “e git tuvalete annecim” gibi tepki verebilirsiniz. birakin tuvalete kendi istegi ile kendisi gitsin.. bitince yardima cagirabilirsin, veya yardima geleyim mi diye giderken soruyorum ben. cok uzun kalirsa da gidip gelmemi ister misin diyorum.
   12. cocugun kendi halini dramatize etme egilimi zaten oluyor, buna katkida bulunmayin.. sarilip aglayarak yaptik vs gibi bircok anne yaziyor, bunlar dogru seyler degil. siz kabiz olunca kimse size sarilip aglamiyor bunu unutmayin. empati kurayim derken isin cilkinin cikmasina musade etmeyin.. 🙂
   13. cocugu teslim ettiginiz yerlerden de rica edin, bu cercevede hareket etsinler. ozellikle kaka ile ilgili olumsuz konusmalari durdurmak onemli
   14. biz kakayi sevimli hale getirmeye cok ugrastik, parfumler sıktık, ustune simler doktuk, neler neler denedik.. 🙂 bir gun kendi yaptigi kakayi gorup “anne bu kaka da burusukmus” dedi gulmeye basladi.. ertesi hafta da yaparken “kabariyo bu kaka” dedi.. adlari kabarik ve burusuk kaldi.. 🙂 simdi hangisi gelicek acep kabarik mi burusuk mu diye egleniyoruz.. kendi bir acilim gosterirse oradan devam etmek bize iyi geldi..
   15. bu konuda oyun oynarsa eger, onun liderliginde oyuna devam edin. fazla birsey katmayin. ona sorararak oynayin. oyun kafasinda bazi seyleri yerlestirme bicimi imis.
   16. Koku konusunda dertlenirse veya o geldi bu gitti ayip derse birilerinden duydugu icin “bu yuzden tuvaletin kapisi var” diyip evdeki kapilarin neye yaradigini anlatabilirsiniz. (Bunu anlattiktan sonra cocuk tuvalette kapiyi kaparsa eger girmeden kapiyi calin ve izin alin mutlaka..)

   uzun uzun yazdim, bazilari tekrar tekrar okuyup bildiklerinizdir eminim ama kusuruma bakmayin; hisli ve dertli oldugum bir konu zira.

   UNUTMADAN:
   eger kabizlik uzun suruyor ve beslenmeden bagimsiz oluyorsa
   – gluten intoleransi,
   – colyak hastaligi
   – cesitli vitamin eksiklikleri
   – bagirsak anormallikleri gibi seylere bakiyorlar, bir gastroentrolog ile gorusmeniz faydali olabilir.
   ancak kaka tutmaya bagli peklesmeyi kabizlikla karistirip kendinizi de helak etmeyin hemen.. 🙂

   evhamin her turlusu kotu imis. annenin evhami cocuga cok farkli sekillerde yansiyor, kendinizi sıkmayin.. umarim kisa zamanda hepimiz bu konuyu atlatiriz.
   saglikla ve mutlu kalin.

 • Arkadslar buraya dha oncede yazmistim.yaklasik bir yildir kaka tutma problemimiz var diye.psikolojik kaka tutan cocuklarin bu sorunu asmasi icin cocugumuzun ISHAL olmasi gerekiyor. Acimadan yaptigini gorunce sorun asilacak. Sadece uc gun kullandigim ilac sayesinde bir yildir ishal olmayan cocuk ishal oldu.hemen burda paylasmak istedim.sizlerede derman olsun diye.MAGNEZI CALCINEE TOZ kesinlikle hemen kullanin. Cocugun ishalinin gidisatina gore dozu ayarlarsiniz. Ben bir bucuk olcege yakin vermeye basladm azalticam giderek.suan inanilmaz mutluyum.Allahin izniyle hepimiz dertlerimizden kurtulalim insallah…

 • Merhaba. Öncelikle size duacı olduğumu yazarak başlayacağım. Anlatacağım, başarıya ulaşmış bir çabanın öyküsüdür 🙂
  Oğlum 13 aylıkken bir kez kabız oldu ve ondan sonra kısır döngümüz başladı. Doktorumuzun önerisiyle duphalac kullanmaya başladık. Ancak doktor çay kaşıyla başlamamızı söylemişken biz iki günde 5 cc’ye çıkmak zorunda kaldık. Ve kısa süre sonra o da yetmemeye başladı. Normalde çok evhamlı bir anne olmamama rağmen artık çıldıracak gibiydim çok stresliydim herkese çatıyordum. Sonra web araştırmalarım sonucu yazınıza rast geldim. Aslında ben bu formülü biliyordum ama duphalac’ın çaresiz kaldığı durumda işe yarayacağı hiç aklıma gelmemişti. Hemen 5 kayısıyla başladım çünkü oğlumun pamuk poposu kıpkırmızı olmuştu ve iç çatlak ya da hemoroid oluşmasından endişeleniyordum. Oğlum küçük olduğu için o haliyle içiremedim. Yılmadım, hemen bir markanın sütlü yulaflı buğdaylı (yüksek lif içeren) toz kaşık mamasını aldım ve onla karıştırarak kahvaltı olarak yedirdim. (Mamayı yarım ölçü kullandım). Sonunda inanılmaz olan gerçekleşti ve ilk yumuşak kakamız çıktı. Sevinçten ağlayacaktım. 2 hafta boyunca her gün bu şekilde yedirdim sonra 3 kayısıya düştüm sonra da gün aşırıya.. Şimdi hala 3 günde bir veriyorum ama kayısı yemediği günlerde de kakasını yapıyor. Yakında tamamen keseceğim. Size çok teşekkür ediyorum. Sevgiler…

  • Süpper. Hem sorununuzun çözülmesine hem de bunda payım olmasına çok sevindim. İnşallah bundan sonra da aynı şekilde devam eder, bir daha hiç kabızlık problemi yaşamazsınız.
   Geri dönüşünüz için de ayrıca teşekkür ederim. Bugüne kadar bu tarifi uygulayan çok oldu ama olumlu ya da olumsuz sonuç bildiren olmamıştı.
   Tekrar teşekkürler, sağlıklı günler… 🙂

 • Benimde bir oğlum var neredeyse 3 yaşında çişimizi kakamızı biliyoruz ilk başta gayet iyiydik kakası çişi gelince hep söylüyordu bilincindeydi yani ama ne hikmetse artık arada sırada söylüyor bazen söylemiyor geldiğinde kendi de farkediyor sıkıyor Allah sıkıyor son dakikaya kadar tutuyor son dakikada bazen söyler bazen söylemez ne yapacağımızı şaşırdık 🙁

  • yaz doneminde sabah kahvaltilarda sadece meyve yedirdik, cok fayda gorduk. siz de mutlaka deneyin.. Anane babannede kaldigimiz gunler sadece bunu mu yiyecek diye sok oluyorlardi, biz formunu buna borclu veya sıkı rejimde diyip gulup geciyoruz bu duruma.. 🙂

  • Merhaba sevgili “büyük sorun”,
   Hayatınızda bir değişiklik olduysa etkilenmiş olabilir. Okula gidiyorsa öğretmeniyle ya da varsa okul pedagoguyla konuşsanız? Belki oğlunuzu yakından gözlemledikleri için fikirleri olabilir.

 • merhebalar benim dedörtyasında biroglumvar ve kaka problemimiz tutuyor hem de uc bes gun yapmak istemiyor deren hanım denicem terifinizi inşallah çözüme kavuşturur bizi ve bizim gibi herkesi …bol sabırlar diliyorum ….

 • merhabalar benim kızım 3 yaşında hiç kaka problemi yaşamamıştık taaki 3 hafta öncesine kadar.3 hafta önce poposunda yara çıktı ve kakasını yapmamaya başladı.3 haftadır pilav makarna yok,kremler,iğneler,antibiyotikler derken yara iyileşti ama bize yırtık kaldı malesef ve kızım hala kakasını yapmıyor.Bugün çocuk cerrahına gittik.Ultrason istedi ve ben böyle bağırsak görmedim tamamemn kaka dolmuş dedi.Kesinlikle bu kakayı yaptıracaksınız dedi ne yapacağız bilemiyorum oturmuyor tuvalete ağlatarak yaptırmam gerekiyor ve ben psikolojisinin bozulmasından çok korkuyorum:( tarifinizi deneyeceğim inşallah işe yarar…

  • Sevilay Hanım çok geçmiş olsun. Doktor değilim ama bğırsak bu kadar doluysa, önce lavman yaparak bağırsağı boşaltmanız gerekiyor gibi geldi bana. Pınar Hanım da aynı yorumu yapmış. Sonrasında kakayı yumuşatıcı besinlerle, kayısılı tarifle devam ederseniz artık canının yanmadığını görüp tutmaktan vazgeçebilir. Doktorunuz bağırsağı dolu görünce lavman önermedi mi? Lavman yapmayın dediyse nedenini söyledi mi?
   Umarım bir an önce çözülür sorununuz. 🙁

 • Merhaba, oğlumda aşırı Kabızlık ve makatta Yırtık sorunu yaşamıştım; bu yazıdaki tüm çözümleri denedik o dönem ancak bizim sorunumuzu günde birkaç küçük Parça kavun yedirmek ve üstüne içilen su çözdü. Belki sorunlu bir bebek annesi okur.

  • Her çocuğun çözümü farklı olabiliyor. İyi ki yazdınız Pınar Hanım. Dediğiniz gibi belki kavun denememiş bir anne için bu yöntem çare olabilir. Teşekkürler 🙂

 • 17 aylık kızım da su an aynı sıkıntıyı yaşıyor.. Donem donem yasardık ama son 2 haftadır epey arttı.. duphalac osmolac vs gibi ilaçlar artık fayda etmiyor. Çocuk Cerrahisine gittik. Çatlak oluşmuş poposunda. X-M diet verdi bir de medacasol krem.. 3kaşık içmesine ragmen ağlaya ağlaya tırnak kadar bir kaka yaptı.. Delirmek üzereyim, o daha çok küçük bu kadar acıya katlanamaz. Yazdığınız herseyi uyguladım. Şimdi bu kürü deneyeceğim, faydası olursa bir ömür boyu dua ederim size… sonucu yazacağım, duanıza bizi de katın anneler..

   • Merhaba
    Malesef şimdi sadece ilaçları veriyorum. durum çok şükür daha iyi. Sema hanım eğer bu yazdığımı okuyorsanız mutlaka vakit geçirmeden çocuk Cerrahisine başvurun. ilaç tedavisi 2 hafta sonra tamamlanacak, o zaman kayısı kürü deneyeceğim tekrar çünkü kızım hiç sevmedi ve içmedi. herkese acil şifalar diliyorum

 • Hanımlar bende bu dertten muzdaribim ve piskolojim alt üst oldu 2 yaşındaki kızım aşırı isal, sonrasında kabızlık ile makatta çatlak oldu çatlak dışardan görünmüyor içerden ve şimdi bir haftadır kakasini tutuyor perişan durumdayım kabızlığı yenmek belki kolay ama korkuyu nasıl yeneceğiz henüz tam konuşamadığı için kendinide ifade edemiyor caresizim Allah hepimizin çocuğuna şifa versin çok üzgünüm.

  • Merhaba Sema Hanım,
   Umarım düzelme olmuştur kızınızda. Aslında kabızlığı yenip kaka yapmaya başladığında korkusunu da yenecek. Kakasını tutmayıp yaptığında acımadığını anlaması yeterli olacak. Bir kaç kez kakasını sorunsuz yaparsa korkusunu da unutur bence. Umarım kurtulmuşsunuzdur ya da en kısa zamanda kurtulursunuz.

 • Size ilk yorum yazdigim gün tarifinizi uyguladım o akşam kuruda olsa yaptı ve size nasıl dua ettim Allah şahit. Sonraki gün ve üç gün sonra gene kuru yaptı, ben ilaçlara ve kayısı uygulamasına devam ettim en son perşembe günü yaptı o gün doktor kontrolümüz vardı gittik ilaçlarını bitir eger düzelmezse çocuk cerrahisine göndereceğim dedi. Bunada çok uzuldum çünkü elif poposunu temizlerken bile kasılan bi çocuk cerrah nasıl müdahale ediyor izin verir mi bilemiyorum. Böyle bi sorunumuz yoktu her yaptığında iç badisine geçirirdi hatta espiriisni yapardım bukadar az yiyip bukadar nasıl yapıyor diye o günlere hasret kalacağımı rüyamda görsem inanmazdım… Çok teşekkür ediyorum size fikir alışverişi rahatlatıyor…

 • Merhaba tekrar sema hanım, cerrahlar bu konuda gerçekten uzman. Ben bacaklarını tuttum kızımın, muayenede annem de vardı. Doktor ondan ışık tutmasını rica etti. Kendisi de 2 baş parmağıyla gererek hızlıca 5 sn de falan muayeneyi bitirdi. Eh agladi tabi cunku ipek de cok hassas popo konusunda.. Sonra annem kızı çıkardı ben doktorla konuşmak için odada kaldım. Krem çok faydalı oldu bize. Inşallah hemencik iki bebeğimiz de iyileşir. çok zor bir süreçten geçiyoruz. Allah yardımcımız olsun

 • Merhaba besna hanım. Amin inşallah ilaçları bitsin doktorumuz yönlendirecek doktorumuza çok güveniyorum benim diğer cocuklariminda doktoru 14 yıllık doktorumuz.

  • Sema Hanım biraz bile olsa işe yaradığına sevindim. ben de sizin için dua ediyorum. Bence her gün uygulamaya devam edin. Tabi doktorunuza da sormanızda fayda var ama ilaç verirken aynı zamanda kayısı püresi vermenin ters etki yaratacak birşey olduğunu düşünmüyorum.

 • Tarifinizi deniycem kızım 1.5 yaşında ve perişan durumdayım.kaka tutuyor ve beraberinde kabızlık. Ve sonrasında o lahman yapmak durumunda kalıyorum onu dahi tutuyor.umarım ise yarar

 • Merhaba gülderen hanım, ben doktorumuza danıştım kayısı verebilirsin hatta siyahını önerdi gunkurusu olarak bilinen.. ben ikisini karıştırıp yapıyorum faydasını gördüm, bu siteye iyiki rastladım kayısıyı hep biliriz ama bu yontemi bilmiyordum tekrar çok teşekkürler. Bebeklerimiz sağlıklı mutlu olsun inşallah sevgili anneler bu sorun biraz sabır istiyor.

  • Merhaba Sema Hanım,
   Aslında benim tarifim de gün kurusu ile yapılıyor ama yazmamışım nedense. Şimdi siz yazında güncelledim yazımı. Şifa olsun size de inşallah 🙂

 • merhaba,
  sizi o kadar iyi anlıyorum ki şuan hala bizim sorunumuz devam ediyor verdiğiniz tarifi yaptım ama kızıma içiremiyorum biraz zorladım içmesi için resmen öğürdü nasıl içirebilirim bilmiyorum
  ve bu duruma çok üzülüyorum umarım bizimde kısa sürede sorunumuz geçer

 • MerhaBa kızım 3 yasinda v bebeklikten gelen bir kabızlık sorunu vardı sonra kakasini tutmaya başladı ama sizin tarifinizle nesil nede hicbirsey kullanmadim çözüldü kaka sorunumuz çok teşekkürler yalnız 3 gündür tuvalet eğitimine başladım cisi yapıyor ama tekrar başladı kakasini tutmaya yine yaptım kayısı ama bu defa ise yaramadı magnezi deneyeceğim inşallah çözülür

 • Bizde kabızlık yok. Ama 4 gün tutuyor. Yine de kayısı deniycem belki dayanamaz yapar. Tuvalet egitiminde bu hale geldi. Çişini sorunauz söylüyor şükür. Zaten bu çocugun herşeyi zorrrrr. Büyümeden beni tımarhane ye sokmazlar inşallah. Sizin adınıza sevindim bende bir gün zil takıp oynarım inşallah

  • Merhaba.
   Oğlum Alp 3 ay sonra 4 yaşını bitirecek. Bizim de yaklaşık 1 yılan fazla süredir kaka tutma sorunumuz var. Kakasını tutuyor ve yapmak istemiyor. Kakası geldiğinde yatıyor. Çünkü bu süre zarfında kendi kendine yattığında kakasını daha kolay tutabileceğini öğrendi. Yaklaşık 2-3 aydır çişini söylüyor ve klozete kendisi yapabiliyor. İçi dolu olduğu için bir şey yiyip içmiyor.

   Kakasını 11-12 güne kadar tuttuğu oldu. Sonunda soğuk terler içinde ağlayarak bezine yapıyordu. Her yolu denedik, ödüllendirdik, aferin dedik, örnekler verdik, arkadaşları yaparken örnek olması için gösterdik, görmemezlikten geldik, umursamadık… Ama nafile. Aslında kabızlığı yok ama haliyle tutunca kaka sertleşiyor ve sonunda zor yapıyor. Bu süre içinde biz Alper’in kakasından iğrendiğini, tiksindiğini anladık. Çünkü kakayı görmek istemiyor, kokuyor diye bağırıyor, üstüne sürülmesinden çok ama çok rahatsız oluyor. Ayrıca kötü kokulara karşı çok aşırı bir hassasiyeti var. Bu olaylardan dolayı işleri iyice kötüleştirmemesi için bezi biraz geç bırakalım diye de düşündük ve baktık yine olmuyor ve tutuyor artık 2 hafta önce bez bağlamamaya karar verdik, şu anda bez bağlamıyoruz. Ama kesinlikle klozete oturmayı reddediyor ve yine tutuyor. Çok çok geldiği zaman bu sefer de bez bağlayın diye ağlıyor. İlk başta sadece 1 kere sırf yapar belki diye bezi bağladık ama yine yapmadı. Artık istese de tutmuyoruz bezi.

   Aynı sorunu abisinde de yaşamıştık. O da kokusundan rahatsız olduğu için 6 ay kadar tutmuştu. Sonunda bunu anlayıp kakası geldiğinde eline parfüm şişeleri vererek tutmayı bıraktırmıştık. Ama Alper bu konuda çok daha inatçı. Çocuk doktoruna götürdük, fizyolojik bir şey olmadığını ve psikolojik olduğunu söyledi. Magnesie Calsinie isminde bir toz verdi, kabız olmasın diye. Onu kullanmaya başladık, bazen Çokokremin içinde veriyoruz bazen veremiyoruz. Psikologa gittik, onun önerilerini yaptık ama yine olmuyor olmuyor olmuyor. 3 gün önce bağırarak ağlayarak da olsa ilk defa klozete oturdu ve ilk defa yaptı. Ama şimdi yine reddediyor, klozete oturmuyor ve tutuyor. Sürekli hırçın, mızmız, hassas ve ağlayan bir çocuk oldu. Anne ve baba olarak biz de artık çok yıprandık. Kesinlikle sebze yemeği yemiyor, meyveyi arasıra yiyor. Dışarıdan birisine bu konuyu anlatınca ilk önce gülüyorlar, tuhaf tuhaf bakıyorlar. İnsanların yüzlerindeki o ifadeyi görünce artık çok sinirleniyorum. Bu durumu başına gelen bilir ancak. Bu çaresizlik beni mahvediyor… Artık dayanacak gücüm kalmadı…

   Benim bu noktadaki amacım artık bir şekilde ishal olmasını sağlamak. Bunun için günde 3-4 tatlı kaşığı duphalac şurup verdim olmadı, Magnesie Calsinie toz verdim yine olmadı. Ya da ben dozunu ayarlayamadım, bilemiyorum artık.

   Umarım herkesinki bir an önce normale döner ve düzelir… Çünkü tüm aile için çok yıpratıcı bir süreç. Allah hepimizin yardımcısı olsun.
   (Biraz uzun oldu, kusura bakmayın lütfen)

 • Benim oglum da 26 aylıkken çişini öğrendi ama asla ka ka sini yapmadı.bez bağlıyorsun.6 ay kadar ka kadı gelince bez bağlattı.herkez gülüyordu.hic üstüne gitmedim .zamanla klozette alıştı.hadi by by yapalim.hadi su dökelim kakalarA oyunla,eğlenceyle alıştı. Sabir gerekiyor.

 • Öncelikle belirtmek istiyorum; burada yazdıklarım öneri niteliğindedir. Lütfen önce doktorunuza danışınız.

  Kaka tutmanın çözümü “ÇOCUĞUN İSHAL OLMASI”dır. 1,5 yıl bu işten çekmiş birisi olarak yazıyorum buraya. Oğlum 4 yaşında ve bırakın tuvalete yapmasını artık odanın içine yapmasına razıydık. Artık psikolojimiz bozulmuştu. Ne kötü günler yaşadık. Bez konusunda da kesinlikle zorlamayın. İstediği yere yapsın. Bizim gitmediğimiz doktor psikolog kalmadı. 12-13 gün tuttuğu oluyordu. Sürekli yatıyordu ve sanki hayata küsmüş gibiydi. En sonunda gittiğimiz doktor “Dulcosoft” adında bir solüsyon verdi. Tatsız, tuzsuz, şekersiz bir sıvı. Her içeceğin içine rahatlıkla katabilirsiniz. (Biz portakal suyu ve kompostonun içinde verdik). Tadını değiştirmez ve etki yöntemi diğerlerinden çok farklı. Daha önce Duphalac ve Magnesie Calsinie kullandık. Bunları içiremiyorduk ve kusuyordu, zorla versek bile bir işe yaramadı. Sonunda bu ilaçla tanıştık ve kakasını istese de tutamaz oldu. Günde 2-3 kez yapmaya başladı. Bu ilaçtan 1 ay kadar kullandık. İlk 1 hafta günde 3 defa 5 ml içeceğine karıştırdık. daha sonra 2 defaya düşürdük. Son olarak da günde 1 defa 5 ml verdik ve kullanmayı kestik.
  Ayrıca “güle güle kakalar” kitabını da aldık ve günde 2-3 kez okuduk. Onu da çok sevdi. Belki komik gelecek ama bir de melodi yaptık. “çiş yapmak çok güzel, kaka yapmak çok güzel, pırt yapmak çok güzel. Hepsi hepsi çok güzel”. Bunu da sürekli söyledik ve söylemisini sağladık. Bir müddet sonra beyni yıkanmış gibi oluyor ve kendisi sürekli söylemeye başlıyor. Bu da yardımcı oldu.

  Kim bu sorunu yaşıyorsa umarım bir an önce çözülür.
  DİKKAT !!! BU ARADA BU İLACI VERMEDEN ÖNCE MUTLAKA DOKTORUNUZA DANIŞIP ONAYINI ALINIZ.
  Saygılarımla…

  NOT: Burada yazdıklarım öneri niteliğindedir. Lütfen önce doktorunuza danışınız.

  • Merhabalar, oğlum 5 yaşında ve yaklaşık 2 yıldır bizde bu konuda dertliyiz ..10 ila 12 gün hiç şikayet etmeden tutabiliyor, karnı tef gibi geriliyor ona rağmen tutuyor..
   Kendi kendine yapsın diye müdahele etmiyorum ama bu sefer ben geriliyorum..
   5 gün geçince dupalac yada magnesie vermeye başlıyorum ama ona rağmen 10 günü bulabiliyor..mağnesie calsinie i geçen sene 3 ay düzenli kullandım o zaman 3-4 günde bir yapmaya başlamıştı yararlı bakterileri yok ediyor diye kestim tekrardan 3-5-7-8-10 gün diye tekrardan tutma süresi arttı..siz dulcosoft kullanmayı bıraktıktan sonra kaç günde bir yapmaya başladı ve tutma sorunu tamamen çözüldümü..

 • Bende yaşadıklarımı paylaşmak istiyorum ,belki faydam olur. mert 20 aylık iken belgrada gezmeye gittik,gittiğimiz günün ertesi gunu yogun kusma ile bir gece hastanede kaldık,ertesi gün apar topar İstanbul’a döndük.istanbuldada 1 gece hastanede kaldık,iki kez kakasini normal yaptıktan sonra.ertesi gün ellerini kuş gibi cirpmaya,odada dolanarak ağlamaya başladı,1-2 gün bekledik kakası geldiğinde bu şekilde ağlıyordu,geçmeyi ve Dr gittik,Dr çatlak vardır dedi kremler,banyolar yok hiçbir düzelme,çocuk cerrahina gidin dendi,gittik film çekildi bağırsakları dolu yapamaz tabi dedi Dr,üç gün üst üste evde lavman yapın dedi,yaptık hiçbir düzelme yok,çocuk nasıl ağlıyor,herguj mutsuz,yorgun.konrtole gittik cerrah film çektik hastaneye yatın burda lavman yapalım bağırsaklar hala dolu dedi,4 kezde hastahanede yapıldı yok,hersey hdaha beter.bir sonraki aşamanın psikiyatrist olduğu korkmaması için merte ilaç verilebileceğini söyledi cerrah,bana çok mantıksız geldi:(hemen farklı bir doktora gittik,(daha önceden gidicektik fakat cerrah bu tarz vakalarda doktor doktor gezilir böyle yapmayın diyince,mantıklı gelmişti.cocuk Dr duphalak verdi,diyet verdi 20 gün geçti yok,toplamda 2 ay gibi bir zaman,ben ve oğlum hergun agliyorduk,sürekli merti gezdiriyordukk unutsun diye.duzelme olayinca doktorumuz gastroenteroloji Dr yönlendirdi.prof.ozlem durmaz,herşeyi bastan sona ağlayarak birde ona anlattım.gecirdigi enfeksiyona bağlı bağırsak hareketlerinin etkilendiğini,bağırsak hareketlerini düzene koymamiz gerektiğini söyledi.debridat verdi her gün yemek yemeden yarım saat önce 5 ml olarak,birde contipaass günde 2 doz kakayi yumuşak tutucak,bu arada Mert’in kakası hiç katı olmadi,hep yumuşak 2-3 günde bir ve ağlayarak kaka yapma şeklinde.sagolsun bu ilaçlarla çocuk ağlayarak kaka yapmayı kesti,psikolojimiz düzeldi,diyet yapıyoruz yine,2 ay daha busekilde aglamadan günde 1,2 kez kaka yapabiliyor.nisan ayında kontrole gidicez,inşallah ilaçları azaltacak herşey normale giriceko kadar zor günler yasadikki kimsenin başına gelmesin,bu duruma fonksiyonel kabızlık deniyormuş,genelde bezden ayrılma,krese başlama dönemleri goruluyormus.Allah tüm yavruları korusun

 • Hi!

  You Need Leads, Sales, Conversions, Traffic for annesirlari.com ? Will Findet…

  I WILL SEND 5 MILLION MESSAGES VIA WEBSITE CONTACT FORM

  Don’t believe me? Since you’re reading this message then you’re living proof that contact form advertising works!
  We can send your ad to people via their Website Contact Form.

  IF YOU ARE INTERESTED, Contact us => lisaf2zw526@gmail.com

  Regards,
  Manske

 • Merhaba… Çok teşekkür ederim, biz de işe yaradı verdiğiniz tarif. Allah razı olsun. Duphalac işe yaramamıştı, kakasını yine tutuyordu.

 • Selam Azerbaycandan yazıyorum annem okudu sizin mekaleyi hemen uyguladık 4 senelik dertimizi çözdük işe yaradı çok çok çok teşekkür ederim her kese şiddetle öneririm sizde yapın çok çok iyi denemediyim ilaç bitki kalmamışdı bi işe yaramamışdı bu tarif çok iyi oğlum lahmansız fitilsiz kaka yapıyor mucize

 • Yaa inanamıyorum bunu diyen çok kili olmuştur kesin ama bi an bu yazıyı ben mi yazdım acaba diye düşündüm duygularıma tercüman olmuşsunuz resmen oğlum 16 aylık her gün lahman yapıyoruz ne yedirdiysem olmuyor gaz çıkaramıyor kaka yapamıyor psikolojim bozuldu artık doktorlara verdiğimiz para cabası bişeyi yok deniyor hep. Kayısı tarifini bende hergün deneyeceğim bakalım.

  • Dilara hanim ii gunler.bende sizinle ayni sorunu uzun zaman yasadigimiz icin belki fayfasi olur diye yazmak istedim.cunku gercekten katlanilmasi cok zor bi durum.aylarca cektik bizde.heryerde gordugum sonuc alabilecegimi dusundugum herseyi denedim ama sonuc husran oldu.sonuc olarak osmolok surubu gunde iki dolu dolu yemek kasigi vererek uc dort gunde cozduk.doktora danisarak fazlasinin zararini olmayacagi soylemesiyle.tabiki sevdigi birseyide her tuvaletini yaptiginda odulde verdiik.sonuca ben bile inanamadim.psikolojimiz esimle alt ust olmustu.psikoloktan bile sira almak icin aramistik hatta o arada.umarim sizde en kisa zamanda atlatirsiniz.saglicakla kalin

 • Merhabalar, oğlum 5 yaşında ve yaklaşık 2 yıldır bizde bu konuda dertliyiz ..10 ila 12 gün hiç şikayet etmeden tutabiliyor, karnı tef gibi geriliyor ona rağmen tutuyor..
  Kendi kendine yapsın diye müdahele etmiyorum ama bu sefer ben geriliyorum..
  5 gün geçince dupalac yada magnesie vermeye başlıyorum ama ona rağmen 10 günü bulabiliyor..mağnesie calsinie i geçen sene 3 ay düzenli kullandım o zaman 3-4 günde bir yapmaya başlamıştı yararlı bakterileri yok ediyor diye kestim tekrardan 3-5-7-8-10 gün diye tekrardan tutma süresi arttı..siz dulcosoft kullanmayı bıraktıktan sonra kaç günde bir yapmaya başladı ve tutma sorunu tamamen çözüldümü..

 • Merhaba Yazınızı okudum tam benim kızımı anlattınız nasıl atlatabıldınızmı atlattıysanız nasıl basardınız ben bittim artık. Hersey denedım olmuyor

  • Fatoş hanım ben bu derdi iki çocuğumda yaşayıp mutlu sona ulaşmış birisi olarak size bir kaç tavsiye vereceğim ilk önce çocuk doktoruna gidip doktor direktifinde bir yol izlemelisiniz ve blog sahibinin kayısı tarifini gün içerisinde çocuğu çok sıkmadan güzellikle ara ara veriyoruz doktorun verdiği ilaçları baticonlu suda oturma banyosunu düzenli yapıyoruz bunları onun hoşlanacağı oyun aktivitesi gibi eğlenceli hale getiriyoruz sürekli kaka yap kaka yap demiyoruz! o zaten kakası gelince sinyal veriyor hafif masaj yaparak bak otur iyi olacaksın gibi şefkatli sözlerle lazımlığa oturtmaya çalışıyoruz karnına hafif masaj yapıyoruz eğer red ederse ısrar yok kabız yapmayacak yiyecekler ve ilaçlara muntazam uyuyoruz. Ve gergin olmayalım biz gergin olunca büyük bir sorun algısı oluşur. Sabır ile başaracaksınız.

 • Merhaba Gülderen Hanım..yazınızı 2013 te yazmışsınız sene 2021 daha yeni okumuş olmama çok üzüldüm..ama işe yaradı yazmak kadar mutlu edici bişey yok❤️ Yazıyı okuyunca bu biziz dedim yazdıklarınızın aynısını birebir kullandığımız ilaç ve yöntemler dahil..ve dediğiniz tarifi denedim 2. Günü odada oyun oynarken kakasını kendi yapan kızım ..hemde anne kaka yaptım diye seslendi ama ben hep böyle sürekli yaptığını zannedip seslenmelerden biri diye düşündüm ve yanına gittiğimde ağladım mutluluktan artık umudum bitmişti inanın çok iyi geld bize ve suan 2. Kendi kaka yapma işinden sonra yazıyorum evet hayel değilmiş kendi yaptı ağlamadan ve ikinci keziyiki sizin yazınıza denk gelmişim ..iyiki yazmışsınız ❤️❤️Çok teşekkür ederim size..

 • Kızım 19 aylık yaklaşık üç haftadır bizde de aynı sorun var belini büküp kakasını tutuyor poposunda çatlaklar oldu kakası sert olduğu için sanırım canını yaktığı içinde yapmaya korkuyor bende çok şey denedim Ama nafile şimdi tarifiniz ocakta inşallah işe yarar bebeğimi o şekilde kendini kasarken görmek beni çok üzüyor inşallah şifa olur teşekkürler şimdiden

 • Merhabalar. Dertli bir baba olarak buraya yazıyorum. Oğlumuz 2.5 yaşında ve 1 yaşından beri bacaklarını sıkarak kakasını tutuyor ve bu nedenle kabız oluyor. Bu yazıyı yaklaşık 1 sene önce gördük ve kayısı tarifini denedik ve 2 ay boyunca işe yaradı. Sonra tekrar düzeni bozuldu. Duphalac dulcosoft ne varsa denedik fayda yok. Aralıklarla bazı düzelmeler oluyor ama sonra yine aynı. 2 ay öncesinde oğulumuz yine 4 günlük bir kaka tutmasında lavmanlar fayda etmeyince hastaneye götürdük ve bağırsak düğümlenmesi farkedildi. Ameliyat öncesi son ultrasonda açılınca ameliyat iptal edildi ve ertesi 10 günlük dönemde her gün tuvaletini yaptı. Son 1 aydır yine başa sardık ve 1 ayda 4 defa daha lavman yaptık. Bu nedenle çocuğumuzda çok büyük bir korku oluştu acıyacak hissi ile. Bu sorunu nasıl çözebiliriz değerli fikirleriniz varsa?

Yorum Bırak