Faydalı Bilgiler Lohusa Halleri

Anne Sütünü Artıracak Öneriler

Geçenlerde facebook sayfamda bir yakınma paylaştım. Hamile kaldığım günden bugüne bir yıldan fazla zamandır yüzüstü yatmıyordum ve özlediğimi yazmıştım. O paylaşımın altına gelen yorumların bir kısmı “keşke sütüm olsa da yüz üstü yatamasam” türünden hüzünlü yorumlar olunca çok üzüldüm. Ben de yıllar önce katıldığım Emzirme Rehberi eğitiminde öğrendiğim, kendi deneyimlediğim ve katıldığım seminerlerde sohbetlerde duyduğum anne sütünü artırma yöntemlerini toparlayarak yazıyorum. Umarım faydası olur.

Stres Topu

Her şeyden önce sütünüzün bebeğinize yetip yetmeyeceğini düşünmeyin. Hep yeteceğine odaklanın. Çünkü süt üretiminin en büyük düşmanı üzüntü ve strestir. Sütü üreten hormonun adı prolaktin, sütün dışarı atılmasını sağlayan hormonun adı ise oksitosindir. Prolaktin doğumdan sonraki ilk 10 gün çok yüksek düzeyde olur. Sonraki günlerde ise gece uykudayken özellikle 01.00-05.00 arasında daha çok salgılanır. Yani geceleri daha fazla süt üretimi olur. Eğer emzirilmezse prolaktin 2-3 hafta içinde biter. Oksitosin ise üretilen sütün dışarı çıkışını sağlayan sevgi ve bağlılık hormonudur. Çok utangaç bir hormon olduğu için fazla gürültülü, ışıklı ve kalabalık ortamlarda baskılanır. Yani diyelim ki sütünüz artsın diye duyduğunuz, gördüğünüz her şeyi uyguladınız ama hala artış yoksa stres durumunuzu gözden geçirin. Belki de sütünüz var ama stres yüzünden oksitosin yetersiz olduğu için dışarı atılamıyordur. Başkalarından gelen “sütün yetmiyor mu” yorumlarını boş verin. Annenin stressiz şekilde emzirmesinin en büyük düşmanlarından biri anlayışsız eş-dostun söylediklerine takılmaktır.

Sıvı Tüketimi

Ne kadar su içiyorsunuz? Emzirirken günde 3-3,5 lt sıvı tüketmenin sütü arttırdığı kanıtlanmış. Bunun 2-2,5 litresini su olarak, geri kalanını da bitki çayı, çorba, komposto olarak tüketebilirsiniz.

Beslenme

Emzirme aralarında su içmenin yanında 3-4 adet ceviz ya da badem yemek hem sütünüzü arttırır hem de yağ miktarını. Emziren annenin protein ağırlıklı beslenmesi gerekir. Yeterince et tüketmiyorsanız baklagillerle açığı kapatabilirsiniz. Ancak gaz yapıyorsa fazla tüketmekten kaçının. Yemeklere kimyon atarak da gazı azaltabilirsiniz. Yumurtayı da ihmal etmemek gerekli. Her sabah bir yumurta yemek protein ihtiyacının önemli kısmını giderir. Yumurtanın haşlanmış olmasını öneriyorlar ama köy tereyağına kırılmış yumurta da tadından yenmez 🙂

Bazı yiyeceklerin sütü arttırdığı söylenir. Benim duyduklarım, bildiklerim şöyle: Koyu yeşil yapraklı sebzeler, dereotu, bira mayası, sarımsak, çörek otu, kırmızı sebzeler (Havuç, tatlı patates ve pancar), badem, kaju, yulaf, tereyağı, dut, üzüm, kereviz… (Sizin ekleyeceğiniz varsa yorumlara yazarsanız sevinirim)

Rezene de dozunda kullanıldığında süt arttırıcı bir bitkidir. Günde 2-3 bardak içilebilir. Aşırı rezene tüketimi de tam tersi etki yaparak sütü keser. Abartmamakta fayda var. Bitki çaylarını ve kompostoyu şekersiz tüketmek daha doğru olacaktır tabii ki.

Sağmak

Emzirdikçe süt miktarı artar. Çünkü emzirdikçe beyne “daha fazla süt gerekli” mesajı gider. Eğer bol bol emzirdiğiniz halde hala sütünüz artmıyorsa o zaman emzirmeden sonra sağmayı deneyebilirsiniz. Her emzirmeden sonra 10-15 dakika sağım yapmak sütünüzü arttırabilir. Çıkan süt miktarına takılmayın. Azıcık çıksa bile sağmaya devam edin.

Emzirme Pozisyonu

Bebeğinizi özellikle ilk günlerde ve haftalarda her istediğinde emzirmelisiniz. Saat aralığına bakmadan emzirin. Güçsüz bebeğiniz dinlene dinlene emeceğinden ilk zamanlar bu seanslar uzun sürecektir. Yaklaşık 15. günden sonra artık emzirme sürelerinizin 15 dakika civarına indiğini göreceksiniz. Sadece doğru pozisyonda emzirdiğinizden emin olmalısınız. İlk haftalarda bebeğin yüzü tam olarak size dönük olmalı, burnu kapanmamalı. Bebeğin doğru pozisyonda emzirilmemesi halinde sütün tamamını boşaltamaz, meme ucu yara olabilir, canınız yandıkça emzirmeden soğuyabilirsiniz. Böyle durumlarda süt üretimi azalacaktır. Doğru emzirme şeklini doğum yaptığınız hastanede görevli hemşirelerden mutlaka öğrenin.

Sonuç olarak;

 • bebeğinizi ve kendinizi dinleyin, neye ihtiyacınız olduğunu keşfedin,
 • dışarıdan gelen kötü yorumlara kendinizi kapatın,
 • dinlenin,
 • bol su için,
 • protein zengini menüler hazırlayın,
 • bol bol emzirin/sağın.

Sütünüz bol olsun inşallah…

5 yorum

 • Kötü günler icin saklamak amaçlı sağdığınız sütü hangi aralıklarda sağıyorsunuz öğrenebilir miyim benim de 2,5 aylık bi erkek bebeğim selimi takip ediyoruz
  Sevgiler

  • Merhaba Zeynep Hanım,
   Düzenli sağmıyorum aslında. Doğumdan sonraki ilk bir ay bazen emzirmeden önce sağıyordum. Sütüm çok fazlaydı ve akış hızı yüksek olunca Selim rahat ememiyordu. Sürekli boğazına kaçıyordu. Bir de bazen tek memeden içtiğinde; süt birikmesin diye diğerini sağardım/sağıyorum. Süt en çok geceleri üretilir. Eğer halim olursa bazen gece emzirdikten sonra sağıyorum. 🙂

Yorum Bırak