Selim Büyürken

3 Aylık Selim Neler Yapar?

Selim’in üçüncü ay kontrolünde doktorumuzun önerilerini şu yazımda listelemiştim. Şimdi üç aylık Selim’in neler yapıp neler yapamadığına bakalım. Yalnız aşağıda yazılanları okurken kendi bebeğinizle kıyaslama yapacaksanız önce kendi koşullarınızı gözden geçirmelisiniz. Mesela prematüre doğmuş bir bebekle Selim’in gelişimini sakın kıyaslamayın. Minyon tipli ebeveynlerseniz çocuğunuzun iri kıyım bir bebek olmasını beklemeyin. Doktorunuz bebeğinizin ve sizin standartlarına göre gelişiminin orantılı olup olmadığını söylüyordur zaten. Yok yere kendinize stres yaratmayın.

Selim oğlum çok uyumlu sağ olsun. Kendi rutinlerini oluşturdu bile. Sabahları 7.30-8.00 gibi uyanıyor.

Günlük bakım (Kaynamış ılınmış suyla yüzünü, boynunu, ellerini silme), alt değiştirme, emzirme sonrasında, biraz sabah jimnastiği yaptırıyorum. 10 dakika kadar karın üstünde (Tummy time) vakit geçirtiyorum. Artık kafasını rahatlıkla tutabiliyor ama yine de yüzüstü yatarken yanından ayrılmıyorum. Jimnastik sırasında da bazen kahkahalar atıyor. Çok hoşuna gittiğini anlıyorum böylece.

Bir saat kadar uyanık kaldıktan sonra tekrar uyuyor. Bu uykusu 1-2 saat sürüyor. Uyandığında kurt gibi aç oluyor. Yine 2 saate yakın uyanık kaldıktan sonra uyuyor.

En son gündüz uykusundan 7 civarında uyanıyor. Emzirme, babayla ve ablayla vakit geçirme, belki bir tummy time ve jimnastik seansı daha, banyo, tekrar emzirme sonrasında saat 21.00 gibi gece uykusuna yatıyor. 02.00’ye kadar kesintisiz uyuyor. Emziriyorum ve uyumaya devam ediyor. Bazen 04.00-05.00 civarı tekrar uyanıyor, bazen de 6’ya kadar uyuyor. Her seferinde emzirme sonrası uykuya devam ediyor. 7.30-8.00 civarı güne başlıyor.

Evdeki rutinimiz yukarıdaki gibi. Dışarıdaysak ve pusetinde hareket halindeysek aç olmadığı sürece arıza yapmıyor. Pusetten etrafı seyrediyor ya da uyuyor. Mızıldanıyorsa kesin acıkmıştır. Emzirince yola devam edebiliriz. Aynı şey araba içinde de geçerli. O yüzden arabaya binmeden önce mutlaka emziriyorum.

Aslında emzik alsa yolculuklar daha rahat olacak ama almıyor. Çok uğraştık bir türlü başaramadık. Bu da böyle bir model demek ki 🙂

Uykusu geldiğinde kendi kendine ninni söylemeye başlıyor. Bayılıyorum çıkardığı sese. Kafasını sola sağa hızlıca sallıyor, biraz daha kendince ninnisini mırıldanıp uykuya dalıyor.

Uyanık olduğunda deli gibi salyası akıyor. Sanırım dişleri erken patlayacak. Kehribar kolyenin salyayı keseceğini, diş çıkarma döneminde rahatlatacağını duydum ve sipariş verdim. En kısa zamanda deneyip yorumlarımı yazacağım.

O kadar güler yüzlü ki, karnı tok, altı temizse gözlerinin içine bakmak onu güldürmek için yeterli. Onunla konuşunca o da sanki konuşuyormuş gibi sesler çıkarmaya başlıyor. Ben de onunla yaptığım her şeyi yüksek sesle anlatıyorum. Onu yıkarken, bezini değiştirirken, kucağımda dolaşırken… Biliyorum beni anlamıyor ama ses tonumu öğreniyor ve iletişim kurmaya çalıştığımı anlıyor. Bu yeterli şimdilik.

Derdine göre farklı tonda ağlamaları var. Acıkmış mı, altı mı kirli, uykusu mu gelmiş rahatlıkla ayırabiliyorum.

Sık sık ayna karşısında kendini seyrettiriyoruz. Aynaya bakıp utanıyor. 🙂

Masaj yapılmasına bayılıyor. Banyodan sonra nemlendirici sürerken masaj da yapınca pestile dönüyor.

Henüz dönmeye başlamadı. İri cüssesinin etkisi var bunda sanırım. Galiba dördüncü aya doğru dönmeye başlayacak. Ben yine de yatak kenarına yakın bırakmıyorum. Ne olur ne olmaz.

Ana kucağının üstünden sarkan oyuncakları taktığımızda çok ilgisini çekiyor. Yakalamaya çalışıyor ama henüz eliyle çarpabiliyor sadece.

Tiz seslerden korkuyor. Misafir gelen başka bir bebeğin her çığlık atışında Selim ağlamaya başladığı için fark ettim bunu. Sanırım bizim sessiz-sakin evimiz çocuğumuza da yansıdı 🙂

Halen geceleri bizim odadaki küçük beşikte uyutuyorum. Henüz odasında yatırmaya içim elvermedi. Zaten İpek’i de dördüncü ayında kendi odasında yatırmaya başlamıştım. Selim için de birkaç hafta daha bekleyeceğim sanırım. Gündüzleri ben nerede yatırırsam orada uyuyor. Bazen beşiğinde, bazen de kendi odasında, bazen de salonda yatırıyorum. Aslında bir nevi her yerde uyusun mantığıyla hareket ediyorum.

Üçüncü ay kontrolünde rotavirüs aşısı oldu. İki ay sonra bir doz daha olacak.

Fiziksel Değerler

Yine persentil eğrisinin zirvesinde. Kilo: 9000 gr. / Boy: 64 cm / Baş çevresi: 43,2. Değerler böyle olunca Selim Bey’i taşımak giderek zorlaşıyor. Sol bileğim perişan halde. Belimde ve sol kalçamda ağrılar başladı. Kıyafet konusunda da kendini aştı. 6-12 aylık kıyafetlere ve 4 numara beze geçtim mecburen.

şimdilik bu kadar, dördüncü ayda buluşalım 🙂

5 yorum

Yorum Bırak